MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Ocak 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Belediye Başkanları Çin’deydi
Belediye Başkanları Çin’deydi

Belediye Başkanları, Asya Belediye Başkanları Forumu’nun Çin’in Haikou şehrinde düzenlediği 4. Genel Kurulu’na ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın (UCLG), Haikou ve Guangzhou kentlerinde düzenlediği Dünya Zirvesi’ne katıldı. Guangzhou’da düzenlenen Uluslararası Kentsel İnovasyon Yarışması’nda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Büyükçekmece Belediyesi ödül aldı.

 

Kentsel inovasyon alanında en iyi uygulama örneklerinin paylaşılması ve ekonomik işbirliği imkânlarının keşfedilmesi amacıyla düzenlenen UCLG Dünya Zirvesi’nde dünyanın dört bir yanından kent liderler, kentsel yenilik uzmanları, akademisyenler ve endüstri liderleri bir araya geldi.

 

UCLG Dünya Zirvesi’ne ülkemizi temsilen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, MBB Encümen Üyesi ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Zeytinburnu Belediye Başkanı Dr. Murat Aydın ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in yanı sıra Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim ve MBB Uluslararası İşbirliği Merkezi Uzmanı İskender Güneş katıldı.

 

49 ülkeden 400’den fazla yerel ve bölgesel yönetimi ve paydaş temsilcilerini bir araya getiren toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Başkanı Dr. Kadir Topbaş, video mesajıyla katıldı ve görüşlerini paylaştı.

 

Zirvede, yerel ekonomik ve sosyal kalkınmada yerel ve bölgesel yönetimlerin rolü, kapsayıcı şehirler ve bölgelerde hizmet sunumu, eşitsizlikleri kaldırmak için yönetişimde inovasyon gibi konular ele alındı. Sonrasında ise Dünya Su Forumu Hazırlık Toplantısı yapıldı ve hazırlıklar çerçevesinde yerel ve bölgesel yönetimlerin öncelikleri tartışıldı.

 

Bir Sonraki Toplantı Gaziantep’te
Asya Belediye Başkanları Forumu 4. Genel Kurulu ise “Yenilikçi Ekonomiler: Asya Şehirlerinin ve Yerel Yönetimlerinin Rolü” temasıyla düzenlendi. Kurulun açılış konuşmasında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in ekonomik, siyasi ve kültürel alanlarda büyük mesafe kaydettiğine dikkat çekerek ev sahipliği yaptıkları medeniyetlerin mirasından faydalandıklarını ve ekolojik kent olmak adına önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Ardından forum üyesi belediye başkanları ve yerel yönetim temsilcilerini gelişmeleri yerinde incelemeleri için Gaziantep’e beklediklerini belirti. Bu davet üzerine bir sonraki toplantının Gaziantep’te yapılması kararlaştırıldı.

 

Dost Şehirler Guangzhou’da Tecrübelerini Paylaştı
Haikou’daki etkinlikler sonrasında Marmara Belediyeler Birliği, Çin Uluslararası Dostluk Şehirleri Birliği’nin Guangzhou şehrinde dünyanın diğer ülkeleriyle tecrübe ve bilgi paylaşımlarının artması amacıyla düzenlediği ‘Çin Uluslararası Dostluk Şehirleri Birliği Konferansı’ ve ‘Guangzhou Uluslararası Kentsel Yenilik Konferansı’na katıldı.

 

Eskişehir ve Büyükçekmece Ödüllendirildi
Üç gün boyunca, 56 ülke ve bölgeden 277 şehir ve uluslararası kuruluşu temsilen 600’den fazla katılımcının iştirakiyle 20 farklı etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikler sonrası Guangzhou Belediyesi, UCLG, Dünya Metropolis Organizasyonu gibi kuruluşların desteğiyle düzenlenen Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon Yarışması’nda başarılı kentsel uygulama örnekleri ödüllendirildi. 57 ülkeden 177 şehrin 259 projesinin yarıştığı süreçte aralarında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin de “Şehir Müzesi” projesiyle aralarında bulunduğu 15 proje ödül almaya layık görüldü. Ayrıca Büyükçekmece Belediyesi’nin “Engellerimiz Bizi Durduramaz” projesi ilk 30’a girmeye hak kazanarak ödül aldı.

📆 02 Aralık 2014 Salı 14:24   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR