MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » BAŞKAN ÖZ: “KARTAL’DA DÖNÜŞÜM SOSYAL VE KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİ ÖNE ÇIKARACAK”
BAŞKAN ÖZ: “KARTAL’DA DÖNÜŞÜM SOSYAL VE KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİ ÖNE ÇIKARACAK”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün, Kartal Belediyesi Başkan yardımcıları ve müdürler ile yaptığı toplantıda Kartal’da beş yılda görülen değişim masaya yatırıldı. Başkan Altınok Öz, toplantıda,  yapılan çalışmaların genel bir değerlendirmesini yaparak 2015 yılı hedeflerini açıkladı.

 

 

 

Kartal’da dönüşümün, sosyal ve kültürel zenginliği öne çıkaracağını belirten Başkan Altınok Öz, Kartal’da yapısal değişimin yanında belediye hizmetleri ile başlayan yeni ‘Kartal Modeli’ uygulamasında, her birimin daha çağdaş ve gelişen bir Kartal düşüncesi ile çalışmalarını geliştirmesini istedi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Göreve geldiğim 2009’da ‘Halkın onaylamadığı hiçbir projeye geçit vermeyeceğim’ demiştim ve 22 yıllık hekimlikhayatımın ardından Kartal için gerçekleştirmeyi hayal ettiğim projelerin odağına ‘İnsan’ı yerleştirmiştim. ‘Kartal’ı Seviyorum’ diyerek çıktığımız yolda,seçim beyannamesinde verdiğimiz sözleri yerine getirerek işe başladık ve yeni  projeler de üreterek Kartal’da önemli dönüşümler sağladık. Belediyeciliğiyol, asfalt, imar  gibi  rutin işler olarak görmeyerek sosyal belediyecilik adına çalışmalar da gerçekleştirdik. Her mahallemize hizmet taşıdık. Mahallemuhtarlarımızla her ay mutlaka düzenli toplantılar yaptık.

 

 

 

Kimi  sorunlarda site toplantılarımızdavatandaşlarımızın görüşlerini alarak,kimi   sorunlarda  referandumlar  düzenleyerek halkımızın  onay   vermediği hiçbir projeye geçit   vermedik. Halkımızın istekleri doğrultusunda düzenlemeler yaptık. ‘Halk için halkla beraber’ hizmet anlayışını  sahiplendik. Bu yolda  çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. ‘Kartal  Modeli’ olaraktanımlanan  Kentsel Dönüşüm konusunda ‘Deprem ve Yerinde Dönüşüm’ uygulamalarımızla örnek alınan bir belediye olduk. Kartal’da sürgün değilyerinde dönüşümün yolunu açan ‘Önce tapu sonra  yapı’ uygulamasına öncülük ettik. Komşuyu komşudan ayırmadan dönüşümü gerçekleştirdik,gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Kartal, yeni  parklar ve meydanlara kavuştu. ‘Kentler meydanlarıyla yaşar’ anlayışıyla Kartal’a  yeni meydanlar yaptık, yeşil alanlar kazandırdık.

 

 

Kadınları daha özgür kılacak projeler hayata  geçirdik. Kadın Ürünleri Pazarı’nı açtık. Engelli  vatandaşlarımız, ‘Kartal’a Engel Yok’ projemiz sayesinde artık  meslek eğitimi alarak kendi geçimlerini sağlayacak beceriler edinebilmekte. Çocuklar her  zaman önceliğimiz oldu.Hizmete açtığımız Çocuk Gelişim Merkezleri ve Gündüz Bakım Evleri ile Kartallı çocuklarımız emin ellerde eğitim görüyor. Erkek çocuklarımızın sağlığı ile ilgili önemli bir  konu olan sünnet için  ‘Yıl Boyu Ücretsiz  Sağlıklı Sünnet’ projemizle örnek bir model oluşturduk.

 

 

Anadolu Yakasının ilk ekolojikpazarını Kartal’da açarken ilk bilimsel kazı yapan  ilçe belediyesi olduk. Sahilimiz vardı ama denizi seyretmekten öte gidemiyor, yararlanamıyorduk.  Bunedenle halkın  deniz  ile  buluşmasına vesile  olmak amacıyla Büyükada  Sosyal Tesisimizi hizmete açarak kilometrelerce yol kat etmeden denizlebuluşma olanağı yarattık.

 

 

Sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak Kapadokya Kartal Hotel’i açtık.  Yılda 3 milyonu aşkın turistin ziyaret ettiği Kapadokyaile Kartal arasında bir  köprü oluşturduk.  ‘Sosyal belediyeciliğin olmazsa olmazı kültür ve sanattır’ diyerek Kartallıları, hak  ettiği gibi; tiyatrodanoperaya, heykelden resme, edebiyattan sinemaya sanatın her dalıyla buluşturduk. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu ile Kartal  artık dünya çapındasanatçıların buluşma  noktası  haline  gelirken etkinliklerimiz, ilçemize uluslararası alanda  bilinirlik  kazandırdı.

 

 

Festivallerimiz yoğun ilgi gördü. Kısacası kadın, çocuk, engelli, genç, yaşlı ayırt etmeden her Kartallıya hizmet ettik. Kartal ve Kartallılar için yaşama geçireceğimiz daha  birçok projemizvar. Amacımız, Kartal’ı geldiği noktadan çok daha ileriye taşımak ve Kartallı yurttaşlarımızın daha  modern ve örnek gösterilecek bir kentte, çağdaş yaşamıngerektirdiği gibi yaşamasını sağlamak. Daha çağdaş, daha   sorunlardan  arınmış bir Kartal  için çalışmaya devam ediyoruz. Kartal’ı seviyoruz ve Kartal için yapacaklarımızı biliyoruz” dedi.

 

Etiketler:
📆 06 Ocak 2015 Salı 14:03   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR