MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum » Başkan Hasan Akgün: “Çocuklarımız çok daha iyi bir eğitimi hak ediyor”
Başkan Hasan Akgün: “Çocuklarımız çok daha iyi bir eğitimi hak ediyor”

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) üç yılda bir hazırladığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2015 sonuçlarını ve Türkiye’nin durumunu değerlendiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Çocuklarımız çok daha iyi bir eğitimi hak ediyor, bu halimizle çocuklarımıza da geleceğimize de yazık ediyoruz” dedi.
Büyükçekmece Akçansa Mehmet Akif Ersoy ve Tepecik Ulus İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden Dr. Hasan Akgün, öğrenci ve öğretmenlerle görüştükten sonra açıklamalarda bulundu. Başkan Akgün, OECD tarafından her üç yılda bir gerçekleştirilen ve uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen en önemli sınavlardan olan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA’nın 2015 sonuçlarını da değerlendirdi. Türkiye’nin fen bilimlerinde, matematikte ve okuma becerilerinde 2003 yılının bile gerisinde kaldığını belirten Başkan Dr. Akgün şöyle konuştu:

 
“Benim en önem verdiğim konu eğitim ve okullar. En çok kaygı duyduğum konu da bunlar. İlçemizde her hafta dönüşümlü olarak en az 3 okulu ziyaret ederek pırıl pırıl öğretmen ve öğrencilerle buluşuyorum. Eğitimin iyi olması için herkes elinden gelen her şeyi yapıyor. Ancak sistemimizde sorun var. Bu sistemle, bu eğitim anlayışı ile bu yüzyıla hazırlanamayız. Bunu en son açıklanan PISA sonuçları söylüyor, ben söylemiyorum.”

“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir”
“Yeni açıklanan rakamlara göre, Türkiye, PISA 2012’ye göre ortalama 7 sıra düşerken, en çok kayıp ise okuma ve fen bilimlerinde meydana geldi” diyen Başkan Dr. Akgün, “Ülkemiz, 70 ülke arasında fen bilimlerinde 52, matematikte 49, okumada da 50’inci sırada yer aldı. Bu gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Atatürk’ün bize miras olarak bıraktığı en önemli felsefe, iradeyle zorlukların üstesinden gelme ve yeni bir hayat kurma felsefesidir. Biz bu sonuçları kabul edemeyiz. Bunu değiştirmeliyiz. Onun için sistemi değiştirmeli, daha doğrusu bilimsel bir sistem kurmalıyız. Bunu yaparken de yine büyük Atatürk’ün sözünü hatırlayacağız: Hayatta en hakiki mürşit ilimdir! Yani her zaman bilim bize yol göstermeli” ifadelerini kaydetti.
Başkan Dr. Akgün, “Gelişmişlik eğitimle başlar, en önemli yatırım insana yatırımdır” anlayışı içinde hareket ettiğini belirterek şunları söyledi:
“Eğitiminiz iyi değilse, ekonominiz, sağlığınız, geleceğiniz de iyi değildir. Eğitimi düzeltmeden kalkınmış, zengin olmuş ülke yok. Bakın PISA sonuçlarına, eğitim iyiyse bir ülkede sosyal adalet de iyi, halkın refahı da iyi. Acilen bir şeyler yapmalıyız. Ben her gün okulları geziyorum. Geleceğimiz için uykularım kaçıyor. Bakın son olarak şunu söylüyorum: Eğitimi düzeltelim ülke düzelir.”

📆 08 Aralık 2016 Perşembe 14:53   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR