MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Maltepe, Manşet » Arapkirli’den gazetecilik için “lego” benzetmesi
Arapkirli’den gazetecilik için “lego” benzetmesi

Arapkirli’den gazetecilik için “lego” benzetmesi

Maltepe Belediyesi “Medya Okulu” bu hafta, gazeteciliğin duayenlerinden Zafer Arapkirli’yi konuk etti. Maltepelilere “Televizyon Haberciliği” üzerine bir sunum yapan Arapkirli, “Gazetecilik bir meslekten daha çok zanaattır. Çalışılarak ve özveriyle öğreniliyor. Sonrasında adeta bir lego parçası gibi zaman içerisinde olgunlaşıyorsunuz” dedi.

Gazeteciliğin ve televizyon haberciliğinin duayen isimlerinden Zafer Arapkirli, Maltepe Belediyesi, Medya Okulu eğitimleri kapsamında Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde vatandaşlarla buluştu. Medya üzerindeki siyasi ve ekonomik baskılardan söz ederek konuşmasına başlayan Arapkirli, “Aslında mesleğin içi boşaltılıyor. Günümüzde televizyon haberlerini sunan arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğu haber bilgisinden maalesef ki yoksun. Televizyonlar da başka işlerle uğraşan patronların ve siyasi iktidarların güdümünde bir yayın yaptığı için ve özellikle ekonomik nedenlerden ötürü giderek küçülüyor. Bu da örneğin koskoca televizyonda dış haberler servisinde 1 kişinin çalışması sonucu doğuruyor ki böyle örnekler Türkiye’de mevcut. Ekran yüzü olmak için fiziksel açıdan güzelliği yabana atmamak gerekiyor ancak ben bunların yanı sıra bir patron olsam, alacağım spikerde haber bilgisi ve Türkçe’yi nasıl kullandığına da bakarım. Çünkü halk, televizyon yayınlarından çok etkileniyor. Bu da omzumuzdaki yükü arttırıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE BAĞIMSIZ GAZETECİLİK YOK”

Türkiye’de bağımsız gazetecilik yapan pek çok ismin ana akım medyadan uzaklaştırıldığını ifade ederek konuşmasını sürdüren Arapkirli, şunları söyledi: “En basit televizyon yayıncılığı için bile milyonlarca dolar harcanıyor. Dolayısıyla her insan bunu yapamıyor. Doğru-dürüst seyredilen yayınlar için büyük medya holdingleri bu işi yapıyor ve tabi bu holdingler başka sektörlerde de iş yapıyor. Bunun da doğal sonucu olarak Türkiye’de bağımsız gazetecilik yapılamıyor ya da böylesi gazetecilik yapan isimler, medya çeperinin dışına atılıyor, işsiz kalıyor. Sadece ekranların görünen yüzleri değil, ekran arkasındaki birçok isim de, ki bunları binlerle ifade edebiliriz, işsiz kalıyor. Bir döngü olarak tüm bunlar da halkın sağlıklı haber almasının önüne set çekiyor.”

“GAZETECİLİK BENCE BİR ZANAAT”

Gazeteciliğin bir meslekten öte zanaat olduğunu söyleyen Arapkirli, “Bir kere gazetecilik bir meslek, bu tartışma götürmez ama bir bilim dalı değil. Yani deneyimlerle, kazanımlarla, çalışarak öğreniliyor. Bana kalırsa ustadan çırağa geçen bir zanaat gibi. Gazetecilik bir meslekten daha çok zanaattır. Çalışılarak ve özveriyle öğreniliyor. Sonrasında adeta bir lego parçası gibi zaman içerisinde olgunlaşıyorsunuz. Bu vesileyle aslında ormanda tek başınıza kaldığınızda sizleri yutmaları kolay oluyor. Bu meslek için örgütlülük çok ama çok önemli. Eğer medyada ününüze güvenip tek başınıza patronla pazarlık masasına oturmaya kalkarsanız, diğer arkadaşlarınızın dolaylı yoldan hakkını yiyorsunuz. Aslında medyada bütün mesele ciddi bir biçimde örgütlenmekten geçiyor” şeklinde konuştu. Konuşması sonrasında katılımcıların sorularını cevaplayan Arapkirli’ye, Maltepe Belediyesi adına çiçek ve plaket takdim edildi.

📆 11 Mayıs 2015 Pazartesi 09:25   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR