MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Nisan 2023
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Genel, Manşet, Toplum » Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Cidde’de İİT Genel Sekreteri Medeni ile görüştü..
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Cidde’de İİT Genel Sekreteri Medeni ile görüştü..
2015 yılı Hac Protokolü’nü imzalamak üzere Suudi Arabistan’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Cidde’de İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni ile görüştü.

İİT’nin Cidde’deki merkezinde gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren görüşmede Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dünyanın değişik coğrafyalarında yaptığı çalışmalardan ve hizmetlerinden söz etti.

 

Diyanet İİT’de gözlemci olarak temsil edilmeli…

Avrasya İslam Şûrası, Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi ve Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi gibi toplantılara İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da gözlemci göndermesi talebinde bulunan Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak da İİT’nin dini, ilmi ve kültürel toplantılarına gözlemci göndermek istediklerini Genel Sekreter İyad Medeni’ye iletti. Genel Sekreter İyad Medeni ise bu talepleri memnuniyetle karşılayacaklarını ifade etti.

 

“Suç ve sebepleri hep dışarıda aramak yerine önce evimizin önünü temizlemeliyiz…”

Son dönemde artış gösteren İslamofobi hakkında görüşlerini paylasan Başkan Görmez, İslam dünyasının öncelikle kendi evinin önünü temizlemesi gerektiğini söyleyerek, “Elbette harici sebepleri bilmek, değerlendirmek gerekiyor. Ancak suç ve sebepleri hep dışarıda aramak yerine önce kendi evimizi temizlemeliyiz. Bilhassa İslam dünyasında ve Batı dünyasında İslamofobiyi besleyen yanlış İslam algılarından ve Müslümanlardan kaynaklanan sorunları bertaraf etmek gerekmektedir” diye konuştu.

 

“Öncelikli olarak İslami eğitim düzenimizi yeniden gözden geçirmeliyiz…”

 

İslamofobiyi ortadan kaldırmak için nereden başlamak gerektiği hususunda da görüşlerini ifade eden Başkan Görmez, “Öncelikle İslam eğitim düzenimizi, insan yetiştirme düzeneklerimizi, bilhassa İslam üniversitelerinde ve bazı enstitülerde müfredatlarımızı, programlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Özellikle Uluslararası arenaya ilim adamı yetiştiren üniversitelerin müfredatını gözden geçirmesi gerekmektedir.” dedi.

 

İslam dünyasından Batı’ya göçün 50. yılı olduğunu belirten Görmez, “Göçün 50 yılını geride bıraktığımız şu dönemde Batı’da yaşayan Müslümanlar hem kendilerinin hem de çocuklarının İslam kimliğini kalıcı hale getirmek için hangi kaynaklardan beslendiklerini, hangi kitapları okuduklarını, öğrettiklerini, camilerde insanlara anlatılan İslamiyet’in mahiyeti üzerinde durulması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

İslamofobiye karşı ortak mücadele kararı…

Görüşme sonrası değerlendirmelerini paylaşan Başkan Görmez, “Sayın Medeni ile üzerinde durduğumuz en önemli konulardan bir tanesi de İslamofobiye karşı nasıl mücadele edileceği idi. Kendisi, öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tecrübelerini öğrenmek istediğini söyledi ve birlikte neler yapabileceğimiz üzerinde uzun uzun durduk. Hem İslam coğrafyasında İslamofobiyi besleyen kaynakları nasıl ortadan kaldırabiliriz hem de Avrupa’da, Batı dünyasında ve başka yerlerde İslamofobiyi engelleyecek, o korkuyu kalplerden söküp atacak ne tür çalışmalar yapılabilir, bu konular üzerinde durma imkanı bulduk.” diye konuştu.

 

İİT Genel Sekreteri İyad Medeni…

İslamofobinin devlet politikalarına yansıması vahim sonuçlar doğurur…

 

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni de yaptığı konuşmada İslamofobinin nefrete ve düşmanlığa dönüştüğünü, ülkelerin kanunlarında değişikliklere başladığını endişe ile karşıladıklarını söyleyerek, “Artık ülkelerin bir araya gelerek bunu önlemek yerine bunun kalıcı bir durummuş gibi önlem anlamaları çok vahim sonuçlar doğuracaktır. İslamofobinin devlet politikalarına yansıması ve devletlerin buna ilişkin kanuni düzenlemeler yapması pek çok olumsuz sonucu beraberinde getirecektir.“ diye konuştu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tecrübelerini de öğrenmek istediğini söyleyen Medeni, “Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez’le İslamofobiye karşı birlikte neler yapabileceğimiz üzerinde durduk. İslam İşbirliği Teşkilatı olarak eğitim konusuna daha fazla önem vereceğiz. Afrika’da ve dünyanın muhtelif yerlerinde açtığımız bazı enstitü ve üniversitelerin sayısını arttırarak daha önemli çalışmalar gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

 

📆 23 Ocak 2015 Cuma 10:24   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR