MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum, Tuzla » Abdülhamid Han’a Yapılan Darbe Tarihten Yansımalar Programında Anlatıldı
Abdülhamid Han’a Yapılan Darbe Tarihten Yansımalar Programında Anlatıldı

Tuzla Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Tarihten Yansımalar’ programının 5.sinde ‘Osmanlı’ya Ölüm Vuruşu 2. Abdülhamid Han Darbesi’ konusu işlendi. Abdülhamid Han’ın yeterince anlaşılamadığını belirten Ahmet Şimşirgil, “Abdülhamit Han hâlâ daha anlaşılmış değildir. Abdülhamit Han’a yapılan darbe Osmanlı’nın sonu oldu” dedi.

 
Cansu Canan Özgen’in moderatörlüğünde düzenlenen programa Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil konuşmacı olarak katıldı. Abdülhamid Han’a uygun tanımın ancak “Ulu Hakan” olacağını belirten Şimşirgil, 33 yıllık iktidarın darbelere maruz kaldığı dönemi kronolojik sırasıyla detaylı bir şekilde anlattı.
Abdülhamid’in tahta çıkış hikayesini ve sonrasında gelişen olayları izleyicilerle paylaşan Şimşirgil, “Bir önceki programımızda Abdülaziz Han’ı anlatmıştık. Abdülaziz Han yine bir darbeyle indirildi.

 

 

Tanzimat güya bu devleti kurtarmıştı. Tanzimat’la güya darbeler devri bitmişti. Böyle söyleniyordu. Cumhuriyet tarihimizde de öyle. Özal gelir “Artık darbeler bitti” denir. 28 Şubat biter “Darbeler bitti” denir, 15 Temmuz gibi ölüm vuruşuyla karşılaşırız. Yani bu millette nedense darbeler bitmiyor. Bitmemesi için asıl ne gerekiyor onu bilmek lazım. Maalesef Tanzimat da böyle devletimizin yok olmasına kadar gidecek bir süreçle gelmişti.

 

 
Ne yaptılar? Önce Abdülaziz Han’ı indirdiler. “Geri gelirse felaketimiz olur” dediler ve öldürdüler. 5.Murat’ı çıkardılar. Amcasına yapılanları görünce akli dengesini yitirdi. Adam gitti. Baktılar ki O’nu da tutamıyorlar, “Abdülhamid Han”a geldiler. Abdülhamid Han’ın yetkilerini yüzde 80 budadılar ve dediler ki;“Buyur, işte böyle idare et”. Bu şekilde idare edeceksen seni alalım. Başka bir şansı var mı? Yok. Kabul etti ve 1. Meşrutiyet’i ilan etti. Abdülhamid Han bunun bir ülkeyi yok edeceğini biliyor ama yapabileceği başka hiçbir şey yok. Kabul etti ve geldi” dedi.

Abdülhamit Han’a Yapılan Darbe Osmanlı’nın Sonu Oldu
Devletin çok zor zamanında 33 yıl iktidarda kaldı ve en kötüsü düşmanları çoğaldı. İçeride de bunların ajanların casusları cirit atıyorlardı. Önemli pozisyondaki kişilerinde bunlarla işbirliği yapmasıyla İttihat ve Terakki ile diğer cemiyetler kurulmaya başladı. Devlete karşı, padişahına karşı bir cemiyet! Devlet buna hemen müdahale edince bu defa yurt dışına kaçıyorlar.  Yurt dışına kaçan herkes el üstünde Fransız onlara paralar veriyor gazete çıkarttırıyor. İngiliz paralar veriyor gazeteler kitaplar çıkarttırıyor. Her tarafta şubeler açıyorlar. Buyrun 15 Temmuz darbesini yapmak isteyenler de dışarı kaçtılar. Almanya, Amerika, Yunanistan ne yapıyor dışarı gidenleri. Dışarı giden herkes el üstünde değil mi? Yani aynı oyun devam etmiyor mu? Abdülhamit Han’a yapılan darbe, Osmanlı’da daha önce yapılan darbelere benzemiyor. Abdülhamit Han hâlâ daha anlaşılmış değildir.Abdülhamit Han’a yapılan darbe Osmanlı’nın sonu oldu” şeklinde konuştu.

📆 14 Şubat 2017 Salı 11:09   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR