MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eylül 2022
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü Yerel Yönetimler için Çocuk Stratejileri Çalıştayı’nda
Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü Yerel Yönetimler için Çocuk Stratejileri Çalıştayı’nda

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün 2009 yılında seçim beyannamesinde yer alan ‘Her Mahalleye Bir Kreş Projesi’  tüm Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyor

 

Kartal ilçesinde belediyeye ait kreş sayısı 1 iken Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün geleceğin büyükleri olan çocuklar adına projeler geliştirmesi ve hayata geçirmesi sonucu 11’e ulaşan kreş sayısıyla Türkiye’de bir ilk olmaya devam ediyor.

 

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yerel Yönetimler Bölümü himayesinde düzenlenen ‘Yerel Yönetimler için Çocuk Stratejileri Çalıştayı’na katılan Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü; hem deneyimlerini paylaştı, hem de farklı çocuk stratejilerini deneyimledi.

 

Yerel yönetimlerin kanunen zorunluluk olan stratejik plan yapma sorumluluğunun çocuk boyutundan yeniden ele alınması ve çocuk üzerinden stratejik planların uygulanmasının yeniden gündeme getirilmesinin konu edildiği çalıştaya; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Feyyaz Kaynak, Kreş Müdürü Enif Yavuz Dipşar, Merkez Kreş Sorumlusu Nilgün Üçkamer ve Cumhuriyet 2 Kreş Sorumlusu Fatma Doğan katıldı.

 

Çocukların Şehri Hareketi Öncüsü Prof. Dr. Francesco Tonucci’nin İtalya’dan katılarak açılış konuşmasını yaptığı çalıştayda yerel yönetimlerin çocuk hakları bakımından işlev ve görevleri tartışıldı, yurtdışından yerel yönetimler düzeyinde çocuk uygulamaları incelendi. Ayrıca çocuk katılımı konusunda yapılabilecekler, Türkiye’de çocuk stratejisi konuları interaktif olarak ele alındı.

 

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden öğretim üyelerinin, görevlilerinin  yanı sıra yerel yöneticilerin ve  Çocuk Meclisi’ne seçilmiş çocukların katılımcı olduğu çalıştayda; çocukların yaşadıkları kentle ilgili en büyük şikayetlerinin başında fiziksel, mimari, sosyal ve kültürel anlamda oldukça yetersiz bir ortamda olmaları geliyor.

 
Kartal örneği ele alındığında kültür merkezleri, bilgi evleri, haftalık çocuk tiyatro ve sinema gösterimleri, mahallelerde yapılan spor alanları, çocuklara yönelik gerçekleştirilen yaz okulları, futbol ve basketbol sahaları, park alanları ve kreşleriyle Çocuk Dostu bir belediyecilik anlayışıyla Kartal’ı yöneten Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, yerel yöneticilere gerçekleştirdiği projelerle örnek oldu.

📆 05 Ekim 2015 Pazartesi 13:03   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR