MENÜ ☰
Ramazan Ayınecdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Erdoğan: Kalkınma Üniversitelerin Katkılarıyla Mümkün
Erdoğan: Kalkınma Üniversitelerin Katkılarıyla Mümkün

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olduktan sonra onayladığı yasayla “Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü”nden, teknik üniversiteye dönüşmesini sağladığı “Gebze Teknik Üniversitesi”ni ziyaret ederek, beklentilerini dile getirdi.

 
Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün mevcut fakülte ve enstitülerini de bünyesine alacak, TÜBİTAK ile yakın işbirliği yapacak “Gebze Teknik Üniversitesi” adıyla yeni bir üniversite kurulmasını yasası onaylayan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olduktan sonra kuruluşuna onay verdiği ilk üniversite olan Gebze Teknik Üniversitesi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversiteler, eğitim, hak ve özgürlüklerin kullanımına dair önemli açıklamalarda bulunurken, daha önce Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısıyken Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Haluk Görgün de, üniversite sanayi işbirliğinin önemine değindi.

 
Erdoğan:
“Yeni Türkiye’yi hedef alıyorlar”
Türkiye’nin son yıllarda içerideki tartışmalar nedeniyle çok büyük kayıplar verdiğini ifade eden Erdoğan, “Burada bir kez daha vurgulamak isterim ki hedef şahsım değildir. Hükümet ya da bir parti de değildir. Hedef yeni Türkiye’dir. Eğer Türkiye’nin kazanımlarına, istiklaline bizim sahip çıktığımız gibi sahip çıkılmazsa inanın bütün kazanımlar heba olur, eski Türkiye yeniden can bulur. İşte bunu önleyecek genç nesillerimizdir. Bunu önleyecek olan genç nesillerimizi yetiştiren siz değerli hocalarımızsınız.” dedi.
“Birilerinin değil, Milletin özgürlüğü için çalışıyoruz”
Yasaklara, ya da kökü dışarıda olan hocalara değil, bilime aşık üniversiteler istediklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan özgürlüklerin önemine değindiği konuşmasında, şunları dile getirdi:
“İradelerini, zeka ve zihinlerini, kurulan tuzaklar neticesinde ihanet şebekelerine kaptıran öğrenciler, akademisyenler, üniversiteler değil, özgür bireyler ve kurumlar istiyoruz. Özgürlük arttıkça, aydınlıktan gözleri kamaşıp kendilerine özgürlük isteyenler unutmayın yaygara yapacaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar, biz birilerinin özgürlüğü için değil topyekün 77 milyonun özgürlüğü için mücadele edeceğiz. Güçlü Türkiye artık imtiyazlı kesimlere özgürlük ve çıkar sağlayan operasyonlarla artık başa çıkabiliyor. Dünden itibaren ulusal ve uluslararası medyada ya da bazı çevrelerde başlatılan Türkiye aleyhtarı algı operasyonları da göreceksiniz onlar da boşa çıkacak. Çetelerin hukuku değil, milletin hukuku inşallah Türkiye’yi çok daha özgür bir konuma yükseltecek.”

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Gebze Teknik Üniversitesi’nin Kongre ve Kültür Merkezine ihtiyaç duyduğunu belirtti.
Erdoğan’a konuşmasının ardından Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından üzerinde Osmanlı padişahlarının resimlerinin bulunduğu bir çini tabak hediye etti.
Görgün: Bilgini etkin şekilde kullanıldığında işe yarar
Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, ziyaretleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek, artık üniversitelerin bilgi üretmesinin yanı sıra o bilginin etkin şekilde kullanılmasının sağlanması gerektiğini ifade etti. Rektör Görgün, üniversite-sanayi-kamu işbirliğinin kurumsallaştırılması ve sanayicilerin ar-ge’ye dayalı ihtiyaçlarının, üniversite-sanayi işbirliği çözüme kavuşturulmasının “İnovasyon ve Ar-Ge’nin önemini kavramış, kendi teknolojisini üreten ve satan, rekabet gücü ve refah seviyesi yüksek bir Türkiye” vizyonu için gerekliliğini vurguladı.

 
En Genç Rektör Haluk Görgün
Cumhurbaşkanlığı sarayına ilk kabul edilen rektör olan ve şu an Türkiye’nin en genç rektörü unvanlı Prof. Dr. Haluk Görgün, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevinin ardından, Gebze Teknik Üniversitesi rektörlüğüne atanmıştı.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan yasayla Teknik Üniversite olan Gebze Teknik Üniversitesi’nde; Temel Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İşletme Fakültesi, Enerji Teknolojileri Enstitüsü, Biyoteknoloji Enstitüsü, Nanoteknoloji Enstitüsü, Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü, Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü, Savunma Teknolojileri Enstitüsü, Bilişim Teknolojileri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü bulunuyor.

📆 16 Aralık 2014 Salı 12:41   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR