MENÜ ☰
Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Manşet, Toplum » KEMAL DEMİREL, MÜSİLAJIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
KEMAL DEMİREL, MÜSİLAJIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Marmara Denizi’nde kirliliğe karşı etkin mücadele talebini tekrarladı

DEMİREL MÜSİLAJIN
PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a mektup göndererek Marmara Denizi’ne kıyısı olan bölgelerde gerek görüntü olarak gerekse kötü kokusuyla rahatsızlık yaratan ve bir yandan da balık ölümlerine yol açan “deniz salyası” sorununun çözümü için sorular yönelten 22 ve 23. dönem CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, son bir ayda yapılan yüzeysel temizlikle ortadan kalkmış görünen müsilaj sorununun Bursa Gemlik, Kurşunlu, Gemsaz ve Kumla kıyılarında yeniden görünmesi üzerine harekete geçti.

2008 yılından beri zaman zaman ortaya çıkan müsilaj sorununun aşılması için geçen 12 yılı aşkın süredir bu durumdan korunmak adına maalesef plan-program yapılmadığının anlaşıldığını tekrarlayan Demirel, eski bir Çevre Bakanı’nın “Arıtma tesislerini gündüz kontrol ediyoruz, gece etmiyoruz” sözlerini hatırlatarak, evsel ve sanayi atıklarını temizlemesi gereken arıtma tesislerinin son durumu ile ilgili tespitlerin neler olduğunu da sordu. İlk görüldüğü dönemde gereken tedbirler alınsa bugün müsilaj sorununun yaşanmıyor olacağını savunan Demirel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı bilim adamlarınca daha evvel yapılan açıklamalarda denize girmeyin açıklaması yapılmış, yetkililer ise denize girilebilir ve balıklar da yenebilir demişti. Kirliliğin yok olmadığı bir ortamda deniz ne kadar temiz, balıklar ne kadar sağlıklıdır?Doyurucu bir açıklama yapılmıyor. Bilim Kurulu tarafından insanlarımızın denize girdiği yerlerde tahliller, denizin temizliği ile ilgili araştırmalar yapılmış mıdır, bilmiyoruz. Marmara Denizi’nde tutulan balıklar yenebilir mi, yenmemeli mi, bilmiyoruz. Farklı açıklamalardan dolayı insanların kafası karışık. Denizin üstündeki müsilajı temizlemek yetmez, önemli olan deniz kirliliğinin engellenmesi için yapılması gereken çalışmalardır. Denizin dibindeki mevcut müsilajın temizlenmesi için bir çalışma var mı, yok mu? Kamuoyu bu konuda da aydınlatılmalıdır. Marmara Denizi’ni kirleten derelerle ilgili, örneğin Nilüfer’in islâhı ile ilgili bir çalışma var mı? Bu konuların hükümet tarafından ivedilikle ele alınması talebimizi yineliyoruz.”

Marmara Denizi’nin çevresinde 25 milyon insanın yaşadığını hatırlatan Demirel, “Marmara Denizi ve içindeki canlılar hep birlikte haykırıyorlar: İmdat! Yaşamak istiyoruz, bugün, yarın ve daima.. Bu feryada hep birlikte kulak vermeliyiz” şeklinde konuştu.

KEMAL DEMİREL İLETİŞİM – 532 4730504—
 
İyi çalışmalar dileklerimizle
Piramit Medya İletişim

5 Ek

YanıtlaTümünü yanıtlaYönlendir

Galeri
📆 23 Temmuz 2021 Cuma 22:41   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlkokul özel ders

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR

PUAN DURUMU - SÜPER LİG