MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » İlçeler, Manşet, Sultanbeyli, Toplum » Kitabı Okudular, Umre Ödülünü Aldılar
Kitabı Okudular, Umre Ödülünü Aldılar

Sultanbeyli Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından hayata geçirilen kitap okuma yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Birinci ve ikinci umre ödülü kazanırken dereceye giren diğer katılımcılara altın hediye edildi.

 
Sultanbeyli Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi özellikle kadınları okumaya teşvik etmek amacıyla ilginç bir proje hayata geçirdi. Proje kapsamında bir ay önce yarışmaya katılmak isteyen yaklaşık 500 kadına Sibel Eraslan’ın Zemzem’in Annesi Hz. Hacer kitabı verildi. Katılımcılara bir ay sonra düzenlenen yarışmada sorular yöneltildi. En kısa sürede en çok doğru cevap veren birinci ve ikinci yarışmacı Umre ödülü aldı. Diğer dereceye girenlere ise tam, yarım ve çeyrek altın hediye edildi.

 
Sultanbeyli Kültür Merkezinde gerçekleşen programın açılış konuşmasını yapan Kadın Meclisi Başkanı gönül Çolak, “Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak hayata geçirdiğimiz güzel projemizle kadınlarımızın kitaba ilgisini çekmeye çalıştık. Toplumumuza okuma alışkanlığı kazandırmak ve farkındalık oluşturmak için böyle bir organizasyona imza attık. Bugün yarışmamızı ve ödül törenimizi yapıyoruz. Bir aylık süre içerisinde kıymetli yazarımız Sibel Eraslan’ın Zemzemin Annesi adlı kitabını okuduk. Bugüne kadar okuduğum kitapların en anlamlılarından biriydi. Her yönüyle zengin bir eser olan kitap bizlere yeni şeyler kattı. Kıymetli yazarımıza bugün bizlerle olduğu için teşekkür ediyorum. İnşallah hep birlikte daha güzel çalışmalara imza atacağız.” dedi.

 
Programa katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin eşi Fatma Güllüce, Kadın Yazarlar Kadın Okurlarla Buluşuyor Projesi için “Bu güzel günü bize armağan eden bu güzel organizasyonu hazırlayan herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Gerçekten çok mutlu heyecanlı ve sevinçliyim, çünkü bu rutin çalışmaların içine kitabı yetiştirme çabasına dâhil oldum. Beni de Sibel Hanım teşvik etti. Bu günle alakalı ispat edilmiş bazı rakamsal, can alıcı verilere ulaştım. Kitap, ülkemizde ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235. sırada. Türkiye’de günde 5 saat televizyon izlemeye vakit ayrılırken, kitap okumaya yılda sadece 6 saat vakit ayrılmakta. Bu veriler beni çok üzdü. Sizlerle paylaşmak istedim. Yazarımıza tekrar teşekkür ediyorum, Bu projeyi Sultanbeyli ilçesi model olarak tüm ilçelerimize yayacaktır.” şeklinde konuştu.

 
Programa katılan AK Parti Sultanbeyli İlçe Başkanı Ali Sevinç de “Kıymetli hocamız Sibel Eraslan bizim için çok kıymetli. Çok güzel bir yarışma, her zaman olmalı olmaya devam etmeli. Nedenine gelince hanım kardeşlerimiz hem işlerini yapacak hem kitaplarını okuyacak çocuklarını yetiştirecekler. Kitap okuma oranlarının düşüklüğü beni çok üzüyor bu oranı yükselteceğimize inanıyorum.” dedi.

 
Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de “Projemizde aslında ödüllerden ziyade, Sultanbeyli’de bir kampanya yapmak ve Sultanbeyli’de özellikle hanımefendilerle birlikte başlayıp tüm evlerimize girecek düzeyde bir farkındalık oluşturma niyetiyle gerçekleşti. Kitap okumayı sevdirmek adına ilçemize Aydos Kütüphanesi’ni kazandırdık. Kültür merkezimizde diğer etkinliklerle birlikte çalışmalar yapıyoruz. Okur-Yazar buluşmalarında öğrencilerimizi yazarlarımızla buluşturuyoruz. Fiziki eksiklerimizi tamamlıyoruz fakat insanın inşası çok kolay olmuyor. Bunu birlikte gerçekleştirmeliyiz. Kitap okumak en temel ihtiyaçlarımızdan olmalı. ” şeklinde konuştu.

 
Böyle Bir Projeye Şapka Çıkartılır
Programa katılan Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe de kitap okumanın insana kattığı değerden söz etti. “Sultanbeyli Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalarda öğrencilerimize kitap okumanın önemini anlatıyoruz, onları yazarlarımızla buluşturuyoruz” diyen Özefe, “Böyle bir projeye şapka çıkartılır.” İfadelerini kullandı.
Program bünyesinde düzenlenen yarışmada ilk ikiye giren yarışmacılara Umre ödülü verildi. Dereceye girenler ise altınla ödüllendirildi

📆 15 Mayıs 2015 Cuma 15:32   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR