MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Şubat 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Etkinlikler, Genel, Manşet, Spor, Toplum » Genç Yeryüzü Doktorları mülteciler için kıtaları aşıyor
Genç Yeryüzü Doktorları mülteciler için kıtaları aşıyor

 “Mültecinin Vatanı Yeryüzü”dür sloganı etrafından toplanan yüzlerce Genç Yeryüzü Doktoru,  mülteciliğe ve mültecilerin zor yaşam koşullarına dikkat çekmek amacıyla 36. İstanbul Maratonu’nda koşacak.

Suriye’de, Irak’ta, Orta Afrika’da ve dünyanın dört bir yanında ırk, din, dil ayırmadan mültecilerin derdine derman olan Yeryüzü Doktorları, yaptığı yardım ve geliştirdiği projelerle mülteciliğe ve mültecilerin zor yaşam koşullarına dikkat çekmeye devam ediyor.  “Mültecinin Vatanı Yeryüzü”dür sloganı etrafından toplanan yüzlerce Genç Yeryüzü Doktoru,  bu amaçla 36. İstanbul Maratonu’nda koşacak.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 36. İstanbul Maratonu 16 Kasım 2014 Pazar günü koşulacak.

 

 

Yeryüzü Doktorları’nın mülteci faaliyetleri

Şırnak ve Suruç

Kobani’deki IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye sınırına sığınan Suriyeli Kürt ve Ezidilere acil sağlık müdahalesinde bulunan ve ilaç dağıtan Yeryüzü Doktorları, iç kesimlerdeki mültecilere mobil sağlık hizmetleri sunuyor.

 

Aile hekimi, çocuk doktoru ve eczacılardan oluşan Yeryüzü Doktorları Gönüllü Sağlık Ekipleri, özellikle çocuklara tıbbi müdahalede buluyor. Soğuk hava ve yolculuk şartlarından ötürü zayıf düşmüş çocukların ilk tedavilerini gerçekleştiren ekip, zor durumdaki sığınmacılara ilaç yardımının yanı sıra mama ve çocuk bezi de ulaştırıyor.

1 doktor, 1 eczacı ve 1 saha koordinatörü de Suruç’taki 7.000 kişilik kampta tam zamanlı hizmet vermekte. Kampta ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye dağıtımı da yapılıyor.

5000 kişilik Şırnak Maden Kampı’nda ise Iraklı mülteciler kalmakta. Yeryüzü Doktorları ilk etapta kampın 5 aylık sağlık hizmetini sağlayacak. (Kasım 2014 – Mart 2015) Proje kapsamında Yeryüzü Doktorları Sağlık Kliniği açıldı. Klinikte bölgenin ihtiyaçlarına uygun yerel dilleri konuşabilen 3 doktor ve destek personeli tam zamanlı hizmet vermekte. Sağlık kliniklerimizde birinci basamak sağlık hizmetleriyle birlikte mültecilerin ilaçları da ayni ve nakdi bağışlar sayesinde ücretsiz sağlanmaktadır.

 

Hatay

Yeryüzü Doktorları, Suriyeli Türkmen ve Arap hastaların tedavisi için Hatay Yayladağı ilçesinde bir sağlık yardım istasyonu kurdu. Sağlık yardım istasyonu içerisinde bir de eczane hizmet veriyor.

Yeryüzü Doktorları’nın Yayladağı’ndaki sağlık istasyonu haftanın 5 günü; yoğun bir şekilde çalışıyor. Sağlık istasyonunda 1 aile hekimi, 1 kadın doğum uzmanı, 1 dişçi, 1 laborant, 2 hemşire, 1 idari personel çalışmaktadır. Dahiliye, aile hekimliği ve diş polikliniklerinde her gün ortalama 50 hasta hizmet alıyor. Hastaların ilaçları da Yeryüzü Doktorları eczanesinden ücretsiz olarak temin ediliyor.

 

Suriyeli Mülteci Çocukların Sünneti Bizden, Kirveliği Sizden” kampanyası kapsamında Hatay’daki Türkmen ve Arap mülteci çocuklar sünnet edilmektedir. Bölgedeki mültecilere Ramazan yardımları da yapılmaktadır.

 

Suriye içerisinde

Yeryüzü Doktorları çatışmaların başladığı andan itibaren bölgeye 30 milyon TL’lik tıbbi malzeme ulaştırdı. Bölgede zor koşullarda yaşayan Suriyelilere kalıcı sağlık çözümleri için de çalışmalarını sürdürüyor.

 

Yeryüzü Doktorları olayların başlamasıyla birlikte Lübnan’a iltica edenlerin yardımına koşarak çalışmalarına başladı. Suriye-Lübnan sınırındaki Whade Khaled bölgesinde, yaralılara ilk müdahalenin yapılarak iç bölgelerdeki hastanelere transferini sağlamak amacıyla IMA-Lübnan işbirliği ile bir Triaj Merkezi kuruldu, Suriye içinden yaralı transferi yapan 3 adet ambulans bölgeye gönderildi.

 

Trablusşam’a Suriyeli yaralıların ameliyatları için Gönüllü Sağlık Ekipleri gönderildi, Darül Shifa Hastanesi’ne Suriyeli yaralılar için TİKA desteği ile bir Kan Bankası ve Laboratuvar kuruldu. Suriye içindeki ihtiyaç bölgelerine ilaç transferi gerçekleştirmek üzere Suriye’nin Türkmen Dağı bölgesinde bir eczane açıldı. Çatışmalarda yaralanan sivillere ilk tıbbi müdahaleleri yapılabilsin diye Suriye içerisine 20.000 ilkyardım çantası gönderildi.  Suriye’nin içerisinde temiz su bulma ve barınma sıkıntısı çeken siviller için 4.800.000 adet su temizleme tableti, 1.475.760 adet su temizleme torbası, 200 adet su temizleme ünitesi ve 2 çadır Suriye’nin içerisinde ihtiyaç duyulan yerlere gönderildi.

 

📆 15 Kasım 2014 Cumartesi 11:42   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR