MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum, Tuzla » Başbakan Yıldırım, Tuzla’da Fahri Doktora Tevdi Töreni’ne Katıldı
Başbakan Yıldırım, Tuzla’da Fahri Doktora Tevdi Töreni’ne Katıldı

Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla’da Piri Reis Üniversitesi Fahri Doktora Tevdi Töreni’ne katıldı. Başbakan Yıldırım’a törende fahri doktora diploması takdim edildi.

 

Başbakan Binali Yıldırım’a fahri doktora diploması Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan tarafından takdim edildi. Takdimin ardından Yıldırım, cübbesini giydi. Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından dereceye giren öğrencilere diplomalarını verdi. Törene Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, üniversite personeli, öğrenciler ve veliler de katıldı.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Piri Reis Üniversitesi Fahri Doktora Tevcih ve Mezuniyet Töreni’ndeki konuşmasında böyle bir törene katılmaktan ve öğrencilerin mezuniyet heyecanına ortak olmaktan dolayı don derece mutlu olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bugün mezun olan her bir öğrencimizi tebrik ediyorum. Bundan sonraki hayatlarınızda da başarılar diliyorum. Şahsıma fahri doktora tevcih eden Piri Reis Üniversitesi Senatosu’nun değerli hocalarına da şükranlarımı sunuyorum. Piri Reis Üniversitesi 2008’deki kuruluşundan bugüne kadar geçen kısa süre içerisinde önemli üniversiteler arasına girmeyi başardı. Bu kısa zaman zarfında özellikle de denizcilik alanında ciddi bir başarıya imza attı. Bu vesileyle bu başarıda payı bulunan herkesi tebrik ediyorum.

 

 

Giderek yükselen bir grafikle bu başarının devamını diliyorum. Yakın zamanda Piri Reis Üniversitesi’nin üniversiteler arasındaki rekabette çok daha iyi bir yere geleceğine inanıyorum. Piri Reis Üniversitesi’nin bugünlere gelmesinde şüphesiz en büyük emeği ve katkıyı veren Cumhurbaşkanımızdır. Cumhurbaşkanımız buraları tahsis etti, bu üniversitenin kurulmasına bizzat talimatlarıyla ön ayak oldu. Çünkü, bir anlamda tematik üniversite kurulma fikri Türkiye’de henüz yükseköğretim camiasında yoktu.”

 

 

Piri Reis Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fikriyle Kuruldu
Denizcilik üniversitesindense farklı bir üniversitenin içinde denizcilik fakültesi açılması fikrinin yaygın olduğunu anımsatan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Piri Reis Üniversitesi’nin kurulduğunu söyledi.
Yıldırım, üniversitenin mezun verecek duruma geldiğine işaret ederek, üniversitenin başka üniversitelerle ortak eğitime geçtiğini anlattı. Kısa sürede gelinen noktanın çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti: “Bunu bu vesileyle ifade etmek isterim. Tabii ki üniversitenin kurulması, geliştirilmesi, altyapısının, binalarının hazırlanmasında Deniz Ticaret Odası yöneticilerinin çok önemli katkısı var, Deniz Eğitim Vakfı’nın önemli katkıları var. Bunları bu vesileyle ifade etmek isterim. Üniversite adını Osmanlı’nın unutulmaz denizcisinden alıyor. Büyük denizci, aynı zamanda bilgin. Piri Reis 500 yıldan fazla bir zaman önce bugün de merak konusu olan dünya haritasını orijinaline çok yakın bir şekilde yapmayı başarmış büyük bir denizcidir, Osmanlı’nın büyük bir denizcisidir. Ardından Kitab-ı Bahriye adlı eseriyle kendisinden sonraki nesillere denizcilik alanında çok büyük bir kılavuz eser bırakmıştır. Bu üniversiteden mezun olan her denizci Piri Reis’in tedrisinden geçen öğrencisidir. Öyle görüyoruz. Piri Reis, usta bir denizcinin zamanın sınırlı imkanlarına rağmen neler başarabileceğini, hayatıyla, yaptıklarıyla, eserleriyle ispat etmiştir. Sizlerin, onun yolundan aynı şevkle yürüyeceğinize, onun gibi bir aşkla denizcilik ilmini denizcilik sektörümüzü daha da ileriye taşıyacağınıza inanıyorum. Bu zorlu yolda giderken Piri Reis kaptan-ı deryanın kılavuzunuz olacağını asla unutmayın. Onun Kitab-ı Bahriye’de belirttiği gibi bilginin sonu olmadığı gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. ‘Deniz yüzünde hep zaferler bulduk.’ diyen Piri Reis gibi sizler de her zaman zaferden zafere koşun.”
Başbakan Yıldırım, başarı için gerekli olan şeyin çalışmak olduğunu belirterek, öğrencilere bunu asla akıllarından çıkarmamaları tavsiyesinde bulundu.

Ekip Çalışmasının Önemi Büyüktür
Tarihte Marmara Denizi’nde yaşanan bir anekdotu aktaran Yıldırım, “Denizcilikte ekip çalışmasının önemi büyüktür. Süvarisinden silicisine, miçosuna kadar bir ekip olmazsanız bu ekip içerisinde bir halka zayıf olursa o zaman bir felaketle karşılaşmanız mukadder olur.” dedi.
Yıldırım, Hükümet olarak Piri Reis’i her zaman rehber olarak gördüklerini belirtti. “Geniş ufuklu olmak, uzaklara bakmak, menzile odaklanmak denizcilerin asli işi” diyen Yıldırım, şunları söyledi: “Denizde, havada, karada yolumuzu tarihi şahsiyetlerimiz aydınlatıyor. Şerefli adını taşıyan bu üniversitede Piri Reis’i hürmetle, şükranla yad ediyoruz. Çok şükür ki insanlığa adalet, merhamet, ilim ve irfan götüren o şerefli ecdadımız var ve onların yolundan gitmeye devam ediyoruz. Hatırlayın, Barbaros Hayrettin Paşa ne diyor? ‘Denizlere hakim olan, cihana hakim olur’. Denizci ülke olmak, denizci millet olmak gereğini yapmakla olur. Bizim eski müsteşarımız şimdi Milli Eğitim Bakanımızın da bir sözü var o da diyordu ki müsteşarlığı döneminde, ‘Denizler olmasa, denizcilik olmasa insanların yarısı soğuktan, yarısı da açlıktan ölür’. Hakikaten doğru. Bugün dünya ticaretinin yüzde 85’inden fazlası denizlerde gerçekleşiyor. Ülkelerin ihtiyaçları, deniz yoluyla karşılanıyor. Çünkü büyük miktarlardaki taşımalar ancak deniz yoluyla yapılabiliyor.”
Başbakan Yıldırım, “Allah’ın izniyle, milletimize ve insanlığa hizmet yolunda bizi hiç kimse durduramaz. 15 Temmuz alçakları bunu denediler, başaramadılar. Bu millet onlara gereken cevabı verdi, bu bayrağı indirmedi, bu ezanları dindirmedi.” ifadesini kullandı.

📆 14 Haziran 2017 Çarşamba 14:58   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR