MENÜ ☰
ARTDUŞ
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum » “gönlüm Ve Yüreğim Sizlerle”
“gönlüm Ve Yüreğim Sizlerle”

Pendik Belediyesi ocak ayının ikinci panelini Kudüs Şairi olarak hafızalarda yer eden Nuri Pakdil için düzenledi. Panelde,  fikirlerinden şiir ve yazılarına kadar Pakdil’in tüm hayatı konuklara anlatıldı. İleri yaşı nedeniyle panele katılamayan Nuri Pakdil, gönderdiği video aracılığıyla Pendiklilere “Gönlüm ve yüreğim sizlerle.” mesajını verdi.  

 

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenen panelin moderatörlüğünü Şair Yazar Necip Evlice yaptı. Panelistler Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, Prof. Dr. Turan Koç, Araştırmacı Şair ve Yazarlar Arif Ay ile Ahmet Özalp, Nuri Pakdil’le olan münasebetlerini, üstadın edebiyat alanındaki çalışmalarını, antikapitalist düşüncelerini ve İslâm dünyasındaki sıkıntılara olan bakışını konuklara anlattı. Panelin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ise “büyük üstat” olarak nitelendirdiği Nuri Pakdil’in söylemlerine yer vererek “Yeryüzünde misyonumuz var, korkularımızı yeniyoruz. Nuri Pakdil’in antikapitalist anlayışıyla birçok şeyi değiştirecek güçteyiz.” dedi.

“Ortadoğu’da yeni bir İslâm uygarlığından korkuyorlar”    

Panele yaşlılığı nedeniyle katılamayan Nuri Pakdil, gönderdiği bir video aracılığıyla Pendiklileri selamlayarak “Gönlüm ve yüreğim sizlerle.” dedi. Konuşmasında sık sık Ortadoğu’ya ve bölgedeki kaosa vurgu yapan Pakdil: “Batı, Ortadoğu’da İslâm uygarlığının yeniden canlanmasından korkuyor.” dedi.

Gazete ve kitapları dağıtıldı

Öte yandan panelde Nuri Pakdil’in söyleşi ve makalelerinin yer aldığı 1960’lı yılların tasarımıyla basılmış özel bir gazete dağıtıldı. Gazetenin yanı sıra Pakdil’in “Batı Notları” adlı kitabı da konuklara hediye edildi.

Kudüs Şiiri’ni Cumhurbaşkanı Erdoğan da okumuştu

Nuri Pakdil’in 1972 yılında Kudüs için yazdığı şiirini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da okumuştu. Pakdil, şiirinde Kudüs’ün önemini açık bir dille vurgulamış, şiiri, sadece edebiyat dünyasında değil, toplumun büyük kesiminin hafızasına kazınmıştı.

Kudüs Şiiri’nden Bir Bölüm

…..

Tûr Dağını yaşa
Ki bilesin nerde Kudüs
Ben Kudüs’ü kol saati gibi taşıyorum

*

Ayarlanmadan Kudüs’e
Boşuna vakit geçirirsin
Buz tutar
Gözün görmez olur

*

Gel
Anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar

 

📆 18 Ocak 2018 Perşembe 14:23   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR