MENÜ ☰
.
Mart 2024
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Büyükşehir, Genel, Manşet, Toplum » İSTANBUL’UN KADİR ABİSİ İBB ÇALIŞANLARIYLA BULUŞTU
İSTANBUL’UN KADİR ABİSİ İBB ÇALIŞANLARIYLA BULUŞTU

İstanbul’un Abisi Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet’in verdiği yemekte İBB çalışanlarıyla buluştu. Topbaş, “Bundan sonra UNACLA Başkanlığı görevimi devam ettirerek, orada tüm insanlık için hayırlı işler yapmaya çalışacağım” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ayrılan İstanbulluların abisi Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Vekili Ahmet Selamet’in Yenikapı Etkinlik Çadırı’nda verdiği yemekte İBB çalışanlarıyla buluştu.

Yaklaşık 4 bin çalışan ile üst düzey İBB Bürokratlarının katıldığı davette İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, eski İBB Genel Sekreteri Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları, İSKİ ve İETT ile Başkan Danışmanları, İBB İştirakleri Genel Müdürleri, Daire Başkanları, Müdürler, Müdür Yardımcıları ve Birim Şefleri de yer aldı.

SİYASETİN HİZMET İÇİN YAPILDIĞINI GÖSTERDİK

Kadir Topbaş, yaklaşık 4 bin çalışanın yer aldığı davette yaptığı duygusal konuşmasında, İBB başkanlığının Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlıktan sonra Türkiye’deki en büyük güç ve dünyada çok saygın bir görev olduğunu belirterek, başkanlığı bırakma kararının anlık olmadığını, son bir aydır düşündüğünü söyledi.

Topbaş, “Yıllık 42 milyar liralık bütçeye sahip böyle bir gücü bırakarak, makam ve mevkiye bağlanmış olmadığımızı gösterdik. İhtiraslarımız olmadı, İstanbul’u görev aşkıyla yönettik. Yolsuzluklara pirim vermeyi bırakın, yanımızdan daha geçmedi. İstanbul’da belki bin tane şantiye var, müteahhitlerin çoğunu tanımam. Öyle bir dönem ki; Türk siyasi hayatında kayda düştü. Siyasetin makam ve mevki için yapılmayacağını, gerektiği zaman onur ve şerefle, izzet-i ikbal ile Babıali’den ayrılmayı bildiğimizi göstermiş olduk hamdolsun. Türkiye’nin birçok yerinde arayıp üzüntülerini belirtenler var. Bu her siyasiye nasip oymayacak çok önemli bir şey. Beni sevenler üzüldüler biliyorum. Kurusa bakmasınlar, böyle olması daha hayırlı” diye konuştu.

TARİH YAPTIĞIMIZ İŞLERDEN BAHSEDECEK

İBB çalışanlarının dualarında her zaman yer tuttuğunu ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Rabbime hamdolsun ki müjdelenmiş, emanet şehir İstanbul’a belediye başkanı olmak bana nasip oldu. İstanbul’un tarihinde ilk kez 3 dönem belediye başkanlığı şahsıma tevdi edildi. Dünyanın gıpta ettiği bu şehirde 13,5 yıl hizmetlerimizin ardı arkası kesilmedi. Garip gureba sofralarında çok oturduk. Çünkü biz bu hizmeti böyle anladık. Ailemi de İstanbul’un içinde gördüm ve ayrı bir muamele yapmadım. ‘Sabredeceksiniz’ dedim. Siz mesai arkadaşlarımızla birlikte, ulaşımdan altyapıya ve çevreye kadar bu şehre 13,5 yılda yapılabilecek hizmetin çok daha ötesini yaptık. Dünyada bu denli metro yatırımı yapan bir belediye yok. Raylı sistemleri 45 kilometreden 150 kilometreye taşıdık. Şu anda Ulaştırma Bakanlığımızın da bir bölümünü üstlendiği 257 kilometre raylı sistem inşaatımız devam ediyor. Şunu özellikle belirtmek istiyorum; Bilerek hiçbir yanlış yapmamaya özen gösterdim. Gerektiğinde duruş sergileyerek aynı siyasi partiden olmamıza rağmen 3 ayrı bakanlığımıza dava açtık. Tarih bugünlerden, yaptığımız güzel işlerden bahsedecek. Gelen misafirler ve yurtdışı ziyaretlerimizde İstanbul’u başarısından hep övgüyle bahsettiler. Sevenlerimize ve ‘Yiğidi öldür de hakkını ver’ diyenlere teşekkür ediyorum.”

105 MİLYAR LİRA YATIRIM GÜNÜ GELMİŞ BORÇ YOK…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılından bu yılsonuna kadar 105 milyar lira yatırım yapmış olacağını ve devlet ile finans kuruluşlarına bir lira günü gelmiş borcunun bulunmadığını dile getiren Topbaş,”Hatta bazı arazi takasları nedeniyle devletten alacaklı durumdayız. Metro yatırımları için aldığımız 2036 yılına kadar vadeli borçlarımız var. Ancak bütçemizin yüzde 2,5’u ile ödeyebiliyoruz hamdolsun. Bu arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız başarılı çalışmaların sonucudur” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki başarılarının kendisine Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Dünya Yerel Yönetimler ve Birleşmiş Kentler Birliği (UCLG) ve Birleşmiş Milletler (BM) Yerel Yönetimler Danışma Kurulu UNACLA’nın da başkanlığını getirdiğini hatırlatan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“BUNDAN SONRAKİ HAYATIMI İSLAM’A VE İNSANLIĞA ADIYORUM”

“Rabbimden bundan sonraki hayatımla ilgili hep şunu niyaz ettim; ‘Ya Rabbi, bundan sonraki ömrümü İslam’a, Müslümanlığa ve insanlığa adıyorum ve hizmetleri buralarda yapmak istiyorum. Bana bu fırsatı ver’ dedim. Partimden ayrılmadım. Ama bundan böyle idari ve siyasi bir görev beklemiyorum. Bundan sonra UNACLA Başkanlığı görevimi devam ettirerek, her bölgeye giderek, orada tüm insanlık için hayırlı işler yapmaya çalışacağım. Belediye başkanlığı koltuğuna inşallah AK Parti’den bir arkadaşım gelecek. Sizden ricam, benim dönemlerimden daha fazla çalışmanız. Ki bu şehirde hizmet devam etsin. Bize danışıldığında da hiç yüksünmeden bilgi ve deneyimlerimizi cömertçe paylaşmaya hazırız. Savaşları askerler yapar, zaferler komutanlara yazılır. Benim başarımın asıl sahibi sizsiniz.”

“KİMSEYE EL BAĞLATMADIM”

“İnsan her şeyi affeder, ama adam yerine konulmamayı affetmez” sözünü, Başkanlığı boyunca herkese değer verdiğini anlatmak amacıyla kullandığını aktaran Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Beyoğlu Belediye Başkanlığımdan itibaren odama elini bağlayarak, boynunu bükerek giren müdürlerime, Allah’tan başkasının önünde el bağlama, boynunu bükme dedim. Kimseye el bağlatmadım. İşte bu bahsettiğim, ‘İnsan şeyi affeder, ama adam yerine konulmamayı affetmez’ sözünün tezahürüdür. Bugün İstanbul güzel hizmetler

📆 28 Eylül 2017 Perşembe 09:24   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR