MENÜ ☰
.
Şubat 2024
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum » Ahmet Şimşek’te şehitleri andılar
Ahmet Şimşek’te şehitleri andılar

Ahmet Şimşek Koleji’nde “Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konulu tören düzenlendi.

Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi Sosyal Bilimler Bölümü tarafından, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı programında yer alan “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri” kapsamında bir tören düzenlendi.

Sosyal Bilimler Bölümü Öğretmenleri Nihan Demiröz ve Ahmet Çelik’in sorumluluğunda, 10. Sınıf öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen “Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” töreninde konunun önemini anlatan konuşmalar yapıldı, slayt gösterimi gerçekleştirildi, 11-H sınıfı öğrencisi Ayşe Sancak “Bu Vatan Kimin?” adlı şiiri okudu. Ayrıca okul lobisinde de konuyla ilgili panolar hazırlandı.


“Vatan sevgisi imanımızın bir parçasıdır.”

Törenin sunuculuğunu da yapan Felsefe Öğretmeni Nihan Demiröz yaptığı konuşmada; “Türk milleti, tarih boyunca savaşçı bir toplum olarak tarih sahnesindeki yerini korumuş, vatanına, bayrağına, bağımsızlığına sonuna kadar sahip çıkan bir toplum olmuştur. Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice afetler, nice yıkımlar yaşadık. Bu vatanın kazanılması için Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da binlerce şehit verdik. Vatanımızı düşman işgalinden kurtardık. Yeni bir devlet kurduk. Halkın olan, Cumhuriyet ile yönetilen, herkesin eşit olduğu bir devlet kurduk. Vatanımız kutsaldı, bayrağımız, ezanımız kutsaldı. Vatanımızı, bayrağımızı, ezanımızı canımız pahasına da olsa korumalıydık. Bunu Çanakkale’de, Sakarya’da, Kıbrıs Harekâtında göstermiştik ve gerektiğinde yeniden gösterirdik. Çünkü vatan sevgisi imanımızın bir parçasıdır.

 

Bildiğiniz gibi 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk milletinin milli iradesine karşı bir darbe girişimi düzenlendi.  Bu darbe girişimi bizim temel hak ve özgürlüklerimizi ve bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bir girişimdi. Bayrağımıza, devlet kurumlarımıza, devlet büyüklerimize, hak ve özgürlüklerimize kasteden bu girişim, milletimizin kahramanca savunması ile püskürtüldü. Milletimiz hem devletini, hem de demokrasisini canı pahasına korumayı bir görev bildi.

 

Vatan savunmasını her şeyden önemli gören Atatürk’e Kurtuluş Savaşı’nı kazandıran da bu eşsiz vatan sevgisi ve milletine olan büyük güveni olmuştur. O’nun, ‘Türklerin vatan sevgisiyle dolu olan göğüsleri, düşmanların melun ihtiraslarına karşı daima demirden bir duvar gibi yükselecektir’ sözleri ve inancı, kendisini de milletini de başarıya ulaştıran temel düşünce olmuştur. Unutulmamalıdır ki, gece karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz, bir toprağın nasıl vatan olduğunu ve nasıl vatan kaldığını bize göstermiştir” dedi.

“Birilerinin peşinden körü körüne gitmeyiniz.”

Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi Müdürü Bora Esin ise törenin sonunda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Sevgili gençler, Eğitim öğretim yılının açıldığı ilk hafta 15 Temmuz şehitlerini anmak için ayrılmıştır. Aslında bu programda izlediğiniz gibi Atatürk’ün büyüklüğü bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Çünkü O’nun kurduğu eğitim sistemi kişileri düşünmeye, araştırmaya sevk eden, yorum yapmadan birilerinin peşinden gidilmemesi gerektiğini gösteren bir eğitim sistemidir ama bundan bir yıl önce hepimizin gördüğü gibi doğru eğitilmemiş bazı yanlış insanlar birilerinin peşinden gidip ülkemizde bir şeylere kalkıştılar. İnşallah bu tür şeyler bir daha olmaz. Burada asıl görev siz sevgili gençlere düşmektedir. Sizler çevrenizi her zaman etkilemelisiniz. Zaten aldığınız eğitimin amacı da budur. Birilerinin peşinden körü körüne gitmeyiniz. Her kim düşüncesiyle, felsefesiyle sizi baskı altına almaya çalışıyorsa yapacağınız tek şey oradan son sürat uzaklaşmaktır. Neden – Sonuç ilişkisini kurmadan, mantıksızca hiç kimsenin peşinden gitmeyin.”

Galeri
📆 22 Eylül 2017 Cuma 23:05   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR