MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Şubat 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Etkinlikler, Genel, İlçeler, Maltepe, Manşet, Toplum » Kerbela şehitleri anıldı
Kerbela şehitleri anıldı

Maltepe Belediyesi’nin Muharrem ayını ve Kerbala şehitlerini anmak için düzenlediği “Bitmeyen Yas Dinmeyen Gözyaşı: Muharrem ve Kerbala” Muharrem Özel Programı, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi

 

 

Programın ev sahipliğini ve açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Bugün burada hüznü, isyanı acıyı, isyanı paylaşıyoruz.  Bu ay bir matem ayı. Hüseyin ve Kerbela şehitleri, düşünce ve idealleri uğruna canını ortaya koymanın sembolü olmuşlardır. Çağlar boyunca haksızlıklara karşı durmanın timsali olan Kerbela şehitlerinden insanlığın çıkaracağı dersler vardır. Yezid’e asırlardır lanet edilirken Hz. Hüseyin için hala gözyaşı dökülmektedir” dedi.

 

 

“BU ACIYI HERKES YÜREĞİNDE HİSSEDİYOR”

 

Herkesin bu acıyı yüreğinde hissettiğinin bilinciyle Maltepe Belediyesi olarak böyle bir toplantıyı tertip ettiklerini ifade eden Kılıç, “Destekleriniz bizler için önemli. Bu desteği, salonumuzu dolduranlardan ve fiziki koşullar nedeniyle salonumuzda bulunamayanlardan anlıyoruz. Bu çalışmalarımızı Muharrem ayı ile sınırlandırmayacağız. Önümüzdeki ay ilçemizdeki Hristiyan vatandaşlarımızın kutsal günleri başlayacak. Onları da kucaklamanızı istiyorum. Gönül kapılarınızı onlara açın Maltepe’de Türkiye’nin bütün renkleri bulunuyor” diye konuştu.

 

 

“Maltepe Belediyesi olarak geçmişten bugüne değerlerimizi taşımanın ve gönül dünyamızı canlandırarak kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmenin önemine yürekten inanıyorum” diyen Ali Kılıç, Ramazan ayı içinde Maltepe ilçesindeki camileri gezdiklerini, 18 mahallede iftar sofraları kurarak hizmet etmenin mutluluğunu, gururunu yaşadıklarını kaydetti. Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’a, yoğun çalışma temposu içinde kendilerini kırmayıp geldiği için teşekkür eden Kılıç, “Kendisi toplumun içinde çimento görevi üstleniyor. Bu kolay bir iş değil, görevini dirayetle sürdürüyor” dedi.

 

 

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan da,  “Ümit ediyorum ki ilerleyen günlerde Hz. Hüseyin’in şehadetinin kabul edildiği yolda hiçbir inanç ayrımı yaşanmadan, herkesin kucaklandığı bir ülkede, barış içinde bir arada yaşamın yollarında kol kola yürüyeceğiz” diye konuştu.

 

 

Anma programında daha sonra Ahmet Hamit Yıldız’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde Prof. Dr. Aynur Koçak, Doç. Dr. Caner Işık, Dedeler Zeynel Şahan ve Hüseyin Dedekargınoğlu konuştu. Programa, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, Maltepe Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları,  Alevi- Bektaşi kurum  yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş katıldı.

📆 03 Kasım 2014 Pazartesi 10:28   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR