MENÜ ☰
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Pendik, Toplum » Bu Otopark Türkiye’ye Örnek Olacak
Bu Otopark Türkiye’ye Örnek Olacak

Pendik’in ulaşım ve trafikle ilgili sorunlarını çözmek amacıyla dev bir otopark hamlesi başlatan Pendik Belediyesi, uygulamada da yeni bir anlayış getirmeye hazırlanıyor. İlk olarak Mostar Viyadüğü kenarında inşa edilen katlı otoparkta başlatılacak yeni uygulamayla vatandaşlara otopark tapusu verilecek. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Bu otopark, Türkiye açısından örnek bir mevzuat değişimine yol açacak.” dedi.

Pendik Belediyesi tarafından vatandaşlara verilecek otopark tapusu, Türkiye’de otopark kullanımında yeni bir dönem başlatacak. Kamuya açık alanlarda oluşturulacak bazı otoparklarda vatandaş aracını kendi tapulu yerine park edecek. Pendik’te Nisan 2014’ten beri inşaat ruhsatı alacaklara parsel bünyesinde otopark sorununu çözme zorunluluğu getirdiklerini belirten Başkan Şahin: “Ama öyle parseller var ki orada otopark yapılması mümkün değil. Bu vatandaşlarla yaptığımız mutabakat gereği hak sahipleri otopark ücretini meclisten çıkardığımız tarife çerçevesinde Pendik Belediyesine ödemekte, biz de onlara otopark tapusunu taahhüt etmekteyiz.” diyerek uygulamayı özetledi.

İlk tapular Mostar Viyadüğü Otoparkı’na

Türkiye’ye örnek teşkil edecek uygulamanın ilk olarak Pendik Belediyesi tarafından Mostar Viyadüğü kenarında inşa edilen 462 araç kapasiteli otoparkta başlatılacağını belirten Başkan Şahin: “Tapular, kat irtifaklarını gerçekleştirir gerçekleştirmez hak sahiplerine verilecek. Bununla ilişkili süreçte otoparkın kamusal amaçla kullanılmasına ilişkili düzenlemeler yapılacak.” dedi.

Uygulama yaygınlaşacak

Aynı mevzuatın uygulanacağı 2. otopark ise Fevzi Çakmak ve Çamçeşme Mahalleleri arasında Pendik Belediyesine ait alanda gerçekleştirilecek. Burada da tapu verilecek yeraltı otoparkı, üstüne de halkın kullanacağı tesislerin bulunacağı bir proje için çalışmalar yürütülüyor. Tapulu otoparkların daha sonra  ilçenin farklı noktalarında da yaygınlaşması planlanıyor.

📆 20 Kasım 2017 Pazartesi 14:51   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR