MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum, Tuzla » Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, Tuzla’da Gemi Uğurlama Törenine Katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, Tuzla’da Gemi Uğurlama Törenine Katıldı

Tuzla’da gemi uğurlama töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, kendisine inanan, güvenen, yatırım yapan hiç kimseyi mahcup etmedi, mahcup etmez. Uluslararası yatırımcıların önemli bölümü, bu gerçeği gördükleri için ülkemize yaptıkları yatırımları artırarak sürdürüyor. Kendi iş adamlarımıza da aynı çağrıyı yapıyorum, yatırımlarınızı ertelemeyin” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Karadeniz Holding tarafından inşası tamamlanan enerji gemileri için düzenlenen uğurlama törenine katıldı. Karadeniz Holding’in 480 Megawatt (MW) elektrik üretim kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olan “Karadeniz Powership Osman Khan” enerji gemisi Gana’ya, “Karadeniz Powership Onur Sultan” Myanmar’a, 120 MW kapasiteli “Karadeniz Powership Gökhan Bey” ve “Karadeniz Powership Yasin Bey” ise Endonezya’ya uğurlandı. Tuzla Sedef Tersanesi’nde düzenlenen gemi uğurlama töreninde, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Ahmet Arslan, milletvekilleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve gemilerin üretimini gerçekleştiren şirketin mensupları ile yapımında yer alan tersane çalışanları da hazır bulundu.

 

Türkiye, Dünyanın Önde Giden Ülkeleri Arasında Yer Aldı
Başbakan Binali Yıldırım törende yaptığı konuşmada, inşa edilen ve elektrik üreten gemilerinin sadece gemi inşa sanayimize değil, denizcilik sektörümüze kriz döneminde katkı sağlamanın yanı sıra aynı zamanda dünyanın nüfusunun beşte birinin hala elektriğe ulaşmadığı düşünülürse, bunların çok önemli bir sosyal sorumluluğu da küresel anlamda yerine getirdiğini kaydetti. “Dünyanın birçok ülkesinde, Afrika’da, Asya’da bu tür gemiler, ısıtıyor, aydınlatıyor, oradaki insanların en temel ihtiyaçlarını karşılıyor” diyen Başbakan Yıldırım, söyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanım, Türkiye liderliğinizde son 14 yılda; sadece 1 Türkiye’yi 3 Türkiye yapmadı, üçe katlamadı. Aynı zamanda küresel dış yardımlarda da Türkiye, en gelişmiş dünyanın önde giden ülkeleri arasında yer aldı. 3 milyar doların üzerinde, Türkiye, az gelişmiş ülkelere, öyle veya böyle bir şekilde destek oluyor, yardım ediyor ve onların sorunlarının azalması ve hayatlarının kolaylaşması için katkı sağlıyor. Denizcilik sektörü dünya için vazgeçilmez bir sektördür. Ancak denizcilik sektörünün dünyada 2009’da başlayıp halen devam eden küresel krizden en fazla etkilenen sektör olduğunu bilmemiz gerekiyor. Çünkü dünyadaki taşımacılığın yüzde 90’ı deniz yoluyla yapılıyor. Dünya ticaretindeki daralma ‘der demez’ en önce denizcilik sektörü etkileniyor. İşte bunu dikkate alan Türkiye’nin gemi inşa sektörü, krizden çıkabilecek yöntemleri de geliştirmeyi başardı.” 

Türkiye’nin En Büyük Sorunu, Kendini Doğru Bir Şekilde Anlatamamak
Türkiye’nin en büyük sorununun, kendini doğru bir şekilde anlatamaması olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: “Tabii, bunun asıl sebebi, Türkiye’nin sahip olduğu benzersiz özelliklerdir. Dünyada başka hangi ülkede, bunca sorunla, böyle büyük bir ekonomik güç, aynı anda var olabilir, doğrusu bilmiyorum. Bu durum, uzaktan bakıldığında görülen Türkiye manzarası ile ülkemizin hakiki durumunun, çok keskin şekilde farklılaşmasına yol açıyor. Bakınız, ülkemizi ve milletimizi derinlemesine tanımayan birisinin Türkiye’ye baktığında gördüğü manzara şudur: Tüm önemli terör örgütlerinin hedef aldığı, dünyanın en sıkıntılı bölgesi olan Suriye ve Irak’taki gelişmelere fiilen müdahil olan, Karadeniz, Kafkasya, Balkanlar gibi potansiyel kriz alanlarıyla iç içe bir ülke… Hatta daha 4 ay önce darbe girişimine maruz kalmış bir ülke… Doğru mu?  Elhak doğru. Ama mesele şu ki, Türkiye sadece bundan ibaret bir ülke değil. Bu fotoğraf madalyonun sadece bir yüzü. Peki, madalyonun diğer yüzünde ne var, bir de ona bakalım. Öteki Türkiye, her gün dünya çapında projelerin açılışını yapan, yenilerinin hazırlıklarını yürüten, en yıkıcı krizler karşısında dahi güçlü direnciyle hedeflerinden uzaklaşmayan, büyüyen, gelişen, güçlenen bir Türkiye…”

Gece Darbe Girişimi De Olsa, Ertesi Sabah Ülkede Her Şey Tıkır Tıkır İşlemeye Devam Eder
Terör örgütlerinin eylemlerinin, sadece eylem yapılan anda, eylem yapılan yerde etkisini hissettireceğini, milletin üzüntüsünü ve öfkesini artıracağını; ancak işlerimizi asla etkilemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gece darbe girişimi de olsa, ertesi sabah ülkede her şey tıkır tıkır işlemeye devam eder” dedi.
Suriye ve Irak krizleri karşısında, hiçbir yerden kayda değer bir yardım gelmese dahi Türkiye’nin, tüm dünyaya örnek olacak insani duruş sergilemeyi sürdürebileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyada örneğine pek az rastlanabilecek dev projeler, hem de kamu-özel sektör iş birliğiyle art arda hayata geçirilebilir. Bu projeler için ne finansman sıkıntısı çekilir, ne teknik kapasite sorunu yaşanır. Mesele güven ve istikrar meselesidir. Bu istikrar, bu güven olmasa sizlere dünyanın değişik ülkelerinden krediler gelmez. İşte bugün burada, enerji konusunda gerçekten öncü ve önemli projeler olan gemilerimizi hizmet yerlerine uğurluyoruz” diye konuştu.

Yeni Havalimanının İlk Etabı 2018’in İlk Çeyreğinde Açılacak
Savunma sanayinde iftihar verici pek çok başarının yanı sıra, geçtiğimiz aylarda Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile İzmit Körfezi üzerindeki Osman Gazi Köprüsü’nün açıldığını, 20 Aralık’ta Avrasya Tüneli’nin açılacağını, dünyanın en büyüğü olacak yeni havalimanının inşasının tüm hızıyla sürdüğünü ve ilk etabını 2018’in ilk çeyreğinde açılacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sırada, hızlı tren hatlarının, şehir hastanelerinin, 29 stat projesinin olduğunu ve yaklaşık 6,5 milyon binanın yıkılıp yeniden yapılmasını hedefleyen kentsel dönüşüm projelerinin bulunduğunu aktardı ve ekledi: “Yapılanları bir kenara bırakıyorum, sadece devam edenleri ve yeni projeleri anlatmaya kalksam, değil saatler, günler de yetmez.”

Uluslararası Yatırımcının Güvendiği Türkiye’ye, Kendi İş Adamlarımız Da Dört Elle Sarılmalı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim farkımız, işte bu şekilde, her biri tek başına başka bir ülkeyi dizleri üzerine çöktürmeye yetecek sorunlarla, yine uygulandığı her ülkeyi abad edecek projelerin üstesinden aynı anda gelebiliyor olmamızdır. Bunun için her fırsatta diyorum ki, Türkiye, kendisine inanan, güvenen, yatırım yapan hiç kimseyi mahcup etmedi, mahcup etmez. Uluslararası yatırımcıların önemli bölümü, bu gerçeği gördükleri için ülkemize yaptıkları yatırımları artırarak sürdürüyor. Kendi iş adamlarımıza da aynı çağrıyı yapıyor ve diyorum ki, yatırımlarınızı ertelemeyin, tereddüte düşmeyin, hele yeise hiç kapılmayın. Uluslararası yatırımcının güvendiği Türkiye’ye, kendi iş adamlarımızın dört elle sarılması, yatırımlarını erteleme noktasında böyle bir yanlışa düşmesi, sadece onlara kaybettirir. Gelin yatırımlarınızı hızlandırın. Ben ülkeme ve milletime nasıl güveniyorsam, iş adamlarımıza da aynı şekilde güveniyorum. Burada şahit olduğumuz görüntü, bu güvenin doğru olduğunun ispatıdır.”
İnşası tamamlanan enerji gemilerinin, Karadeniz Holdinge, Türkiye’ye ve hizmet vereceği ülkelere hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gemilerin inşasında görev alan mühendisleri, teknisyenleri, işçileri, ortak firmaları ve Sedef Tersanesi’nin yöneticilerini tebrik ederek, sözlerini kazasız-belasız yolculuk ve bol kazanç temennisinde bulunarak tamamladı.
Konuşmasının ardından günün anısına kendisine plaket takdim edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Karadeniz Powership Onur Sultan gemisini gezerek, gemi hakkında yetkililerden bilgi aldı.

📆 16 Kasım 2016 Çarşamba 10:36   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR