MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Lozan Anlaşması’nın 92. yıldönümü Heybeliada’da kutlandı
Lozan Anlaşması’nın 92. yıldönümü Heybeliada’da kutlandı

İnönü Vakfı; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Adalar Belediyesi, Adalar Vakfı ile birlikte Lozan Anlaşmasının 92. yıldönümü İsmet İnönü’nün Heybeliada’daki köşkünde kutlandı.

 

İnönü Vakfı; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Adalar Belediyesi, Adalar Vakfı ile birlikte Lozan Anlaşmasının 92. yıldönümünde İsmet İnönü’nün Heybeliada’daki köşkünde kutlama töreni düzenlendi. Düzenlenen törene İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Gülsüm Kaya, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, CHP Eskişehir Milletvekili ve Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer, 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Avukat Kazım Kurt, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, eski CHP Milletvekili Ali Topuz, tarihçi Profesör İlber Ortaylı ve davetliler katıldı.

 

Atatürk’ün isteğiyle geldik
Açılış konuşmasını İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker yaptı. Kutlamaların yapıldığı ve müze haline getirilen İnönü Evi’yle ilgili anılarını anlatan Özden Toker, babası İsmet İnönü’yle birlikte 49 yıl boyunca bu evde yaşadığını belirterek, “Babam, 1924 yılında Lozan’dan sonra Atatürk’ün isteğiyle buraya yerleşti. 10 sene boyunca bu evde kiracı olduk. Zamanla babamın burayı sevmesiyle evin sahibi Rum olan bir aileden satın aldılar. Evin eşyalarını da Atatürk hediye etti. Yani bu evde olan eşyalar Atatürk’ün hediyesi olarak bu evde bulunuyor.” dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum günü

 

Lozan Barış antlaşmasını bir uzlaşının sonucunda gerçekleştiğini sözlerine ekleyen Toker, hayatın her alanında uzlaşının çok önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu: “O zamanlar çok büyük kanunlar kabul ediliyordu. Biz eşit haklara sahip olarak bağımsız bir ülke olarak kabul ediliyoruz. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün doğum günü. Biz şimdi Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum gününü ve 92 yaşını kutluyoruz. Yurtta sulh cihanda sulh”

 

Özden Toker’in konuşmasının ardından söz alan Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, çağdaş Türkiye’nin kurucu antlaşması olan Lozan Barış Antlaşması’nın çetin mücadeleler sonucunda imzalandığını belirterek, “Bu antlaşma siyasi tarihin en uzun ömürlü barış antlaşmasının birisi olmuştur” dedi. İsmet İnönü’nün Lozan için söylemiş olduğu sözlere yer veren Başkan Aytaç, “İsmet Paşa Lozan Antlaşması’nı ‘Lozan, temel fikir olarak ulusal devletin kurulmasını, bağımsızlığı, uluslararası hak ve hukuk eşitliği kavramlarını amaç olarak benimsemiş bir konferanstır. Aydınlarımız ve gençlerimiz bu düşünüş biçiminde antlaşmayı değerlendirirlerse siyasi tarihimizin geçirdiği birçok değişiklikleri de çok iyi kavrarlar” diye konuştu.

 

İlber Ortaylı Lozan’ı anlattı

 

Tarihçi Profesör İlber Ortaylı’da yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bugün tarihi bir anlaşmanın yıldönümünü kutluyoruz. Bir imparatorluk var önümüzde. Bunun 600 senesi var. Üstüne büyük bir cihan harbi var. O cihan harbinde en çok haksızlığa uğranan ve en çok düşmanlık beslenen bir devlet var. Çünkü Türkler Britanya İmparatorluğu’nu 4 yıl meşgul ettiler. Britanya İmparatorluğu hiçbir zaman 4 yıl savaşmadı. Türkler 4 yıl meşgul ettiler. Büyük kayıplar verdirttiler. Ve bu 4 yıl içinde Britanya İmparatorluğu Çanakkale’de ve Kafkasya’da çok kötü notlar aldı tebasından. Silinmek istendi. Feci bir anlaşmayla silinmek istendi imparatorluk. Parçalanmak istendi. Fakat biz bunu Lozan ile telafi ettik. Bu Lozan ile birinci cihan harbi sona ermiş sayılıyor. Lozan’da taraf belliydi. Lozan ne hezimet ne zafer. Lozan bir uzlaşma. Anlaşma masasında zafer filan olmaz bu boş laf. Kimse Lozan’da istediğini elde edemedi. Türkiye Misak-ı Milli sınırları içindeki büyük parçayı kurtardı ama daha ileri gidemedi. Atatürk istemez miydi Selanik’i, Batı Trakya’yı kurtarsın. Soldan ve sağdan hala bu anlaşmayı anlamadılar. Solcular, Türkiye nüfus mübadelesi yaptı, etnik temizlik yaptı diyorlar. Ama hayır mübadelenin Lozan’la ilgisi yoktur. Mübadele sonradan Venizelos’un istediği şeydir. Türkiye o zaman bunu kabul etmek zorundaydı çünkü tükenmişti. Lozan’da tartışılan sadece borçlar ve kapitülasyonlardı. Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok tartışılan olaylarından biri de Lozan Antlaşması’dır. Lozan’ı bir hezimet olarak görenler de var, bir zafer olarak niteleyenler de var. Lozan mantıki ve gayet onurlu bir anlaşmadır. Kalıcı ve düzeni sağlayıcı bir anlaşma olarak görülmelidir.”

lozan-antlasmasinin-yildonumu1

Galeri
📆 28 Temmuz 2015 Salı 13:03   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR