MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2022
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum » Karne için ödül de ceza da vermeyin
Karne için ödül de ceza da vermeyin

2014 – 2015 eğitim öğretim dönemi Cuma günü sona eriyor. Yıl boyunca sadece öğrenciler değil, anne babalar da karne gününü heyecanla bekliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Psikolog Selin Karabulut ise ebeveynlere hem karne için hem de tatil sürecinde çocuğa karşı uygulanması gereken davranışlar konusunda önerilerde bulunuyor.

 

 

Karnelerin yarın alınmasıyla beraber 3 aylık yaz tatiline başlayacak olan öğrenciler, sevinç ve heyecanın yanı sıra anne babaların tepkisine karşı tedirginlik duyabiliyor. Karne alan çocuğa karşı yapılması ve yapılmaması gereken davranışlara dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Karnesinde zayıf gelen çocuğu cezalandırmak ne kadar yanlışsa, karnesi iyi gelen çocuğu ödüllendirmek de o kadar yanlıştır. Çocuğun zaten yapması gereken şey derslerine iyi çalışmak ve hak ettiği notu getirmektir, yani iyi karne zaten beklenen bir şey olmalıdır” diyor.

 

 

Pahalı hediyelerden kaçınmak gerekiyor

İyi karne getiren çocuğun takdir edilmesi ve değer görmesi gerektiğini dile getiren Psikolog Selin Karabulut, “Çocuklara ödül niyetine pahalı hediyeler almak, gereğinden fazla oyuncaklara boğmak çok uygun değildir. Çocuk ödüle kavuşmak için iyi not getirmeye çalışacak, hatta ödülün olmayacağı ortamlarda çalışmayacaktır” diyor. Karabulut, okulların tatil edilişine sevinmenin ve eğitim öğretimin bir süreliğine sona ermesinin kutlanabileceğini bunun için de pahalı olmayan sembolik hediyeler alınabileceğini söylüyor.

 

Kötü karnede problemler göz ardı edilmemeli

Hangi dersin neden zayıf olduğunun normal şartlarda anne-babalar tarafından bilinmesi gerektiğini belirten Karabulut, “Çocuğa zayıf notları için kızmak, ceza uygulamak çözüm değildir. Çocukla konunun sebepleri konuşulmalıdır. İlk dönemden düzeltmesi notun ikinci yarıyılda da düzeltilmemesinin sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca ebeveynler herhangi bir psikolojik, zihinsel, davranışsal, sosyal problemin olup olmadığını göz ardı etmemelidir” diyor.

 

TV ve bilgisayara ayrılacak vakti sınırlandırın

Karabulut, anne babalara çocukların mümkün olduğunca televizyon ve bilgisayar karşısında geçen vaktinin azaltılması gerektiği söyleyerek “Tatilin amacı, eğlenmek, dinlenmek, sene boyunca yapılan zorunlu her şeyden uzaklaşmaktır. Çocuklar yaz mevsiminin güzelliğinden faydalanmalı, televizyon ve bilgisayar başında zaman öldürmemelidir” diyor. Çalışan ebeveynler içinse Karabulut, “İşten gelen anne babalar akşamları çocukları ile beraber oyun oynamak, film seyretmek, kitap okumak gibi aktiviteler yapabilir. Mümkünse park, bahçe, sahil gibi açık alanlarda da vakit geçirilmelidir. Çocukla beraber futbol ve voleybol oynamak, ip atlamak, uçurtma uçurmak, çeşitli bahçe oyunları oynamak hem beden sağlığı hem de kaliteli vakit geçirmek için güzel birer alternatif olabilir” diyor.

 

Psk. Selin Karabulut ayrıca tatil sürecinde çocuğun ihtiyacına göre bir ders programının oluşturulması gerektiğini ve bu programın oyundan, temiz havadan, sosyalleşmeden uzak kalmayacak şekilde yapılarak tatilde çocuğun derslere boğulmasının önüne geçilmesi gerektiği konusunda da uyarıyor.

 

Etiketler:
📆 11 Haziran 2015 Perşembe 10:32   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR