MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Etkinlikler, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » Erzurumlular iftarda buluştu
Erzurumlular iftarda buluştu

Ahmet Şimşek Koleji’nin kurucusu da olan, Erzurumlular Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Onursal Başkanı Ahmet Şimşek, “Şu an bu çatının altında hepimiz memleket havasını teneffüs ediyoruz, memleket hasretini içimize atmış bulunuyoruz. Burada memleket özlemi var, burada ecdadımızın bize bahşettiği örf ve adetlerimizin anısı, duygusu var. Biz memleketimize gidemiyoruz ama marifet odur ki; memleketimizi buraya getirebiliyoruz.”dedi.

 
Erzurumlular Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, Onursal Başkan Ahmet Şimşek’in katkılarıyla Vakfın Kartal’daki Lokalinde iftar yemeği düzenledi. Oldukça yoğun ilgi gören iftar yemeğine Diyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz da katıldı.

 
Erzurumlular Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir araya gelen misafirler arasında koyu sohbetler yapılırken, yemek öncesinde okunan Kuran’la da kalpler huzura kavuştu. Diyanet İşleri Eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ve davete katılanlar yemeğin ardından hep birlikte dua ettiler.


unnamed (2)

“Manevi mutluluk yaşıyoruz.”
Ahmet Şimşek Koleji’nin kurucusu da olan, Erzurumlular Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Onursal Başkanı Ahmet Şimşek iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “11 ayın sultanı kutsal, mübarek ve aziz Ramazan ayı nedeniyle bu güzel yaz gününde, iftar soframızda bir arada bulunmanın uhrevi ve manevi mutluluğunu yaşıyoruz. Vakfımız adına hepinizi saygı, sevgi ve hürmetlerimle selamlıyorum. Hoş geldiniz. Bu mübarek ayın hepimize, vatanımıza, milletimize ve ailelerimize; hayırlar, uğurlar, sevgiler, sağlıklar ve iyilikler getirmesini temenni ediyorum. Bilhassa vatanımızın, sulh ve sükun içerisinde yaşamasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Yurdumuzun yıllarca dini temsilciliğini yapan, Erzurum’dan çıkan, iftihar ettiğimiz, dini liderimiz, mümtaz din adamı, gönüllerimizin Diyanet Başkanı saygıdeğer Mehmet Nuri Yılmaz hocamıza, vakfımıza gelip şeref verdiği ve bizi onurlandırdığı için teşekkür ederiz.” dedi.

 
“Adet ve ananelerimizi bürünüyoruz.”
İftar sofralarının birlik ve beraberliği arttırdığını da vurgulayan Şimşek, “Müslümanlar ve müminler olarak; Adet ve ananelerimizi bürünerek dini vecibelerimizi yerine getirdiğimiz iftar sofralarımız, bizim birlik ve beraberliğimizi, bir arada olmamızı temin ediyor. Bu nedenle çok faziletlidir. Böyle toplantılarda bir arada olmakla, birliğimiz daima devam etmektedir, birbirimize daha çok bağlanmaktayız, kucaklaşmaktayız ve kenetlenmekteyiz. Allah, her zaman böyle birliktelik nasip etsin.” dedi.

 
“Burada memleket özlemi var.”
Gurbet elde memleket hasreti çekmelerine rağmen, vakıf çatısı altında memleket havası soluyabildiklerini de dile getiren Ahmet Şimşek, “Ecdatlarımızın bize emanet ettiği örf ve adetleri memleketimizde yerine getirememenin üzüntüsü içindeyiz ve onlara kavuşmak için çabalıyoruz. Gurbet ellerde işlerimiz ne kadar iyi olsa da, ne kadar rahat etsek de, ne kadar refah içerisinde olsak da aklımız, fikrimiz yine memleketimizdedir. Şu an bu çatının altında hepimiz memleket havasını teneffüs ediyoruz, memleket hasretini içimize atmış bulunuyoruz. Burada memleket özlemi var, burada ecdadımızın bize bahşettiği örf ve adetlerimizin anısı, duygusu var.

 

unnamed (1)

Biz memleketimize gidemiyoruz ama marifet odur ki; memleketimizi buraya getirebiliyoruz. İşte bu gördüğünüz vakıflar ve dernekler memleketimizi, ecdatlarımızın anılarını, örf ve adetlerimizi buraya getiriyor. Onun için hep birlikte çalışmalıyız, hep birlikte olmalıyız. Sadece yılda bir kez kongre yapıp, yöneticileri, başkanı tayin edip, ‘Hadi siz çalışın’ demekle olmaz. Her zaman söylerim; Bütün Erzurumlular, bütün Dadaşlar bu vakfın yöneticisi olmalıdır, başkanı olmalıdır, memleketin arzu ettiği hemşerilik duygularını yaşatmak için, el ele vererek çalışmalıdır.

 

 

Beraber çalışalım. Bu da yetmez, evlatlarımıza da örf ve adetlerimizi, Dadaşlık hasletini, Erzurumlu dürüstlüğünü, dik başlılığını, kahramanlığını, ahlakını ve faziletini aşılayalım. Onun için vakfımızı canlı tutmamız ve hep bir arada olmamız gerekmektedir. Saygıdeğer hemşerilerim, konuklarım ve dostlarım, tekrar bir araya gelmek dileğiyle Ramazan ayınızı ve yakında idrak edeceğimiz mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyorum.”dedi.

Galeri
📆 06 Temmuz 2015 Pazartesi 19:01   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR