MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Kurbağalıdere’deki ıslah çalışması sürüyor
Kurbağalıdere’deki ıslah çalışması sürüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırma sürecinin devam ettiği Kurbağalıdere’yi metro tipi tünelle atıksuları toplayarak ıslah ediyor. Atıksular yılsonuna kadar kontrol altına alınmış olacak.

 

Kadıköy-Maltepe-Ümraniye’deki derelerin aktığı geniş bir havza olan 67 kilometre uzunluğundaki Kurbağalıdere suyu ve yağışı taşıyamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, havzanın atıkları nedeniyle kirlenen dereyi metro tipi tünelle atıksuları toplayarak ıslah ediyor.

Kolektör hattının çelik boruları yatay itme yöntemiyle yerleştiriliyor. Metro tünellerindeki gibi yeraltından TBM makinesiyle kazı yapılıyor. Çalışmanın ilk etabı yüzde 90 oranında tamamlandı. Şu ana kadar temizlik çalışmalarında 1094 kamyon çamur bertaraf edildi. Su alma yapıları ile kokuya neden olan atık suların kolektör hattına aktarılmasına başlandı.

Derenin bazı kesitlerinde de genişletme çalışmaları sürüyor. Genişleme bölgelerindeki SİT alanları ve kamulaştırılacak araziler hukuki süreçleri uzatıyor. Binaların yakınlarında açık kazı çalışması yapılması ise güvenli olmuyor.

Kurbağalıdere’de su alma yapılarıyla kokuya neden olan atıksuların kolektör hattına aktarılmasına da başlandı. Atıksuyun kolektöre toplanmasından sonra pompa sistemi ile temiz su akışı sağlanacak. Dere tabanında biriken çökeltiden kaynaklanan koku, temiz su akışının sağlanmasıyla birlikte kısa sürede giderilecek. Derede 2015 yılı sonuna kadar atık sular kontrol altına alınmış olacak.

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü ile Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından başlatılan Kurbağalıdere’deki temizlik çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Çalışmalar kapsamında dere içerisinde “yengeç” adı verilen dip tarama teknesiyle zemin taraması yapılırken, pompa ile kirli su çekilerek kolektör vasıtasıyla arıtma tesislerine pompalanıyor.

📆 31 Temmuz 2015 Cuma 14:27   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR