MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Genel, Manşet, Toplum » AVRUPA’NIN EN GENÇ VE EN MODERN OTOBÜS FİLOSU İETT’DE
AVRUPA’NIN EN GENÇ VE EN MODERN OTOBÜS FİLOSU İETT’DE

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 2 milyar 140 milyon TL’lik İETT’nin 2018 Yılı Bütçesi’ni onaylandı. İETT’nin Avrupa’nın en genç ve en modern otobüs filosuna sahip olduğunu belirten İETT Genel Müdürü Arif Emecen, “Her gün 24 saat hizmet vererek 50 bin sefer yapıyoruz ve 4 milyon yolcu taşıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Kasım ayı toplantılarının 4. Birleşiminde İBB’nin Bağlı Kuruluşlarından İETT Genel Müdürlüğü’nün 2018 Yılı Bütçesi ve Performans Programı’nı görüştü.

İBB Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet’in başkanlığını yaptığı toplantıda meclis üyelerine bütçeyi sunan İETT Genel Müdürü Arif Emecen, dünyanın en büyük ve kalabalık kentlerinden biri olan İstanbul’da günde ortalama 503 yeni araç trafiğe çıktığını ve yaklaşık 2,5 milyon özel araç, 17 bin 395 taksi, 572 taksi-dolmuş, 6 bin 412 minibüs, 66 bin 269 servis-minibüs ve 6 bin 163 otobüs bulunduğunu söyledi.

METROBÜS SİLİVRİ’YE KADAR UZATILACAK

İETT’nin 146 yıllık birikimi ve tecrübesiyle İstanbul’un can damarı sayılan otobüslerle yılın 365 günü 24 saat kesintisiz hizmet verdiğini ifade eden Arif Emecen, “İETT yaş ortalaması 5,15 olan 3 bin 130 otobüsü ile Avrupa’nın en geç filosu olmaya devam etmektedir. İETT, denetim ve yürütümünden sorumlu olduğu Özel Halk Otobüs ve Otobüs AŞ otobüsleri ile birlikte günde yaklaşık 50 bin sefer gerçekleştirerek, 4 milyon yolcu taşımaktadır. İstanbul’da kıtalararası yolculuğu hızlandıran Metrobüs’te ise 590 aracımızla hizmet veriyoruz. Yolculuklardaki konforu arttırmak ilk hedefimiz. 52 km ve 45 istasyonumuzla birlikte iyileştirme projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Planlanan Beylikdüzü-Silivri güzergahı ile İstanbul halkı hızlı ve konforlu ulaşım hizmetlerinden birine daha kavuşacaktır” diye konuştu.

Metrobüs’te kapasite arttırım projesi ile şoför ve otobüs arasındaki zimmet ilişkisi kaldırdıklarını, şoför seferini tamamlayıp dinlenmeye geçerken getirdiği otobüs, dinlenmesini tamamlamış olan başka bir şoför tarafından sefere alındığını anlatan Emecen, araçların sürekli hatta kalması sağlanarak sistemin verimliliğinin arttırıldığını vurguladı. Emecen, pik saatlerde 17 saniye sefer aralıkları ile yaklaşık yüzde 20 kapasite artışı sağlandığına ve İETT’nin bu projeyle yılın şirketi kategorisinde 2017’de Stevie Gümüş Ödülü’nü kazandığına dikkat çekti.

SEFERLERE HIZ VEREN TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER…

Metrobüs’te uyguladıkları projenin bir benzerini peron bazlı olarak gerçekleştirmeyi planladıkları bilgisin veren Emecen, “Hacıosman peron alanında başladığımız pilot uygulama ile peron alanında otobüslerin bekleme sürelerini minimize ederek yine aynı şekilde perona gelen araç başka bir şoför tarafından tekrar sefere verilmektedir. Bu proje ile peronlardaki yolcu bekleme alanlarımızda da ciddi bir dönüşümü başlatmış olduk. Peronlarda yolcularımıza yazın sıcaktan, kışın soğuk ve yağmurdan koruyacak şekilde klimalı, televizyonlu, lavabo ihtiyacını karşılayabileceği ve Wi-Fi hizmeti sunulan kapalı mekanlar oluşturuyoruz. Bu uygulamanın ilki olan Hacıosman’ın yeni yolcu bekleme alanı tasarım projelerini tamamladık, Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

OTOBÜSLER EN YAKIN METRO VE METROBÜS İLE ENTEGRE EDİLİYOR

Sokak ve caddelerde otobüslerin park etmesini engellenmesi için, atıl olarak duran peron alanları İstanbul’a hizmet veren tüm otobüslerin düzenli park etmesini sağlayacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını da aktaran Emecen, bu projeyle Özel Halk Otobüsleri ve Otobüs A.Ş.’nin otobüslerinin cadde ve sokaklara park ederek trafiği yoğunlaştırmasının önüne geçileceğini söyledi.

İstanbul’da hizmet veren tüm otobüs hatlarını ana-besleme hat modeli olarak yeniden düzenlediklerini belirten Emecen, sözlerini şöyle sürdürdü; “Her mahalleden merkeze olan hat yapısını her mahalleden en yakın metro veya metrobüs istasyonuna entegre olacak şekilde düzenleyerek hatlardaki sefer sıklığının artması sağlanıp seyahat süresi kısaltılmaktadır. Böylelikle daha kısa sürede daha konforlu bir ulaşım hizmeti sağlanmaktadır. Mevcutta 725 olan hat sayısı ana-besleme hat modeline göre yeniden planlandığında toplam hat sayısı 429’a düşerek ortalama hat uzunluğunun da 18 km’den 13 km’ye düşürülmesi ile sefer sıklığının yüzde 50 arttırılması hedeflenmektedir. Metro istasyonları ile entegre olan besleme hatlar sayesinde metrekareye 4 kişi olacak şekilde sefer sıklığı planlamaları yapılarak konfor oranının yüzde 25 oranında arttırılması hedeflenmektedir. Entegre planlamanın ilk uygulamasını Maltepe’de gerçekleştirdik. Zümrütevler bölgesinde çalışan hatların uzun seferlerini azaltarak, tüm mahalleyi kapsayacak 5 hat açıldı ve sefer aralıkları sıklaştırıldı. Metro’ya ücretsiz olarak entegre edilen bu hatlar ile yüzde 21’lik kapasite artışı sağlandı ve otobüsle yapılan yolculuklarda da konfor artışı sağlanmış oldu.”

DURAKLAR AKILLANIYOR

“Geçtiğimiz yıl 12 bin 389 olan durak sayısını, 850 tanesi akıllı olmak üzere toplam 12 bin 700’e çıkardık” diyen Emecen, şöyle devam etti; “2018’de de 1000 adet yeni kapalı durak ekleme çalışmamız devam ediyor. Duraklarımıza erişim mesafemiz ortalama 500 metre. Bu mesafede duraklara erişim sağlayan nüfus oranı ise yüzde 98. Kasım sonunda tamamlayacağımız çalışmanın birinci etabı ile 3 bin durağımıza led aydınlatma sistemi kurulmaktadır. Bu duraklarımızdaki aydınlatma sistemlerinin enerji ihtiyacının bir kısmı da güneş panelleri ile sağlanacaktır. Yolcularımızla kurduğumuz iletişim, doğru ulaşım planlamaları, araç bakımında etkin yönetim, güzergah iyileştirme, şoför eğitim ve denetimi, kapasitenin etkin kullanımı ve kurum verimliliği ile her geçen gün İstanbul Büyükşehir Belediyemize ve İstanbul’a yakışır bir hizmet anlayışı ile çalışıyoruz.”

KARA KUTU KAZALARI AZALTTI YAKIT VE EMSİYON TASARRUFU SAĞLADI

Hizmet kalitesini arttırmak ve problemleri çözmek için yenilikçi ve teknolojik çözümler üretmeye özen gösterdiklerinin altını çizen Emecen, geçen sene uygulanmaya başlanan Kara Kutu projesi sayesinde şoför performansları takip edilerek proaktif eğitimler tasarlandığını, alarm ve uyarı sistemleri üzerinde geliştirmeler yapıldığını dile getiren Emecen, “Projenin sonucunda kaza sayıları yüzde 21 oranında azalmıştır. Yüzde 7 oranında yakıt tasarrufu ve yüzde 6 oranında emisyonlarda azalma sağlanmıştır. Şoförlerin sürüş tekniğindeki iyileşme sayesinde bakım giderleri düşürülmüştür. Kurumumuz, Kara Kutu uygulaması ile bu sene yılın teknik inovasyonu kategorisinde Stevie Bronz ödülünü kazandı” dedi.

Teknoloji alanındaki atılımlardan birinin de Akyolbil 2 projesi olduğunu belirten Emecen, Akyolbil birin devamı niteliğindeki projeyle sistemlerin yönetiminin kişiden bağımsız, anlık, takip edilebilir ve raporlanabilir olmasının hedeflendiğini söyledi.

PERFORMANSA DAYALI HAKEDİŞ MODELİ KALİTEYİ ARTTIRDI

İstanbul’da ulaşımın vatandaş açısından daha kaliteli olabilmesi için uygulamaya koyacakları “Performansa Dayalı Hakediş Modeli”nin yakın bir zaman önce İBB Meclisi’nden geçtiğini hatırlatan Arif Emecen, “Önümüzdeki günlerde de bu modelin sahada hayata geçirilmesi için hazırlıklarımız devam ediyor. Bu model ile lastik tekerlekli hizmet sunan İETT, Özel Halk Otobüsleri ve Otobüs AŞ operatörleri için bir hizmet kalitesi standardı gelmiş olacaktır. Özel ulaşım hizmetlerinin kalitesinin yükselmesinin hedeflendiği sistem ile özel taşımacılarımız sadece vatandaşa nasıl daha iyi hizmet verebilirim konusuna odaklanmış olacaklar. Projeyle şoförlerin bu kriterlere daha fazla dikkat göstermelerini sağladı. Sefer tamamlamada yüzde 4, dakiklik yüzde 3 ve kazalarda da yüzde 18 azalma sağlandı. Bu projenin de bir parçası olduğu iyi insan kaynakları uygulamalarımızla bu sene ulaştırma alanında yılın İnsan Kaynakları Departmanı Stevie Gümüş Ödülü’nü aldık” ifadelerini kullandı.

Hayata geçirdikleri Yalın Denetim Sistemi ile de 250 kişilik denetim ekibi sahada tüm gün denetim faaliyetlerine devam ettiklerini, teknik denetimlerin de aralıksız sürdüğünü kaydeden Emecen, İETT’nin 2 milyar 140 milyan TL’lik 2018 Yılı Bütçesi’nin İstanbullulara daha güzel hizmet vermek için kullanılacağını belirtti. Emecen, “Yapacağınız tenkit ve tavsiyeleriniz, bu zorlu görevde İstanbul’umuza daha iyi hizmet etmek için bizlere ışık tutacak ve yol gösterecektir. Yönetimin başarısı irade, kararlılık ve vizyonda yatmaktadır. Bizler vizyonumuza bağlı irade ve kararlılık içerisinde çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Biz kamu kurumları arasında halka en yakın hizmet veren kurumuz. İstanbullulara hak ettikleri iyi hizmeti verebilmenin yegane yolunun, onların ihtiyaçlarını dinlemek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle iletişim faaliyetlerini, vatandaş memnuniyeti temelli olarak yeniden düzenliyoruz” dedi.

Toplantıda daha sonra AK Parti adına Mahmut Yeter, CHP’den Mesut Kösedağı ve Erdal Tüfekçi ile Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi İETT’nin 2018 Yılı Bütçesi ile ilgili görüşlerini belirtti. Konuşmaların ardından oylamaya sunulan İETT 2018 Yılı Bütçesi; 143 kabul ve CHP’li üyelerin 69 ret oyuyla, oy çokluğuyla onaylandı.

📆 17 Kasım 2017 Cuma 19:40   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR