MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Maltepe, Manşet, Toplum » Maltepe Cemevi için ilk adım atıldı
Maltepe Cemevi için ilk adım atıldı

Maltepe Cemevi’nin mimari bir yapıya kavuşturulması için ilk adım atıldı.

 

 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç,  proje sunumlarının yapıldığı toplantıda, proje yöneticileri ve mimarlarla bir araya geldi. Başkan Ali Kılıç, “İlçemizdeki Alevi vatandaşlarımıza yaraşır bir cemevini inşa etmek istiyoruz. Projenin somutlaşması anlamında bugün önemli bir adım atıyoruz. Cemevi projesiyle ilgili konunun uzmanlarından oluşan bir jüri oluşturduk. Jüriye sunulacak projelerin belli ölçütlere uygun olması gerekiyor” dedi.

 

 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Küçükyalı Evlendirme Dairesi toplantı salonunda, Maltepe Cemevi’ne yönelik proje sunumlarının yapıldığı toplantıda, proje yöneticileri ve mimarlarla bir araya geldi. Toplantıya Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları Leyla Ünver, Gülten Tozanlı, Sinan Çetiz ve Ali Ekber Asker, Maltepe Belediyesi Fen İşleri Müdürü Jale Yağcı, Maltepe Belediyesi Meclis üyeleri, Maltepe Cemevi Projesi yöneticisi Prof Dr. Günkut Akın, Maltepe Cemevi Projesi jüri üyesi Doç. Dr. Şükrü Aslan, Nevzat Sayın, vakıf uzmanı Müzeolog Mahir Polat, cemevi yöneticileri ile proje üzerinde çalışma yürüten mimarlar ve mühendisler katıldı.

 

 

PROJE İÇİN JÜRİ OLUŞTURULDU

Toplantının açılış konuşmasının yapan Başkan Ali Kılıç, “İlçemizdeki Alevi vatandaşlarımıza yaraşır bir cemevini inşa etmek istiyoruz. Projenin somutlaşması anlamında bugün önemli bir adım atıyoruz. Cemevi projesiyle ilgili konunun uzmanlarından oluşan bir jüri oluşturduk. Jüriye sunulacak projelerin belli ölçütlere uygun olması gerekiyor. Cemevinde olması gereken ihtiyaçların yer alması gerekiyor. Buraya gelecek vatandaşlarımızın ibadetlerini rahat şekilde yapmalarını sağlamalı. Toplanma, dinlenme alanlarının ihtiyaçları karşılayacak şekilde yapılması önemli” dedi.

 

 

“Buradaki temel amaç, camilerimizin nasıl mimari bir özelliği varsa cemevlerinin de böylesi bir yapıya ulaştırılması” diyerek konuşmasına devam eden Kılıç, şunları söyledi: “Cemevimizin bitirilmesi noktasında yavaş yavaş sonuca doğru gidiyoruz. Burada içinde kültür merkezinin de yer aldığı kompleks bir yapının oluşturulması gerekiyor. Bu kompleksin, Alevi-Bektaşi inancının değerlerini, motiflerini taşıması ve bunu en güzel şekilde yansıtması bizler için çok önemli. Biz bu projeyi, eser olarak gelecek nesillere bırakmalıyız. Buraya gelenler, çocuklar, gençler bu inancın değerleri ile tanışabilmeli. Viyana’da bir cemevine gitmiştim, inanın hayran kaldım. Oradaki yapı burada da neden olmasın dedim. Birçok arkadaşımız burada proje üretmiş, bunları dinleyip son kararımızı vereceğiz.”

 

 

“BÜTÜN İNANÇLARI KUCAKLIYORUZ”

“Maltepe’de bütün inançları kucaklıyoruz” diyen Başkan Kılıç, “Hiç kimseyi inancından, mezhebinden, dilinden, kültüründen dolayı ötekileştirmiyoruz. Cami de bizim, cemevi de bizim, kilise de bizim. İlçemizi sizlerle beraber çağdaş, yaşanır, insan odaklı hale, Avrupa kenti haline getireceğiz. Yılbaşında Hıristiyan kardeşlerimizle beraber bir dizi etkinlik yapacağız. Küçük bir kilisemiz var, noel ağacı hazırlayacağız. Onların da acılarına, hüzünlerine, sevinçlerine ortak olacağız.” Daha sonra Maltepe Cemevi ile ilgili proje üreten 3 mimarlık firması, sunumlarını yaptı. Sunumlardan sonra soru-cevap kısmına geçilerek, projeler değerlendirildi.

Etiketler:
📆 11 Kasım 2014 Salı 14:59   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR