MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » BAŞKAN ALTINOK ÖZ “ACILAR YENİDEN YAŞANMASIN”
BAŞKAN ALTINOK ÖZ “ACILAR YENİDEN YAŞANMASIN”

KARTAL’DA BOSNA ANITI

 

Kartal Belediyesi, Bosna’nın Srebrenitsa kentinde yaşananların 20’nci yılı anısına, Kartal’da bir anıtın yapılması kararını aldı. Bosna Sancak ve Akademi Kültür Tarih Vakfı ile işbirliği içinde sürdürülen çalışmalar kapsamında IV. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’na katılan 400 eserden en iyi yansıtacağı düşünülen Gürcistanlı heykeltıraş Jhon Gogaberıshvılı’nin çalışması, Srebrenitsa anıtı için seçildi.

 

Anıt çalışması tamamlandıktan sonra, Kartal’da Srebrenitsa halkı anısına anıt açılışı yapılacak. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, sosyal demokratların tüm dünyaya bakışının insanca ve hakça bir yaşam olduğunu belirtti. Kartal’da çok sayıda Balkanlardan göç ile gelen yurttaşların yaşadığını söyleyen Başkan Altınok Öz: “Dünde kalan acıların yeniden anımsanması değil, dünde yaşanan yanlışların gelecekte tekrar edilmemesi için bu anıtların önemli olduğunu düşünüyorum. Acılar yeniden yaşanmasın.” dedi.

 

Gürcistan’dan gelen heykeltıraş Jhon Gogaberıshvılı, Srebrenitsa’da yaşananların 20’nci yılında yaşamını kaybedenlerin anısına yapılacak olan heykelin saat temalı olacağını ve insanların hafızasından, yaşanan olayın silinmesini anlatacağını söyledi. Gogaberıshvılı, ” Burada saat şeklinde küçük taşlar yapacağım. Bu yaptığım küçük taşlarda orada katledilen insanların hafızası olacak. Çalışmamda kırık bir saat olacak. O kırılan saatte ölen insanların hafızası olacak” dedi.

 

 

Dr. Esat Güngör ve Dr. Mehmet Akif  Göğüsgeren öncülüğünde,  Bosna Sancak  ve Akademi Kültür ve Tarih Vakfı ile işbirliği içinde gerçekleşen Bosna anıtı için;  Vakıf Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Göğüsgeren de şöyle konuştu: “Bu yıl Sebrenitsa katliamının 20.nci yılı. Tüm dünyada bu bağlamda etkinlikler düzenleniyor. Kartal Belediyesi’nin, bu yıla anlamlı bir anıt ile katılması çok önemli. Başkan Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür ediyoruz. Kartal’da önemli bir Boşnak nüfusu var. Gerek Kartal’da yaşayan Boşnaklara, gerek dünyada Boşnaklara önemli bir anma merkezi bu anıt ile oluşacak.” dedi.

 

Kültür Müdürlüğü’nden sorumlu Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer de Prof. Dr. Rahmi Atalay ile sanatçı heykeltıraş Jhon Gogaberıshvılı’nin sürdürdüğü çalışmayı yerinde izledi. Anıtın, Kartal için de insanlık adına yaşanan dramlar için de özel bir anıt olarak kısa süre de Kartal’da yerini alacağını ifade etti.

 

📆 31 Temmuz 2015 Cuma 10:27   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR