MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Gençlik, Genel, Manşet, Toplum » Babalar çocuklarının gözünde birer Kahramandır
Babalar çocuklarının gözünde birer Kahramandır

Babalar çocuklarının gözünde birer Kahramandır
Çocuklarla en yakın ilişki içindeki bireyler anneler olsa da, babaların da çocuğun hem psikolojik hem de zihinsel gelişimine doğrudan katkıları bulunuyor. Günümüzde eskinin aksine babalar da çocuk bakımında bazı sorumluluklar üstleniyor.

 
Annelerin de yoğun iş hayatı koşturmacası olduğundan, anneler çocuk bakımı ve ilgilenmesi konularında yetersiz kalabiliyor. Peki babanın ailedeki rolü nedir? İyi bir baba çocuk ilişkisi için neler yapmak gerekir? REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

 
Çocuğun ilgisi, 24. aydan sonra babaya da yönelmeye başlıyor
Doğumdan hemen sonraki süreçte anneden beslenen, yoğun biçimde anne şefkatine ihtiyaç duyan bebek, 24. aydan itibaren ilgisini babaya da yöneltmeye başlar. İçgüdüsel olarak anne bebek iletişimi doğumla başlar ancak babayla çocuğun ilişkisi zamanla gelişir.

 
Babanın fiziksel ve duygusal varlığı, çocuğun bebeklikten itibaren daha öz güvenli bir kişilik geliştirmesine yardımcı olur. Ailede baba varlığını bilen çocuk, kendisini sorunlar karşısında daha güvende hisseder. Babasından yeteri kadar ilgi ve sevgi gören çocuklar, ileriki yaşlarında daha mutlu ve öz güvenli bireyler olur.

 
Çocukların hayatındaki ilk erkek rol model; baba
Hem kız hem de erkek çocukların ilk rol erkek rol modeli babalarıdır. Kız çocukları ileride karşılarına çıkacak erkeklere yönelik bilincini ilk baba ile geliştirir. Erkek çocuklar ise, cinsel kimliklerini babaları sayesinde geliştirir. Onu rol model alarak, onun gibi davranma eğilimi gösterir.
Baba çocuk iletişiminde annenin desteği önemli
Baba çocuk iletişiminde annenin de rolü büyüktür. Annenin ev içerisinde babaya saygı göstermesi, çocuğun da babaya saygı göstermesini sağlar. Anne çocuk bakımı ve ev işleri konusunda babadan destek alırsa, bu paylaşımcı ruh hali çocuğun kişiliğinde de kendine yer bulur. O nedenle anneler babalarla ev içinde paylaşımlarda bulunmalı, çiftler birbirlerine saygılı olmalıdır.

 
Baba çocuk ilişkisinde nelere dikkat edilmeli?
Baba; çocuğa yeterli sevgi göstermeli ve zaman ayırmalıdır.
Babanın çocuğun sağlığı, beslenmesi, temizliği gibi ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir. Bu davranışlar, gelecekteki sağlıklı ilişkinin önemli bir parçasıdır.
Baba, çocuğu olduğu gibi kabul etmeli, başkalarıyla kıyaslamamalıdır.
Çocuğun çabalarını, olumlu davranışlarını desteklenmeli, başarısızlıkları karşısında sabırlı, sakin ve yapıcı olunmalıdır.
Baba, tüm davranışlarıyla çocuğa iyi bir model olmalıdır.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmanı

📆 11 Haziran 2014 Çarşamba 11:52   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR