MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » MADDİ OLANAKLARI SINIRLI OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN KOLLAR SIVANDI
MADDİ OLANAKLARI SINIRLI OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN KOLLAR SIVANDI

Filli Boya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği, TÜBİTAK- TÜSSİDE ve akademisyenlerin desteği ile maddi olanakları sınırlı çocuklara yönelik bir projeye imza attı.

 

“Bilim Kampı” adı verilen bu proje 26 Ağustos tarihinde İstanbul Modern’de bir lansman ile basına duyuruldu. Projede, maddi olanakları sınırlı çocukların her türlü gelişimine destek verecek bir dizi eğitim ve faaliyetten geçirilerek hayata daha donanımlı hazırlanmaları hedefleniyor. Filli Boya Yönetim Kurulu Üyesi Mert Erdoğ’un projenin çocuklar için önemini aktardığı, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Metindoğan’ın sunumuyla devam eden lansmana, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İslam Emiroğlu katıldı.

Kadın sorunlarına yönelik duyarlılığını koruyan Filli Boya, geleceğin çağdaş kadınlarını desteklemek amacıyla “Bilim Kampı” isimli projeyi hayata geçiriyor. Proje ile hem kadının hem de genel olarak toplumun “kadının” var olan gücünü fark etmesini sağlamak ve bu anlamda toplumsal bir dönüşümün önünü açmak hedefleniyor. Ancak bu dönüşümün yalnızca kadınların dahil edildiği bir müdahale programı ile mümkün olamayacağını düşünen proje destekçileri, hem kız hem de erkek öğrencileri bu KAMPA dahil ediyor.
Modellemesiyle Türkiye’de Bir İlk

Dünyada ve Türkiye’de yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, kurum bakımı imkânları ne kadar iyileştirilirse iyileştirilsin, bir çocuğun gelişimi için en ideal ortam ailesi ile birlikte yaşadığı ve desteklendiği bir ortamdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da bu bilimsel gerçekler ışında politikalarını belirlemekte ve korunmaya muhtaç çocuğun kurum bakımına alınmasına esas oluşturacak nedenin ekonomik yoksunluk olması halinde, bu kişilere ve ailelerine kurum bakımı yerine, ekonomik yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamalarıyla ailenin parçalanmadan bir arada yaşamasına fırsat sağlamaktır.

Filli Boya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK TÜSİDE işbirliği ile gerçekleştirilen ve modellemesiyle Türkiye’de bir ilk olan bu projede, kurum bakımına alınmadan sosyo-ekonomik destekle aileleri yanında desteklenen akademik başarısı yüksek çocukların gözlem, keşif, sorgulama, problem çözme ve model oluşturma becerilerini geliştirmeleri hedeflenmektedir. Çocukların söz konusu becerileri kullanarak farklı disiplinlerin nasıl bir arada çalıştıklarını uygulamalarla özümsemeleri ve günlük yaşamlarındaki sorunların bilimsel tekniklerle nasıl çözümleneceğinin atölye çalışmaları ile farkına varmalarının amaçlandığı çalışmanın keyifli geçmesi de dikkate alınan bir diğer konu olmuştur.

Konuyla ilgili olarak etkinlikte konuşan Filli Boya Yönetim Kurulu Üyesi Mert Erdoğ : “Bu projeyi desteklemedeki temel amacımız, kadını ve kadın eğitimini desteklemekti. Ancak biliyoruz ki kadın ve erkeğin birlikte dönüşmesi toplumu da dönüştürüyor. O nedenle bu kampta maddi olanakları sınırlı kız ve erkek çocukların zihinsel ve duygusal açıdan güçlendirilmesi ve onlara bilimsel bakış açısı kazandırmayı amaçladık. Kamplarda çocukların bilimin eğlenceli ve heyecan verici doğasını keşfetmeleri ve bilim insanlarıyla yapılacak etkileşimli çalışmalar yardımıyla bilim dünyasının ulaşılamaz olduğuna yönelik önyargıları yıkmak bir diğer amacımız.”
Proje hakkında yorumda bulunan Filli Boya Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürü Selda UZUN: “Türkiye genelinde yaklaşık 68.200 çocuğun, aileleri yanında bakımları sağlanarak sosyal ve ekonomik anlamda desteklendiğini, bu çocukların 37 binini kız, 31 binini erkek öğrencilerin oluşturduğunu ifade ederek, “Filli Boya Bilim Kampı Projesi ile akademik alanda başarılı olma potansiyeli olan bu çocuklara bilimsel bakış açısı kazandırmayı, kendilerine olan güvenlerini desteklemeyi ve geleceğe umutla bakmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” demiştir.

Her Genç Bir Renk, Gelecek Bilimle Renklenecek
Proje ile çocukların içinde bulundukları ortamın dışına çıkarak farklı bir deneyim kazanmalarını sağlamak ve ekip çalışmaları ile hayata entegrasyonları amaçlanmaktadır. Kamp eğitim programı bireysel oyunlara ve rekabete dayalı uygulamalara yönelik değil; birlikte ahenk içinde çalışarak ekip ruhunun öne çıkarılacağı bir biçimde tasarlanmıştır.

Bu modelin temel ortak paydası olarak da BİLİM, yani bilimsel bakış açısının sunduğu, merak etmek, hayal etmek, araştırmak ve keşfetmek seçildi. Öğrencilere bilimin sevilebileceğini, bilimsel çalışmalara katılmanın zor olmadığını, aslında bilimin hayatımızın her alanında olduğunu deneyimleterek, hayata tutunmaları için temel bir zemin sunuldu.

Yaz döneminde kampa alınan çocukların, sömestr döneminde de tekrar kampa çağrılması yoluyla çocuklara sunulan desteğin devamlılığı sağlanacaktır. İlerleyen yıllarda çocukların kamplara tekrar katılmalarının sağlanması ve bu çocukların kampa ilk kez katılacak çocuklara rehberlik yapması da hedeflenmektedir. Böylece tek seferlik dokunuşlar yerine çocuklarla sürdürülebilir ve daha etkili bir iletişim kurulması da sağlanabilecektir.


Filli+Boya+Bilim+Kampi1

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinden Rehber Öğretmenlik İçin Yoğun Talep
Kampa ilişkin duyuruların yapıldığı ilk günden itibaren, kamp süresince çocuklara rehberlik etmek için Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin Fen Bilgisi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık vb. çeşitli bölümlerinden öğretmen adayı olan öğrencilerden yoğun başvuru gelmiştir. Başvuru yapanlar arasından belirlenen 15 üniversite öğrencisi, kampa katılan çocuklarımıza kamp dönemi boyunca refakat etmiş ve rehberlikte bulunmuş ve olumlu rol model olmuştur. Bununla birlikte üniversite öğrencisi olan öğretmen adayları da çocuklarla iletişim kurma ve karşılıklı paylaşımda bulunma imkanı bulmuşlardır.
İki dönem halinde programlanan kampların ilki 9 Ağustos ve 16 Ağustos 2015 tarihlerinde iki ayrı grup halinde, 13-14 yaş aralığında 25’er kişilik öğrenci grubuna (25’i kız ve 25 erkek, toplam 50 öğrenci) uygulandı. Öğrenciler, akademisyenler ve uzman araştırmacılar tarafından hazırlanan birer haftalık bir eğitim programına katıldılar. Gelecek sömestr döneminde de ikinci bir program gerçekleştirilerek eğitim tamamlandı. Öğrenciler için; akademik danışmanlar ve TÜBİTAK, TÜSSİDE işbirliğinde kişisel gelişim, öz güven kazanma ve temel bilimlerden oluşan bir kamp programı sunuldu. Program dahilinde 12 ve 19 Ağustos 2015 tarihlerinde 11.30 -12.30 saatleri arasında Filli Boya Gebze Fabrikası’na birer gezi organize edildi. Yine Filli Boya çalışanlarından bir grup gönüllü ile birlikte 11-18 Ağustos tarihlerinde TÜBİTAK arazisinde fidan dikimi gerçekleştirildi. Son olarak 13-20 Ağustos 2015 tarihlerinde öğrencilere özel bir kapanış partisi düzenlendi.
Filli Boya, gelecek nesillere olan desteğini önümüzdeki dönemde de hız kesmeden sürdürmeyi planlıyor.

Galeri
📆 27 Ağustos 2015 Perşembe 11:32   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR