MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Manşet, Sağlık, Toplum » Çocuklarda Geniz Eti Kalbi Etkileyebiliyor
Çocuklarda Geniz Eti Kalbi Etkileyebiliyor
Geniz eti büyümesi çocuklarda sık görülen ve erken tedavi edilmediğinde ilerleyen yaşlarda ciddi problemlere yol açabilen bir erken çocukluk dönemi hastalığıdır. Erken tedavisi yapıldığında çocukların sağlıklı gelişimi engellememişolur. Liv Hospital Ankara Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Öğretmenoğlu “Geniz eti zamanında tedavi edilmediğinde vücuda verdiği zararlar kalıcı hale gelir ve pek çok hastalığı tetikleyebilir” diyor.

 

Pek çok hastalığı tetikleyebilir

Bademcik ve geniz eti vücudun savunma mekanizmalarından olan lenfoid sisteme ait organlardır. Mikroplar geniz eti ve bademciklere yerleşir, kronikleşerek ilaçla tedavi edilemez hale geldiğinde ise vücuda zarar vermeye başlar. Böbrek ve eklem sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir; romatoid artrit ve nefrit gibi romatizmal hastalıklara neden olabilir. Çocuklarda ayrıca baş ağrısı, kulak rahatsızlıkları ve uyku sorunlarına yol açabilir. Büyüyen geniz eti ilerleyen yaşlarda kalp sağlığını bozabilir.

Geniz eti ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Büyümüş tıkayıcı hale gelmiş geniz eti ilaçlarla bir miktar küçültülebilse de, genellikle bu etki geçicidir. Geniz eti büyüyerek tıkanıklık yapar ya da bir enfeksiyon odağı haline gelirse, artık koruyucu olmaktan çıkıp zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar. Bu durumda ameliyatla alınması gerekir. Bademcik etrafında apse olan, kötü huylu tümör şüphesi bulunan, çene yapısı bozulan ve sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları olan çocuklar ameliyat edilmelidir. Yine sürekli ağzı açık uyuma, horlama veya uykuda nefes durması yaşayan çocuklar geç olmadan ameliyat edilmelidir. Yaş ameliyata engel değildir, hatta belli bir yaşa kadar çocuklarda ameliyatın en kısa süre içinde yapılması gerekir.

20 dakikada geniz etine son

Geniz eti ameliyatı, doğru tanı konulan her yaşta çocuğa yapılabilen cerrahi bir işlemdir. Hastalar kısa süren bir ameliyatın ardından aynı gün içerisinde taburcu edilebilir ve günlük yaşamına dönebilir. Çocuklar geniz eti operasyonundan sonra hastalıklara daha az yakalanır ve yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilir.

📆 24 Haziran 2016 Cuma 11:38   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR