MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Belediye, Etkinlikler, Gençlik, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » KARTAL BELEDİYESİ’NDEN UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE PANELİ
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE PANELİ

Kartal Belediyesi uyuşturucu madde bağımlılığı ile ilgili mücadele konularında vatandaşları bilgilendirmek ve uyarıda bulunmak amacıyla ‘Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Mücadele’ paneli düzenledi. Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılan panele konunun uzmanları; Uzman Psikiyatr Prof. Dr. Ayhan Kalyoncu, Narkotik Şube Müdürlüğü’nden Uzman Psikolog Başkomiser Uğur Evcin, İstanbul Gençlik ve Rehabilitasyon Meslek Edindirme (İSMEM) Müdürü Hasan Karadaş ve çok sayıda Kartallı katıldı.

 


Panelde uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadelede özellikle son zamanlarda kullanımı 18 yaş altına kadar düşen bonzainin zararları, alınacak önlemler üzerine bilgilendirme yapılarak uyuşturucu madde bağımlılığının biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları, uyuşturucu maddelerle mücadele yöntemleri ve gençlerimizin uyuşturucudan uzak tutulması için alınacak tedbirler hususunda bilgi verildi. Panele Kartal Belediye Başkanı Op. Dr.Altınok Öz’ün yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, Mahalle Muhtarları, İl ve İlçe dernek temsilcileri, STK ve Meslek odaları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, belediye personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

unnamed (5)
Panelin açılışında konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, uyuşturucu kullanımının yaygınlaşmasında son yıllarda dikkate değer bir artışın olduğuna dikkat çekerek gençlik ve öğrencilik dönemlerinde uyuşturucunun bu kadar yaygın olmadığını ifade etti. Başkan Altınok Öz, “Yıllar içerisinde artan bir uyuşturucu kullanım oranının olduğunu gördüm. Bizim gençliğimizde gençler futbol oynuyor, spor yapıyor, ders çalışıyorduk. Uyuşturucu diye bir şey bilmiyorduk. ” diye konuştu.
“Toplumsal duyarlılık ile hareket etmeliyiz”

 
Toplu konut adına yerel yönetimlerin ve devletin tek düze konut siteleri yapmamasını, gençleri ve çocukları düşünerek oyun sahaları, futbol sahaları yapmalarını isteyen Başkan Altınok Öz, “Bu tür alanlarda futbol sahası ve oyun olanları olsun ki gençler aktivitelerde bulunsun, enerjilerini boşaltsın. Dünyanın en değerli şeyi akıl… Allah bize akıl vermiş; kimimiz rant’a kullanıyoruz, kimimiz başka şeylere kullanıyoruz. Ama bir türlü toplumsal sıkıntıları gidermek için elbirliğiyle böyle konulara sahip çıkmıyoruz. Emniyet güçlerine biz diyoruz ki, şurada sorun var. Zabıtamıza gidip bakın diyoruz. Dilerim bu toplumsal duyarlılık bundan sonra biraz daha ciddi olur. Nasıl deprem geldiği zaman din, ırk, mezhep, siyasi düşünce etnik düşünce ayırmadan orada yaşayan herkesi risk altına alıyorsa, bu belada da afet gibi evlatlarımızı kaybediyoruz. Bu paneller sayesinde halkımızı bilgilendirerek insanları bilinçli hale getirebilirsek, bu illetten kurtulma şansımız olabilir. Allah’tan dileğim en az hasarla toplum olarak kurtuluruz. Duyarlılık göstererek panele katılan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

unnamed (7)
Panele konuşmacı olarak katılan Uzman Psikiyatr Prof. Dr. Ayhan Kalyoncu ise, bonzainin kimyasal bir zehir olduğunu ve ülkemizde son zamanlarda çok yaygınlaşmaya başladığını vurgulayarak; “Bonzai kullanımı özellikle ülkemizde son zamanlarda çok yaygınlaşmaya başladı. Son 5 yıldan beri bonzai kullanan kişilere rastlamaktayız. Bonzai kullananların çoğu ne olduğunu bilmeden kullanıyor. Bonzai tamamen kimyasal olarak elde edilen bir maddedir. Esrar maddesinin en az 100 katı kadar etkili, sentetik üretilen bir maddedir. Masumlaştırmak için bonzai ve Jamaika gibi isimlerle piyasaya sürüldü. Otuz yıldır bu işle uğraşan biri olarak şu an en kötü zamanı yaşıyoruz. Çok güzel bir atasözümüz var. ‘Ölüsü olan bir gün ağlar, delisi olan her gün ağlar.’ Ölünüze alışırsınız; bir müddet sonra ağlamazsınız ama bu gibi konularda her gün ağlarsınız.” dedi.

 
“Çocuklarınızla arkadaş olun”
Ailelere önerilerde bulunan Kalyoncu çocuklarına sahip çıkmalarını isteyerek, “Onlara iyi örnek olun, arkadaşlarını tanıyın, açık olun, öğrenmesine yardım edin, arkadaşlarının kötü bir şeyler teklif ettikleri zaman çocuğunuza ‘hayır’ demeyi öğretin. Çocuklarınızı küçük düşürmeyin, çocuklarınıza ders vermeyin, çocuklarınıza vaaz etmeyin ve sevin, sayın.” dedi.

 
Panelde uyuşturucu maddenin zararları ve önlemleri hakkında konuşan Narkotik Şube Müdürlüğü’nden Uzman Psikolog Başkomiser Uğur Evcin ise sigara kullanımının önlendiği takdirde sentetik uyuşturucu olan bonzai başta olmak üzere birçok uyuşturucu maddenin önlenebileceğini söyledi.

 

unnamed (6)
İSMEM’den Kartal Belediyesi’ne teşekkür
İstanbul Gençlik ve Rehabilitasyon Meslek Edindirme (İSMEM) Müdürü Hasan Karadaş’da, “Amacımız İstanbul il sınırları içerisinde sokakta yaşayan veya sokağa düşme riski bulunan gençlere barınma, beslenme, sağlık, eğitim ve meslek edindirme gibi alanlarda hizmet vermek. Gençlerin rehabilite edilmelerini ve topluma kazandırılmalarını sağlıyoruz. Kartal’da önemli çalışmalar yapıyoruz. Artık Kartal’da sokakda çocuk kalmadı. Kartal Belediyesi’nin böyle çok önemli bir konuda düzenlediği panelde bulunmaktan çok mutluyum. Kartal Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi.

 

 
Panele katılan vatandaşlar, uyuşturucu madde konusunda halkı bilinçlendirme ve mücadele ile ilgili düzenlenen panel için Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür ettiler. Panelin sonunda Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Başkan yardımcısı Ömer Fethi Gürer ve CHP Kartal Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Nihal Korkmaz konuşmacılara plaket takdim etti.

Galeri
📆 25 Ağustos 2014 Pazartesi 12:47   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR