MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Şubat 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Genel, İlçeler, Manşet, Toplum, Tuzla » Başkan Yazıcı, 6 Cemevi’nin Birlikte Düzenlediği Muharrem Ayı Programına Katıldı
Başkan Yazıcı, 6 Cemevi’nin Birlikte Düzenlediği Muharrem Ayı Programına Katıldı

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla’daki 6 Cemevi’nin muharrem ayı nedeniyle birlikte düzenlediği programa katıldı. Başkan Yazıcı, muharrem ayının birlik ve beraberliğe vesile olmasını temenni etti.

 

 

 

 


Anadolu Alevi Derneği, Haydar Eren Eğitim ve Kültür Vakfı, Cem Vakfı Orhanlı Cemevi, Konaşlı Hz. İmam Ali Cemevi, Seyit Seyfi Cemevi, Karacaahmet Tuzla Şubesi, muharrem ayı ve Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehadeti vesilesiyle Tuzla Aydınlı Mahallesi’nde Haydar Eren Eğitim ve Kültür Vakfı (HAKEV) Cemevi’nde birlikte program düzenledi. Programa Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, dernek başkanları, Cem Evi dedeleri ve yaklaşık 1500 vatandaş katıldı. Program iftar yemeğinin yenilmesiyle başladı, Kerbela şehitlerine yazılan mersiyenin okunmasıyla devam etti. ‘Gelin Canlar Bir Olalım’ temalı programda Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri, “Muharrem Ayı ve Kerbela” konulu konferansta konuştu.

 

 

Gelecek Nesilleri Hz. Hüseyin’in Kıyamından Çıkan Derslerle Yetiştirmemiz Lazım
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, muharrem ayının birlik ve beraberliğe vesile olmasını temenni etti. Hz. Hüseyin’in kıyamının gelecek kuşaklara ders niteliği taşıdığını vurgulayan Başkan Yazıcı, “İnşallah Rabbim bizleri Allah’ın, Hz. Peygamberin ve onun sevgisinden bizi ayırmasın. Bundan en güzel şekilde faydalanmayı, muharremin feyzinden bereketinden faydalanmayı, bundan bir şeyler çıkartabilmeyi Allah bize nasip etsin. Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de bir kötünün olduğunu, bir yezidin olduğunu, bu kötülüğün karşında da bir iyinin olduğunu biliyoruz. Öncelikle Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.

 

 

Bu dönemde maziden alınan derslerle geleceği onarabilmek ve geliştirebilmek lazım. Hz. Hüseyin’in kıyamından ders alabilmek, o kıyamdan alınan derslerle günümüzden geleceği tezahür edebilmek gerekiyor. Bu dönemde de maddi ve manevi o kötülükler üstümüzde bulunuyor. Teknolojinin gelişmesi, dünyanın ufalmasıyla gençlerimiz ve neslimiz bir tehdit altında yaşıyor. Her türlü kötülüğün ve şerrin üstünde, omuzlarında iktidar kurmaya çalışılan bu dönemde, İslam dairesindeki Alevi ve Sünni bütün kardeşlerimizin gelecek nesilleri daha iyi koruyabilmesi lazım. Geçmişten ders alabilmesi lazım. O kıyamdan çıkan derslerle gelecek nesilleri yetiştirmek lazım.

 

 

Benim üstüme düşen görev ne? O kıyamda ne vardı? Günümüz açısından bütün dünyevi zevkler kendisine vaat edilmesine rağmen Hz. Hüseyin Efendimiz, hepsini bir kenara itmiş, müslümanların hak ve hukukunu çiğneyen yönetim karşısında adalet ve hürriyet söyleminde bulunmuş, o dönemde babadan oğla geçen bir yönetim karşısında demokrasiyi savunmuş. Hz. Hüseyin, o dönemde Kur’an-ı Kerim’den, ümmetten uzaklaşan o yönetim karşısında Kur’an-ı Kerim, sünnet ve cenneti ifade ederek o kıyamda hiç bir şeyi kabul etmemiş, bunları haykırarak da gelecek nesillere çok güzel bir ders vermiş. Allah O’ndan razı olsun” şeklinde konuştu.
Değerlerimizin gençliğe iyi öğretilmesi gerektiğini savunan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Tuzla Belediye Başkanı olarak İslam dairesindeki bütün kardeşlerimizi, nesillerimizi bütün gelenek ve göreneklerimiz, inançlarımız, manevi iklimimizle geleceğe hazırlayabilmek için, her türlü kötülükten ve her dönemdeki yezidlerden koruyabilmek için üstümüze düşen ne görev varsa biz yapmaya hazırız.” dedi.

 

 

Bu Topraklara Sevgiden Başka Tohum Ekmeyiz

 


Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ise, birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları içerisinde bir araya geldiklerini belirterek, bu ay tezahür eden birçok güzelliğin yanında Kerbela gibi üzücü bir olayın yer aldığını ve bundan da dersler çıkartılması gerektiğini söyledi. Kaymakam Çalışır, “Hacı Bektaş Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar… Bu memleketin canları, ozanları, erenleri aslında farklı cümlelerde aynı şeyleri söylemişler. Hacı Bektaş Veli’nin ‘İncinsende incitme’ sözünden, Yunus’un ‘Bir gönül yıktın ise o kıldığın namaz değil, yetmiş iki millet dahi elin yüzün duymaz değil’ sözü arasında ne fark var. Aynı şeyleri ifade ediyor. Biz bu topraklara sevgiden başka tohum ekmeyiz.” dedi.

 
Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri ise konuşmasında “İmam Hüseyin Efendimizin boşuna şehadet şerbetini içmediğini, bütün müminleri, bütün müslim canları birleştirdiğine şahit olduk. Birliğimizi, dirliğimizi perçinlediğimiz bir gün. İnşallah burada oruç açmada yenen lokmalar rıza lokması olur.” ifadelerini kullandı.

📆 04 Kasım 2014 Salı 11:04   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR