MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Ailelere Sosyal Medya Uyarısı
Ailelere Sosyal Medya Uyarısı

Gençlerde ve çocuklarda sosyal medya bağımlılığının giderek arttığına dikkat çeken Aile Danışmanı Gül Solakumur: “Sanal alemde geçirdikleri süre fazlalaştıkça gerçek hayattan kopuyor, sanal mutluluğu gerçek sanıyorlar.” diyerek anne babaları uyardı.

Pendik Belediyesi ve Pendik Sağlık Hizmetlerine Destek Derneği işbirliğinde Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Gençlerde Sosyal Medya Kullanımı” konulu seminer, özellikle anneler tarafından ilgiyle takip edildi. Aile Danışmanı Gül Solakumur, seminerde yaptığı konuşmada “Günde ortalama 2 saat 46 dakika sosyal medyada, 3 saat 9 dakika televizyon başında geçiriyoruz. 82 milyon nüfusa sahip ülkemizde nüfusun yüzde 63’ünü oluşturan 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. Nüfusun yüzde 53’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı bulunuyor.” bilgisini paylaştı.

“Gençler sanal dünyaya göre hareket ediyor”

Çocukların ve gençlerin sosyal medyada geçirdikleri süre arttıkça gerçek hayattan koptuklarını belirten Gül Solakumur: “Özellikle gençler her anlarını paylaşıp gerçek hayatta göremedikleri ilgi ve beğeniyi sosyal medyada buluyor, sanal mutluluğu gerçek olarak kabul ediyor. Çok fazla vakit geçirdikleri zaman algılamaları ve bakış açıları sanal aleme yönelik oluyor, hayatlarını da sosyal medyadaki beğenilere göre yönlendiriyorlar.” dedi.

“İşe yemek masasından başlayın”

Çocuklara küçük yaştan itibaren akıllı telefonla vakit geçirmeye ailelerin yönelttiğini belirten Gül Solakumur: “Yemek yedirmek için bile telefonda görüntü izletiliyor. Bu yüzden ileride ellerinde telefon olmadan nasıl vakit geçirebileceklerini ve eğlenebileceklerini bilmeden büyüyorlar. Onlara farklı bir hayat olduğunu da göstermek zorundayız.” dedi. Aile bireylerinin bedenen yan yana oturmasının yeterli olmadığını da vurgulayarak “Kendileri orada olsa bile ruhları sanal alemde olan aile bireyleri, ellerindeki telefonu bırakıp birbirleriyle konuşmalı ve sohbet etmeli. Özellikle yemek masasına telefonla oturmamalı. Anne babalar buna özen gösterirse çocuklar ve gençler de belli bir süre sonra onlara uyum sağlayacaktır.” dedi.

“Liseden önce sosyal medya hesabı olmamalı”

Sosyal medya kullanıcısı olabilmesi için çocukların en az lise çağına gelmesi gerektiğini, bundan önce ise ancak ortak hesap açarak izin verilebileceğini söyleyen Gül Solakumur, çocuklarının sanal alemde çok fazla vakit geçirdiğini düşünen anne babaların da bunun altında yatan nedeni sorgulayarak kaynağını bulmalarını ve bir uzmandan yardım almalarını önerdi.

📆 04 Mayıs 2019 Cumartesi 00:07   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR