MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Şubat 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Teknoloji, Toplum » 1 Aralık son tarih, Akbil’in yerine İstanbulkart geliyor
1 Aralık son tarih, Akbil’in yerine İstanbulkart geliyor

15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı’nda High Tech Port CEO Forumları kapsamında “Yerel Yönetimlerde Yüksek Teknolojinin Kullanımı” konulu panel düzenlendi. BELBİM İş Geliştirme MüdürüFatih Dereli, İstanbul Ulaşım A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Ali ihsan Uygun ve İSBAK A.Ş ARGE ve BT Müdürü  Muhammed Alyürük katıldı.

 

 

 

 

Akbil’de son tarih 1 Aralık

BELBİM İş Geliştirme Müdürü Fatih Dereli Türkiye’de ilk elektronik ücret toplama sisteminin 1995 yılında kurulan Akbil olduğunu söyleyerek, 1998 yılında bu uygulamanın yerini İstanbulkart’ın almaya başladığı paylaştı. Akbil’in 2014 yılı aralık ayından itibaren yerini tamamen İstanbulkart’a bırakacağını belirten Dereli şu anda 14 milyon İstanbulkart bulunduğunu sözlerine ekledi. Bu kartların 10 milyonun aktif olarak kullanıldığına dikkat çeken Dereli, İstanbulkart’ın günlük beş milyon dokunuşa sahip olduğunun altını çizdi. Gelecek dönem projeleri içerisinde şehir kartı uygulaması olduğunu belirten Dereli bu uygulama ile şehrin ödeme aracı haline gelmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda yasal düzenlemeleri izlediklerini aktaran Fatih Dereli Elektronik Para Kuruluşu olmaya yönelik adımlar attıklarını belirtti.

 

 

Yerli tramvay Ocak 2015’te

İstanbul Ulaşım A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Ali ihsan Uygun, istasyonlarının şehrin üstünde olduğu gibi altında da yer aldığına dikkat çekerek aslında yerin altında bir şehrin idaresini yaptıklarını söyledi. Elektrik ve elektronik sinyalizasyondan havalandırma ve pis su tahliyesine kadar birçok ayrıntıyı teknolojiyi kullanarak yönettiklerini belirten Uygun bu kapsamda tekno kentte bir AR-GE ofislerinin olduğunu vurguladı. Yaptıkları çalışmalar ile daha iyi hizmet sunmanın yanı sıra enerji giderlerini düşürmek üzerine de çalışmalar yürüttüklerini belirten Uygun, enerji giderlerini yüzde 15 oranında düşürebilmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi. Yerli teknolojilerin kullanımına özen gösterdiklerinin altını çizen Ali İhsan Uygun yerli tramvay aracını ortaya çıkardıklarını söyleyerek bu aracın ocak ayında hizmete gireceğini dinleyicilerle paylaştı.

 

 

Akıllı kavşaklar karbon emisyonunu yüzde 17 azalttı

İSBAK A.Ş ARGE ve BT Müdürü  Muhammed Alyürük 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’inin kentlerde yaşayacağını paylaşarak, akıllı şehirler ve akıllı teknolojiler ile ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Yakın gelecekte sadece araçların değil yollarında kendi aralarında konuşmaya başlayacağını belirten Alyürük bu kapsamda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirtti. Akıllı kavşaklar üzerinde yaptıkları çalışmalarla yüzde 15 ile yüzde 30 arasında verimlilik sağladıklarını, karbon emisyonunu yüzde 11 ile yüzde 17 arasında azalttıklarını vurguladı. Trafik ışıklarının led dönüşümü sayesinde çok büyük bir enerji tasarrufu sağladıklarını belirtti. Muhammed Alyürük İstanbul’da uygulanan EDS sistemi sayesinde trafik ihlallerinin bu sistemin kullanıldığı noktalarda yüzde doksan oranında azaldığına dikkat çekti.

 

 

 

 

MÜSİAD Fuarı Hakkında

MÜSİAD Uluslararası Fuarı, her iki yılda bir Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi ile paralel olarak, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul’da düzenlenmektedir. Etkinlik, fuar katılımcı işadamları ile yatırımcıları bir araya getirerek, ticari işbirliği ve küresel ortaklıklar için yeni fırsatlar sunmaktadır. Büyük ticaret kapasitesi ve gönül birliği organizasyonuyla, Asya’dan Avrupa’ya, Afrika ülkelerinden Türkî Cumhuriyetlere kadar yabancı işadamları, yerli ve yabancı stant katılımcılarıyla uluslararası düzeyde organize edilmektedir.

 

 

1993 yılında İzmir Enternasyonal Fuar alanında başlayan MÜSİAD Uluslararası Fuarı, açıldığı günden bugüne kadar toplam 1 milyon 800 bin üzerinde ziyaretçi sayısıyla bir marka haline gelmiştir.

Etiketler:
📆 01 Aralık 2014 Pazartesi 11:18   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR