MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » ​BOLOGNA ÇOCUK KİTAPLARI FUARI SONA ERDİ
​BOLOGNA ÇOCUK KİTAPLARI FUARI SONA ERDİ

Dünyanın en büyük çocuk yayınları organizasyonu olan ve 4 Nisan’da görkemli bir törenle açılan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı sona erdi. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2015 yılı boyunca yayımladığı tüm kitaplarla “Çocuk Kitapları” dalında ödül alan Semerkand Çocuk Yayınları ise fuara adeta damgasını vurdu. Semerkand Çocuk Yayınları 46’sı ödüllü toplam 210 kitabıyla fuarda yer aldı. İtalya’nın Bologna kentinde gerçekleşen bu yılki fuara 50’den fazla ülkenin 1200’den fazla yayınevi katıldı.

 

Çocuk kitaplarının kalbi 4-7 Nisan tarihleri arasında Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda attı. Dünyanın en büyük çocuk kitapları fuarı olma özelliğini taşıyan ve bu yıl 50’nci düzenlenen fuar, yine binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Bu prestijli fuarda ise Türkiye adına Semerkand Çocuk Yayınları da 46’sı ödüllü olmak üzere toplam 210 kitabıyla yer aldı. Yayınevinin önemli yazarlarından Bülent Ata, Ali Sözer ve Ahmet Kasım Fidan’ın katıldığı fuar yayıncılık alanında önemli protokollere de ev sahipliği yaptı.

 

Semerkand Yayınları bünyesinde 2000 yılından itibaren aylık yayınlanan Semerkand Çocuk Dergisi ile yayın hayatına başlayan Semerkand Çocuk, bugün uluslararası platformlarda Türkiye’yi temsil etmeye devam ediyor.

‘’Yabancı Ülkelerle Telif Görüşmeleri Yaptık’’’’

Semerkand Yayınları İşletme Müdürü Cezmi Akgül, Semerkand Çocuk kitaplarının ve yazarlarının fuarda büyük ilgi gördüğünü söyledi: ‘’Çocuk yayınları ile ilgili başta Endonezya, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Hindistan olmak üzere birçok ülkenin yayınevleriyle karşılıklı telif alışverişi için önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Türkiye’den getirdiğimiz illüstratörleri dünyanın farklı ülkelerinden gelen illüstratörlerle bir araya getirdik. Fuara katılan yazarlarımız başka ülkelerle işbirliği için önemli adımlar attılar. Yabancı ülkelere TEDA projesinden bahsettik; bu proje sayesinde Türkçe kitap çeviri desteği alabileceklerini anlattık. Özetle, Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, bizim açımızdan her yöneyle verimli geçti.’’

Milli ve Manevi Değerlerden Ödün Vermeden

Semerkand Çocuk Yayınları, ülkemizde her geçen gün hızla gelişen çocuk yayıncılığına özenle eğilerek hazırladığı yüzlerce kitapla; çocukların dünyalarını, duygu ve düşüncelerini olumlu yönlendirebilmeyi gaye edindi. Hem ulusal hem de uluslararası platformlarda aktif olurken, milli ve manevi değerlerden ödün vermeyen bir yayıncılık anlayışı sergiledi. Kuruluşundan bugüne, çocukların ilgiyle takip ettiği, keyifle okuduğu, eğitimcilerin ve ebeveynlerin güvenle tercih ettiği eserlere imza atma gayretinde olan Semerkand Çocuk, tüm çalışmalarını özenli bir yayıncılık anlayışıyla ve alan uzmanlarının kontrolünde gerçekleştirmeyi prensip edindi. Pedagojik açıdan incelenen, Türkçe’ye ve müfredata uygunluğuna dikkat edilen tüm kitaplarımızın, bilhassa ahlaki değerleri önceleyen bir içerik sunmasına özen gösterildi.

Geçen Yıl 35 Bin Kişi Ziyaret Etti

Çocuk kitapları ile ilgilenen ziyaretçilerin yanı sıra, dünyanın farklı bölgelerindeki yayıncı, yazar ve çevirmenleri de bir araya getiren kitap fuarı, 1963 yılından bu yana düzenleniyor. Konferanslar, çeviri atölyeleri, ebeveyn ve çocukların birlikte katılabileceği eğlenceli aktiviteler de bulunuyor. Fuarda, e-kitaplarla ilgili uygulamalar da konuşuluyor. Geçen yıl düzenlenen Bologna Çocuk Kitap Fuarı’nı 35 bin kişi ziyaret etmiş; 77 ülkeden 1200 stand yer almıştı. Bologna, küçük bir üniversite şehri kabul ediliyor ve 1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi Avrupa’nın en eski üniversitesi sayılıyor.

📆 08 Nisan 2016 Cuma 09:50   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR