MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » Kartal Belediyesi personeline ‘Resmi yazışma kuralları’ eğitimi
Kartal Belediyesi personeline ‘Resmi yazışma kuralları’ eğitimi

Kartal Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü, belediye personelinin eğitimi için devam ettirdiği faaliyetlere bir yenisini ekledi. İçişleri Bakanlığı Denetçisi Alaaddin Kahraman tarafından verilen ‘Resmi Yazışma Kuralları’ eğitimine katılan belediye personeli örnekler ile kanun ve yönetmeliklere uygun yazışma yapmanın inceliklerini öğrendiler.

 

Eğitime katılan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, “Kartal Belediyesi farklı alanlarda farklı eğitim çalışmaları ile personelin bilgilendirmesini ve güçlendirilmesi çalışmalarını sürdürerek destek vermeye devam ediyor.” dedi.

Kartal Belediyesi meclis salonunda sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 oturum halinde düzenlenen ‘Resmi Yazışma Kuralları’ eğitimi düzenlendi. Eğitimi, kamu yazışmaları konusunda uzman olan İç İşleri Bakanlığı Denetçisi Alaaddin Kahraman verdi. Resmi yazışmalar konusunda yürürlükte olan yönetmeliğin 02.02.2015’te değiştiği ve artık yeni yönetmeliğin yürürlükte olduğunu kaydeden Kahraman; kamudaki resmi yazışma kurallarının dayandığı mevzuatı sıraladı. Devletin 2000’li yılların ardından elektronik ortama geçiş yaptığını ve tüm kurumların belge ve yazışmalarını artık elektronik ortamda yapmaya başladıklarının altını çizen Kahraman, bu nedenle kurallara uymayan resmi yazışmaların sistem tarafından tanınmama tehlikesinin oluştuğunu söyledi.

Resmi belgede başlığın önemli olduğunu ve önce T.C. ibaresinin büyük harflerle yazılması gerektiğini kaydeden Kahraman, bunun ardından kurumun bağlı olduğu ana kurumunda büyük harflerle yazılması gerektiğini söyledi. Başlıkta yer alması gereken son kurumunda parantez içinde baş harfleri büyük olmak kaydıyla yazılması gerektiğini vurgulayan Kahraman, sayı kısmının da çok önemli olduğunu ve kurumların Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi’ndeki (DETSİS) kodlarının doğru yazılması gerektiğini belirtti. Belgedeki sayı ibaresinin bundan sonraki her bölümü ile ilgili açıklamalar yapan Kahraman, belgedeki konu, tarih, ilgi, ek ve dağıtım alanlarının nasıl doldurulması ile ilgili açıklamalarda bulunarak örneklerle açıkladı.

Resmi yazışmalardaki imza kısmının da önemli olduğunu ve imzanın aslında öz adın ilk harfi ve soyadının el yazısına benzer şekilde atılmasının gerektiğini kaydeden Kahraman, ikili imzalarda en yetkilinin adının belgenin solunda yer alması gerektiğini söyledi. Belgede ikiden fazla olan imzalar da ise en yetkili ismin en başta yer alması gerektiğini söyleyen Alaaddin Kahraman imzanın ad ve soyadın altına atılması gerektiğini söyledi.

Eğitim bundan sonraki bölümünde örnekler ile resmi yazışmalarda yapılan hataları ve olması gerekenleri belirten Kahraman Kartal Belediye personelinin de sorularını cevaplandırdı.

📆 10 Ağustos 2015 Pazartesi 13:50   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR