MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Büyükşehir, Genel, Manşet, Toplum » “AMACIMIZ İSTANBULLUNUN HAYAT KALİTESİNİ ARTTIRMAK”
“AMACIMIZ İSTANBULLUNUN HAYAT KALİTESİNİ ARTTIRMAK”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, kardeş şehir Barselona’da Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenecek olan çok önemli bir fuarın tanıtım toplantısını yaptı.

 

Alanında dünyanın en büyükleri arasında gösterilen ve İstanbul’un kardeş şehri olan Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde (MWC2017) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı World Cities Expo Fuarı’nın tanıtım toplantısını yaptı. 15-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da 2.si düzenlenecek World Cities Expo’nun tanıtım toplantısına yerli ve yabancı basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

Barselona Başkonsolos Muavini Güçlü Kalafat, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı, İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Selim Karabulut’un katıldığı toplantıda; İBB Bilgi İşlem Müdürü Ertuğrul Kuru, İBB Akıllı Şehirler Müdürü Mustafa Akyüz, İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürek ve Medya A.Ş Genel Müdürü Yunus Göksu da hazır bulundu.

Tanıtım toplantısında konuşan Hayri Baraçlı, dünya şehirlerinde yaptıkları incelemelerle İstanbul’a daha ne gibi Akıllı Şehir uygulamalarını kazandırabileceklerini genç ve çalışkan bir ekiple yürüttüklerini söyledi. Yaptıkları uygulamalarla İstanbulluların hayatlarını kolaylaştırmayı amaçladıklarını kaydeden Baraçlı, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 Türkiye vizyonunda ortaya koymuş olduğu teknolojik atılımla ve yerleşme boyutu çerçevesinde bizlerde yerel yönetimler olarak akıllı teknolojileri hangi boyutta uygulayabileceğimizi ve bunlarla ilgili yerel anlayışla vatandaşımızın hayatlarını nasıl kolaylaştırabileceğimizin peşindeyiz” ifadelerini kullandı.

-1994’ten Beri-
İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zamandan bu yana akıllı teknolojilerin İBB’de uygulanmaya başlandığını hatırlatarak, “Akıllı Şehir uygulamalarını hem toplu ulaşımda, hem trafik sinyalizasyon sistemlerinde, hem de çevre teknolojilerinde kullanıyorduk. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın da bizlere çizmiş olduğu vizyonla da bizler İBB çalışanları olarak  “Big Smart İstanbul” sloganıyla Akıllı Şehir Projesinin önemli sacayaklarından birinin 15-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul’da World Cities Expo adıyla yapma kararı aldık” dedi.

-Niçin Barselona-
“Big Smart İstanbul” sloganıyla başlattıkları Akıllı Şehir Projesinin önemli sac ayaklarından birinin 15-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında  İstanbul’da düzenlenecek World Cities Expo olduğunu ifade eden Baraçlı, tanıtım toplantısının neden Barselona’da yapıldığını şöyle açıkladı: “Birincisi; kültürü, mimarisi ve çağdaş kent çözümleriyle bir dünya kenti olan Barselona’nın İstanbul’un kardeş şehri olması. İkincisi ise iki dünya kenti arasında gerçekleşen bu bağ ile geleceğin ‘akıllı şehirlerini’ne vurgu yaparak, tüm dünya kentlerine önemli bir çağrıda bulunmaktır.”

-Gündem Maddesi Akıllı Şehirler-

Nüfus hareketlerinin tüm dünyada çok büyük oranlarla ve hızlı bir şekilde değiştiğini vurgulayan Baraçlı, kentlerin de her geçen gün göç aldığını söyledi. Baraçlı konuşmasına şöyle devam etti: “2030 yılında büyük göç hareketleri sonucu dünya nüfusunun yüzde 60’ının şehirlerde yaşamaya başlayacağı ve mega şehirlerin sayısının gittikçe artması öngörülüyor. Mega şehirlerdeki insan, araç, bina ve alt yapı hizmetleri gibi kenti oluşturan bileşenler de hızla büyüyor, çoğalıyor ve karmaşıklaşıyor. Dünyada birçok kent yönetimi bu büyüme ve oluşturduğu ihtiyaç artışına şehirlerin ve teknolojinin entegrasyonunun sağlandığı akıllı şehir uygulamalarıyla çözüm arıyor.”

21. yüzyılın en önemli gündem maddelerinden birinin “Akıllı Şehirler” olduğunun altını çizen Baraçlı, Akıllı şehir uygulamalarının sıkışan yaşam alanları, trafik, çevre kirliliği ve altyapı sorunları gibi faktörlerle mücadele için en etkin yöntem olarak şehirlerin dönüşümünü hızlandıracağı yönünde bir beklentinin olduğunu kaydetti.

Gelişen teknoloji ile birlikte daha akıllı binalara, ulaşım teknolojilerine, akıllı enerji çözümlerine, akıllı iletişim ve bilgi teknolojilerine kentlerde hızla ihtiyacın arttırığını belirten Baraçlı, World Cities Expo’yu düzenleme kararı almalarının sebebini şöyle açıkladı: “Yaşanan bu ihtiyaç ve gelişmelerin ortaya çıkardığı ‘akıllı şehirler’ konsepti, kurumsal örgütlenmeden yapılanmaya, ulaşımdan enerjiye, güvenlikten sosyal hizmetlere ve çevreciliğe kadar çok geniş bir alanı kapsıyor. Bugünkü verilere göre dünya şehirlerinin akıllı şehirler olma yolunda 2021 yılına kadar 1.5 trilyon dolar kaynak ayırması bekleniyor. Ayrıca, akıllı şehirlerde toplu taşıma sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan binalar gibi uygulamalarla 2050 yılına kadar tüm dünyada 22 trilyon dolar düzeyinde bir tasarruf sağlanması bekleniyor. Bu uygulamaların tarafları olarak hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Bu sorumlulukların başında ülkeler ve şehirler arasında bilgi ve tecrübenin paylaşılması ve kent insanları arasında farkındalık oluşturulması geliyor. Dünyamızın geleceği ve elde edilecek tasarrufun büyüklüğü düşünüldüğünde  akıllı şehir uygulamalarının dünyada tüm şehirlere ulaştırıp yaygınlaştırılması daha da önem kazanıyor.”

-İstanbul World Cities Expo Neleri İçeriyor-
Hayri Baraçlı İstanbul World Cities Expo’yu planlarken günümüzün teknoloji sağlayıcıları ve kullanıcılarını geleceğin şehirleriyle buluşturan dünyanın öncü kurum, kuruluş ve uzmanlarını bir araya getirecek şekilde plan yaptıklarını ifade ederek, “İçinde yaşadığımız şehirler “akıllı şehirlere” dönüşürken, bu dönüşüme yön veren tüm sağlayıcı ve tarafları, bir dünya şehri olan İstanbul’da bir araya getireceğiz” diye konuştu.

World Cities Expo Fuarı’nda girişimcilik ve ekonomik gelişim, yenilikçilik ve teknoloji, büyük veri ve kent yönetimi, enerji, ulaşım ve akıllı toplum gibi konular, akıllı kentler çerçevesinde mercek altına alınacağını vurgulayan Baraçlı aynı zamanda fuarda deneyim alanının oluşturulacağını ifade etti. Baraçlı’nın World Cities Expo Fuarı ile ilgili verdiği bilgilerden bazıları da şöyle:
– Akıllı dönüşüm için paydaş firmaları biraraya getiren bir fuar alanı kurulacak.
– Kanaat önderlerini ve fikir liderlerini buluşturacak vizyon konferansları düzenlenecek.
– Sinerji temelli, etkin iş ve network toplantıları da gerçekleştirilecek.

Hayri Baraçlı ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kontrol merkezlerinin tek çatı altında toplanacağını ve 2018 yılı sonuna kadar da bu işlemin tamamlanacağının bilgisini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı konuşmasının ardından yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını cevapladı. Hayri Baraçlı daha sonra da Barselona’da yayın yapan televizyon kanallarına özel röportaj verdi.

 

📆 02 Mart 2017 Perşembe 19:48   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR