MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » DİSK’ TEN SERT UYARI!
DİSK’ TEN SERT UYARI!

DİSK/ Genel –İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası işçileri ASGARİ ÜCRETİN 1.800 TL NET OLMASINI İSTEDİLER.Kartal Belediyesi önünde toplanan yaklaşık iki bin işçi daha sonra,ellerinde pankartlarla yürüyüşe geçtiler.Ankara Caddesini takiben Rıhtım Caddesine yürüyen işçilerin taşıdıkları KARA RENKLİ TABUT özellikle dikkat çekti. Kartal Atatürkçü Düşünce Derneği, Kartal Cumhuriyet Kadınları Derneği, Kartal Kent Konseyi, Kartal Cumhuriyet Halk Partisi ilçe örgütü, Kartal Belediyesi CHP’li Meclis üyeleri ve vatandaşların destek verdiği yürüyüş Atatürk Anıtı önünde noktalandı.

 

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI
Disk/ Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 nolu Şube Başkanı Mahmut Şengül’ün yapmış olduğu BASIN açıklaması.
Değerli basın emekçileri,
Bugün Türkiye’nin dört bir yanında
a DİSK üyeleri sokaklarda. Her ilde basın açıklamaları yapılıyor. “Askeri ücret 1800 ne! Saraylar değil ekmeğimiz büyüsün!” kampanyası çerçevesinde hazırlanan bildiriler dağıtılıyor.
Kampanyamızı daha da büyüterek toplumla buluşturuyoruz.
Değerli basın emekçileri,
Bu ay içersinde yapılan Askeri Ücret Tespit Komisyonu toplantıları öncesinden hükümet hedeflediği zam oranını açıkladı. Hükümet programında yüzde 3+3 olarak açıklanan zam oranı ile işçilere günlük 1 lira civarında bir zam uygun görüldü. Hükümet açlık sınırının altında bir askeri ücrette ısrar ederek, yeniden bir sosyal cinayete imza atacağını şimdiden ilan etti. Yıllardır “orta oyunu” olarak nitelendirdiğimiz Askeri Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının senaryosunu ve oyununun sonunu artık herkes biliyor” ifadesini kullandı.
Şengül, şöyle devam etti: “ Biz DİSK olarak askeri ücretle ilgili dört ayrı hesap yaptık. Ve hepsinde yaklaşık olarak aynı sonuca ulaştık: Askeri ücret net olarak en az 1800 lira olmalıdır.
Birinci hesabımız şu:
Şimdi bu ülkeyi yönetenler hep milli gelirle övünüyor. Kişi başına milli gelir aylık 1800 lirayı aşmış. Peki nerede bu gelir? Dört kişilik haneye bir kişilik milli gelir bile düşmüyorsa burada büyük bir hırsızlık var! Bu nedenle biz diyoruz ki askeri ücret en az 1800 lira olmalıdır!
İkinci hesabımız şu:
Bu hükümet büyüme rakamlarıyla çok övünüyor. Ekonomi büyürken biz alın teri döküyoruz, çalışırken biz ölüyoruz, biz sakatlanıyoruz,biz hastalanıyoruz. Madem Türkiye ekonomisi büyüyor, bizim aşımız, bizim ekmeğimiz neden büyümüyor? Büyümeden payımızı alsaydık şimdi askeri ücret yaklaşık 1800 lira olacaktı. 1800 liranın altında ücret işte bu nedenle kabul edilemez!
Gelelim üçüncü hesabımıza:
4 kişilik bir hanede yoksulluk sınırı 3500-4000 lira civarındadır. Aslında askeri ücret bu rakamlar arasında olmalıdır. Öte yandan bir evde iki kişi çalışması halinde 1800 liradan aşağısı kabul edilemez. Yani çocuklarımızı yoksulluğa mahkûm etmemek için 1800 lira şarttır!
Askeri Ücretlinin cenaze namazı kılındı

unnamed (1)
Bu arada Asgari ücretlinin sembolik olarak cenaze namazı kılındı.

Haber-Foto:Fethi Satıcı

Galeri
Etiketler:
📆 26 Aralık 2014 Cuma 10:16   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR