MENÜ ☰
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum » Ahmet Şimşek: Yüreğimiz ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ diye çarpıyor.
Ahmet Şimşek: Yüreğimiz ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ diye çarpıyor.

Ahmet Şimşek: Yüreğimiz ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ diye çarpıyor.

Ahmet Şimşek Cumhuriyet Bayramı töreninde yaptığı konuşmada, “Bana yıllarca Atatürk sevdalısı olma” dediler ama dinlemedim. Bu okulun gençliği kurulduğundan beri ‘Atatürk, Cumhuriyet, Özgürlük’ diye her yeri inletti.” dedi.
Cumhuriyet Bayramı Ahmet Şimşek Kolejinin tüm birimlerinde coşkuyla kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. Kuruluş yılı nedeniyle Ahmet Şimşek Koleji Anaokulunda, İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesinde ayrı ayrı program hazırlandı. Gün boyunca süren etkinliklerin sabah bölümünde Ahmet Şimşek Koleji Anaokulunun, İlkokul ve Ortaokulun hazırladığı program sahnelenirken, ikinci bölümde ise Ahmet Şimşek Anadolu Lisesinin hazırladığı program gerçekleştirildi. Törenler sırasında ayrıca, “Cumhuriyet” konulu resim yarışmasında dereceye giren ilkokul öğrencilerine başarı belgeleri verildi.

Ahmet Şimşek Kolejindeki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Bol bol alkış alan kutlama törenlerinde günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmalar yapıldı, video gösterimleri gerçekleştirildi, şiirler okundu, oratoryolar ve Cumhuriyetin Kuruluşu isimli piyes sahnelendi, Cumhuriyet Valsi yapıldı, okul koroları birbirinden güzel eserleri seslendirdi. Kutlamalara veliler de katıldı. Veliler, bir yandan gururla çocuklarının gösterilerini izlerken, bir yandan da hatıra fotoğrafı çektiler.
“Cumhuriyet güçlü bireylerin yönetim şeklidir.”
Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının sabah bölümünde konuşan Ahmet Şimşek Koleji İlkokul-Ortaokul Müdürü Hasan Delikenli, “Büyük Atatürk, çağdaş medeniyetler seviyesine çıkabilmemiz için arkadaşlarıyla birlikte kurduğu cumhuriyeti yönetim şeklimiz olarak kabul etmiştir. Büyük Atatürk’ün bizlere emanet ettiği cumhuriyeti bayram olarak kutladığımız bu gün bizim için çok önemlidir. Eğer güçlü, kuvvetli, bilgili ve çalışkan olursak cumhuriyet bizi daha güzel günlere götürecektir.” dedi.
“Cumhuriyeti dün kurmuş gibi coşkulu olmalıyız.”
Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi Müdürü Bora Esin de törende yaptığı interaktif konuşmada şunları söyledi; “Bu ülkenin inanılmaz büyük bir tarihi var. Türk gencinin tarihimizi çok iyi algılaması gerekiyor. Tarihimizin en önemli anlarından bir tanesi de cumhuriyettir ancak Arapça kökenli olan bu kelimeyi Araplar özümseyememiştir. Cumhuriyet, Türklerin inanılmaz derecede özümsediği bir kelimedir. Çünkü, cumhuriyet halkın kendi kendini idare etmesidir. 4 yıl süren 1. Dünya savaşında çok şey kaybettik ancak en önemlisi, eğitilmiş tüm insanlarımızı kaybettik. Toplumun neredeyse her şeyini kaybettiği günlerde sıra dışı durumlar devreye girer. İşte böyle bir durumda Türk Milleti insanüstü bir şahsiyet olan Mustafa Kemal ile birlikte küllerinden yeniden doğdu. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı, 29 Ekim 1923 tarihinde de Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Peki neler kazandık? Özgürlük, öz güven, hakimiyet, eğitim, adalet, bağımsızlık, yükseliş, demokrasi gibi kavramlar kazandık. İşte bu yüzden Atatürk cumhuriyeti sizlere emanet etti. Cumhuriyeti koruyacak da, yükseltecek de sizlersiniz. Yüreği enerji ve cesaretle dolu olan sizin gibi gençlerle Ahmet Şimşek Koleji çatısı altında bulunmak bizlere gurur veriyor. Cumhuriyeti dün kurmuş gibi coşkulu olmalıyız. Heyecanınızı kaybederseniz yeni bir Mondros Mütarekesi ve esaret kapımızda demektir.”
“Bana yıllarca Atatürk sevdalısı olma dediler.”
Kolejin Kurucusu Ahmet Şimşek ise törenin sonunda yaptığı coşkulu konuşmasında, “Canımız gençlerimiz, milli bayramımız kutlu olsun. Siz değerli Türk gençliği ile gurur duyuyorum. Çünkü siz gençler kurulduğumuz günden beri Atatürkçü oldunuz. Bu gün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. Yılını kutluyoruz. Geriye gidin 84, 74, 64 ve 60… Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 60. Yılında sizler yoktunuz ama bu kurum vardı ve kalbimiz Atatürk için çarpıyordu. O zamanki gençlerin yürekleri de sizinki gibi ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ diye çarpıyordu. Onlar da sizin gibi hiçbir yöne sapmadılar, hiçbir ideolojiye sahip çıkmadılar. Atatürk, ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak sizlersiniz’ demişti. Yüce büyüğümüz, atamız, liderimiz, sen rahat uyu. Söz veriyoruz, bizler devamlı senin gösterdiğin yoldan gideceğiz. Sevgili gençler, Atatürk sizlere güveniyordu, biz de güvendik. Tüm tecrübemle duygulanarak söylüyorum. Birçok dernek, birçok kurum, birçok okul Atatürk’ü anar ve cumhuriyeti kutlar fakat şuna inanın, bu çatının altındaki okul kadar Atatürk’e ve cumhuriyete bağlı, onu içinde yaşatan hiçbir okul yoktur. Bu okulun gençliği kurulduğundan beri ‘Atatürk, Cumhuriyet, Özgürlük’ diye her yeri inletti. Sizler de öylesiniz. Yüzünüz batıya dönük, aydınsınız, münevversiniz. Sizleri çok seviyoruz, sizlerle gurur duyuyoruz. Kıymetinizi biliniz. Bana yıllarca, ‘Bu kadar Atatürk sevdalısı olma. O’nu benliğinde bu kadar barındırma. Bu gençliği de böyle yetiştirme, sana zarar verir. Karşında bir takım sapık ideolojiler var, bir takım taassup var, bir takım gericilik var. Bunlar düşmanınız olur’ dediler. Ama ben, ‘Bu gençlik onlara değer vermez, hepsini ezer geçer’ dedim. Öyle oldu, öyle de olacak. Size inanıyorum, güveniyorum. Kendi kıymetinizi bilin ve bu yolda yürüyün. İleride büyük adamlar olacaksınız. Yurdumuz sizlerin omuzlarında yükselecek ve Türklüğü dünyaya sizler tanıtacaksınız. Bu gün gücüm olmadığı halde, yüce Atatürk ve cumhuriyetin verdiği kudretle karşınıza çıktım. Mutluyum, gururluyum. Hepinizi sevgiyle selamlıyor, gözlerinizden öpüyorum” dedi.

Galeri
📆 28 Ekim 2017 Cumartesi 22:13   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR