MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Manşet, Pendik, Toplum » Enerji Tasarrufu Yaparak Kazandılar
Enerji Tasarrufu Yaparak Kazandılar

Pendik’te evlerde enerji tüketimini azaltmak ve temiz enerji bilinci oluşturmak amacıyla yürütülen proje kapsamında düzenlenen “Verimli Enerji Kullanımı Yarışması” sonuçlandı. Üç aylık dönemde en fazla tasarrufu yaparak buzdolabı kazanan hanımlar, nelere dikkat ettiklerini anlattılar.

Pendik Belediyesinin Bahçeşehir Üniversitesi koordinatörlüğünde hayata geçirdiği ”Evsel Enerji Tüketiminin Azaltılması ve Temiz Enerji Bilinci Oluşturulması” projesinin son etabında A++ sınıfı buzdolabı ödüllü bir enerji tasarrufu yarışması düzenlendi. Başvuruların 1 Ağustos’ta sona erdiği yarışmaya 255 ev hanımı katıldı. Katılım koşulu olarak 2014 ve 2015 yılının Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ilişkin faturalarını Pendik Belediyesi Verimli Enerji Masasına getiren yarışmacıların enerji tüketimleri Bahçeşehir ve Medeniyet Üniversiteleri’nin akademisyenleri tarafından değerlendirildi. Geçen yılla bu yılın faturalarının karşılaştırılması sonucunda Rukiye Kaplan, Bahriye Merter ve Güler Engün isimli ev hanımları yarışmayı kazanan isimler oldu. Kazanan yarışmacılar, A++ buzdolabı ödülünü Ağustos ayı içinde gerçekleştirilecek Proje Kapanış Toplantısı ve Ödül Töreni’yle teslim alacak.

Tasarruf yapmayı yaşam felsefi edindi

Yarışmaya katılarak ilk üçe girenlerden biri olan 52 yaşındaki Bahriye Merter, tasarrufu yaşamının her alanında uygulamayı prensip edinmiş iki çocuk annesi bir ev hanımı. Güzelyalı’da oturan ve eşi emekli olan Bahriye hanım, elektriğinden suyuna kadar tüm kaynakları dikkatli kullanarak israf etmemeye özen gösteriyor. Yarışmaya da kendisinden habersiz faturaları göndererek çocukları katılmış.

“Kredi kartı, banka kredisi kullanmıyoruz, harcamalarımızı nakit yapıyoruz. Çünkü bu tür borçlar, evin bereketini kaçırıyor” diyen Bahriye hanım, günlük yaşamında enerji tasarrufu başta olmak üzere her alanda israftan kaçtığını belirterek dikkat ettiği noktaları şöyle özetliyor:

-Ütüyü on beş günde bir yapıyorum. Günlük evde kullandığım giysileri ütülemiyorum.

-Çamaşırları biriktirerek makinede yıkıyorum.

-Avizelerde düşük voltajlı ampul kullanıyorum ve hepsini değil, bir veya iki tanesini aydınlatıyorum.

– Bu memleket susuzluktan çok çekti, o yılları unutamıyorum. Bu nedenle suyu da çok dikkatli kullanarak israf etmemeye çalışıyorum.

-Elektrik süpürgesi yerine nemli bir bezle temizlik yapıyorum.

-Televizyonu mümkün olduğu kadar açmıyoruz. Çocuklarım onun yerine kitap okumayı tercih ediyor.

-Yemek yaparken, günlük tüketeceğimiz kadarını pişiriyor, artmasını veya dökülmesini önlüyorum.

“Torunlarıma öğretmeye çalıyorum”

Yarışmayı kazanan bir diğer hanım da 56 yaşındaki Güler Ergun oldu. Doğma büyüme Pendikli olan ve Doğu Mahallesi’nde yaşayan Güler Hanım, mecbur kalmadıkça elektrikli ev aletlerini kullanmamaya özen gösteriyor. Yeni neslin bu konuda pek duyarlı olmadığını söyleyen Güler hanım, “Ben torunlarıma da odadan çıktıkları zaman elektrik düğmesini kapatmasını, suyu boşuna akıtmamalarını öğretiyorum. Çünkü bu eğitim ailede başlıyor. ” şeklinde konuşuyor.


enerji-tasarrufu-yaparak-kazandilar1

Galeri
📆 20 Ağustos 2015 Perşembe 11:37   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR