MENÜ ☰
.
Mart 2024
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Genel, Manşet, Toplum » İBB MECLİSİ’NDEN ORTAK DEKLARASYON
İBB MECLİSİ’NDEN ORTAK DEKLARASYON

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Ak Parti, CHP, MHP ve bağımsız üyelerin ortak imzasıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı ortak bir deklarasyon yayınlandı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Aralık ayının ilk oturumu yapıldı. Meclis oturumunun başında Ak Parti, CHP, MHP ve bağımsız üyelerin ortak imzasıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı ortak deklarasyon yayınlandı.

Ortak yayınlanan deklarasyonu İBB Meclis 2. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ okudu. Gümüşdağ’ın okuduğu deklarasyonda şu ifadelere yer verildi: “Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreğidir. Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliği kazanmış olan ve bu niteliği ile dünya eserlerinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs’ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İsrail’in bu türden politikalarını özetleyen, Kudüs’ü başkent yapan girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran Amerika Birleşik Devletleri’nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek yola girmesi, asla kabul edilemez. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyeti’ni, oluşturan 80 milyonun her ferdinin Birleşmiş Milletlerin kararları hilafına, Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirmeye yönelik maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız şekilde reddetme iradesini İBB Meclisi olarak ifade ve ilan ederiz.”

Göksel Gümüşdağ’ın okuduğu ortak deklarasyonun ardından Ak Parti adına söz alan Ak Parti Meclis Grup Başkanvekili Temel Başalan da, İslam dünyasının Kudüs konusundaki hassasiyeti bilindiği halde alınan kararın bölge güvenliğine yönelik bir provokasyon olduğunu söyledi.

İsrail’in terör devleti olduğunu ve işgalci olduğunu belirten Başalan şöyle devam etti: “1980 yılında 478 sayılı Birleşmiş Milletler konseyinin aldığı ve altında Amerika’nın da İmzası olan belgeye göre , İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesi geçersizdir. Amerika’nın bu hukuk tanımaz kararını kabul etmemiz mümkün değildir. BM kararlarına uygun olmayan hukuksuz ve vicdani hiçbir dayanağı olmayan kaba kuvvete dayalı, insan onurunu hiçe sayan bu yaklaşımı kınıyoruz ve kabul etmiyoruz. Çünkü Kudüs ve Filistin meselesi yeni değildir. İsrail yönetimi Müslümanların Kudüs’teki varlığını sınırlandırmaya ve hatta sonlandırmaya yönelik kötü niyetini bölgeyi işgal ettiği 1947’den beri her fırsatta gösteriyor.1947’den beri zaten Filistin hep işgale uğramıştır.”

📆 12 Aralık 2017 Salı 09:25   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR