MENÜ ☰
.
Mart 2024
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Genel, Manşet, Toplum » 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI İSTANBUL’DA COŞKUYLA KUTLANDI
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI İSTANBUL’DA COŞKUYLA KUTLANDI

İstanbul’daki kutlamalar kapsamında Vatan Caddesi’nde resmi geçit töreni gerçekleştirildi. Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vali Şahin’e gönderdiği kutlama mesajı okundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla Vatan Caddesi’nde resmi geçit töreni yapıldı. Tören, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever’in araç üzerinden halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Beylikdüzü Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, 52. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı emir komutasındaki karma bando eşliğinde İstiklal Marşı’nı okudu. İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kutlama mesajı okundu.

Vali Şahin günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, bugün 19 Mayıs 1919’da başlayan şerefli mücadelenin taçlandığı günün, Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yıl dönümünü idrak etmenin kıvanç ve gururunun yaşandığını belirtti.

Büyük bir inanmışlık ve azimle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tek olan milletin, tarihindeki her aşamada olduğu gibi hür yaşama idealinden bir an olsun vazgeçmediğini, eşi görülmemiş bir mücadelenin sonunda istikbali ve istiklali hakkında tek söz ve yetkinin yine kendisinde olacağına dair kararlılığını 94 yıl önce tüm dünyaya bir kez daha gösterdiğini ifade eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“29 Ekim 1923, yedi düvelin ayağımıza vurmak istediği pranganın sökülüp atıldığı, işgalci zorbaların vatan toprağından kovulduğu şanlı zaferin bir nişanesidir. Samsun’da başlayıp, tüm yurdu saran bağımsızlık ateşi, adım adım yükselen kurtuluş azmi Türkiye Cumhuriyetini inşa etmiş, emperyalizmin tüm oyunlarını bozmuştur. Cumhuriyetimiz, asil bir direniş uğruna, yüce bir karaktere, tavizsiz bir hürriyet şuuruna sahip necip milletimizin en kıymetli ve en büyük eseridir. Büyük milletimiz, 29 Ekim 1923’te, şanlı mazisinin en önemli silkinişlerinden birini daha gerçekleştirmiş, bağımsızlığın bu miletin karakteri olduğunu bir kez daha tüm cihana haykırmıştır. Sayısız badireyi atlatarak, hürriyet yolunda kararlı adımlarla yürüyen Türk milleti, Cumhuriyetle birlikte müreffeh istikbale erişme iradesini de kesin olarak ilan etmiştir.”

Vali Şahin, Atatürk’ün, Cumhuriyeti için “Benim en büyük eserim” dediğini, barışçıl, çağdaş, hür bir ülke ve halk için sağlam temeller attığını anlatan Şahin, “Bugün, 94 yılı geride bırakırken, bu kutlu emaneti Türk milletinin göz nuru, şahit ve gazilerimizin hediyesi görmek ve en emin şekilde istikbale taşımak, hepimizin görev ve sorumluluğudur. Milletimiz, Cumhuriyet tacını gurur ve şerefle taşıyacak kabiliyette, demokrasinin yegane yol olduğunu bilecek ferasettedir. Ancak 15 Temmuz’da milletimizin birliği ve demokrosimizin devamlılığı, bir şer ittifakı tarafından tekrar sınanmak istenmiş, milletimizin demir yumruğunu unutan hainler, muazzam bir ders daha almak zorunda kalmışlardır. Bu beyhude girişim bir kez daha göstermiştir ki milletimiz bu ülkeyi, bu devleti, bu Cumhuriyeti kimseye bırakmayacaktır. Son söz milletindir” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinden İstanbul’a misafir olarak gelen öğrenciler de töreni izledi. Kutlama töreninde daha sonra, Cumhuriyetin 94. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüleri Vali Şahin, Başkan Uysal ve Orgeneral Avsever tarafından verildi.

Şiir yarışmasında birinci olan Mimar Sinan Ortaokulu öğrencisi Berna Saraşlı, “Ufukta Sonsuzluk Var” adlı şiirini okudu. Törende daha sonra Dans Alaturka Gençlik ve Spor Kulübü Halk Oyunları Ekibi, gösterilerini sundu. Törende, bando takımı eşliğinde, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin askerleri, jandarma ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü görevlileri, muharip gaziler, izciler, bisikletli gruplar ve klasik araçlar geçiş yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da mehter marşları eşliğinde geçit törenine katıldı. Törende, asker, polis ve araçların geçişi, alanda bulunan vatandaşlardan alkış aldı. Törene büyük ilgi gösteren vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi’nin tören için ayrılan kısımlarının kenarlarını doldurdu.

📆 30 Ekim 2017 Pazartesi 09:20   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR