MENÜ ☰
.necdet-cam-akademi
Haziran 2023
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Flaş, Genel, Manşet, Toplum » BAŞKAN İMAMOĞLU, AYASOFYA MEYDANI’NDA DÜNYANIN EN BÜYÜK LALE HALISININ AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ
BAŞKAN İMAMOĞLU, AYASOFYA MEYDANI’NDA DÜNYANIN EN BÜYÜK LALE HALISININ AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 5. kez tasarladığı dünyanın en büyük Lale Halısı, Ayasofya meydanında İstanbullularla ve turistlerle buluştu. Lalenin gerçek vatanı olan İstanbul’da festival yapılmasının güzel bir adım olduğunu belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Arkadaşlarımızla bu sürecin daha ileriye taşınması için çalışma yapacağız” dedi.

Ayasofya Meydanı’ndaki Lale Halısının açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; lalenin, İstanbul’un tarihi ve gerçek vatanı olduğunu belirterek, “Lalenin bir bahar müjdecisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Lalenin gerçek vatanı olan ülkemizde, laleyle ilgili festival yapılıyor. Bunun geleneksel hale getirilmesi güzel bir adımdır. Arkadaşlarımızla bu sürecin daha ileriyi taşınması için çalışma yapacağız” dedi.

Ayasofya Meydanı’nı 30 Nisan’a kadar ziyaret eden İstanbullular ile konukların, tarihsel geçmişinden bugüne özel motiflerin içinde bezendiği halı motiflerini görme ve Ayasofya ile Sultanahmet eşliğinde fotoğraf çektirme imkanı bulacaklarını ifade eden Ekrem İmamoğlu, şöyle konuştu;

BAŞKAN İMAMOĞLU İSTANBULLULARI LALE HALISINI GÖRMEYE DAVET ETTİ

“Halısıyla, lalesiyle motifleriyle tarihimizin sizlerle buluşması, bizim için keyif. Bütün İstanbullu hemşerilerimizi, bir tarafından Ayasofya, bir tarafında Sultanahmet olan bu meydanda 30 Nisan’a kadar devam edecek Lale Halısını ziyaret ederek, güzel bir İstanbul anısıyla buradan ayrılmalarını diliyorum. Huzuru, sevgi ve barışı simgeleyen, mevsimleriyle, yaşamıyla, insanıyla, tarihiyle ve maneviyatıyla güzel İstanbul’da, daha zevkli bir İstanbul sürecinde birlikte olmak dileğiyle Lale Halısı hayırlı olsun diyorum.”

Işıl ışıl güzel bir havada büyük emeklerle yapılmış olan halı motifinin hep beraber açılışını yapmaktan büyük keyif aldığını dile getiren Ekrem İmamoğlu, “Ayasofya ve Sultanahmet Meydanı, her tarafı tarih kokan, binlerce yıl öncesinden gelen maneviyatıyla, hassasiyetiyle çok özel bir meydan. Bu halının, şehrimizin dünya literatüründe belki de en ön saflarında bulunan Tarihi Yarımada’nın en üst seviyede ilgi gösterilen bu alanında kurulması da çok özel bir durum. Lalenin, değerli vatandaşlarımızla buluşarak bu geleneğin gelecek nesillere aktarılması, lalenin anavatanının İstanbul olduğunun hissettirilmesi çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Orta Asya’daki Tiyanşan Dağları’ndan doğup Anadolu’ya göçle birlikte İstanbul’a gelen lalenin, daha sonra İstanbul’dan bir Avusturya elçisi tarafından Avrupa’ya götürüldüğü bilgisini paylaşan Başkan İmamoğlu, “Lalenin bu mevsimde anavatanında bütün İstanbullularla ve yabancı misafirlerimizle buluşması ayrı bir simgedir. Lale Halısında üretilen lalelerin Konya’da yetiştirilen yerli üretim olması da bir başka güzellik” diye konuştu. 

1460 metrekarelik Lale Halısında 570 bin lale kullanılarak 4 farklı motif oluşturulduğunu ifade eden İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Burada önemli bir emek var. Bu emeğin karşılığı olarak bereket ve kahramanlığı sembolize eden koçboynuzu, Aile birlikteliğini simgeleyen bukağı, suyun hayattaki önemini vurgulayan su yolu ile bolluğu sembolize eden pıtrak desenleri, halı üzerinde farklı ölçeklerde karma olarak kullanılmıştır.”

SULTANAHMET’TE BAŞKAN İMAMOĞLU’NA YOĞUN İLGİ…

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuşmasının ardından Lale Halısına sembolik olarak beyaz lale dikimi gerçekleştirdi. İmamoğlu, dikimin ardından halının etrafında toplanan vatandaşların arasına girerek tek tek tokalaştı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ayasofya ve Sultanahmet Camisi ile çevrelenen tarihi meydanda vatandaşlarla ve yabancı turistlerle sohbet eden İmamoğlu’na ilgi büyüktü. Halının etrafındaki çocukların yanına giden İmamoğlu, onlarla da selfie çekti ve öğretmenlerini iyi dinlemeleri öğüdünde bulundu.

LALE HALISI’NDA TÜRK HALI MOTİFLERİNDEN ESİNLEN


📆 25 Nisan 2019 Perşembe 13:38   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR