MENÜ ☰
Ramazan Ayınecdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Maltepe, Manşet, Toplum » Maltepe Fuar Merkezi “M’Expo” görücüye çıktı
Maltepe Fuar Merkezi “M’Expo” görücüye çıktı

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (GOSB) sanayici ve işadamlarını, Türkiye’nin ilk çevreci fuarı olarak nitelendirilen Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo projesi hakkında bilgilendirdi. M’Expo projesinden etkilendiklerini belirten işadamları ve sanayiciler, proje üzerine toplantılar gerçekleştirilerek, projenin daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulması noktasında görüş bildirdiler.  

 

 

Toplantıya Başkan Ali Kılıç’ın yanı sıra Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi Ziya Hayırlıoğlu, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, kendisi de Maltepeli olan Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran, GOSB Yönetim Kurulu üyeleri ve işadamları katıldı. Gebze Organize Bölgesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda, M’Expo projesini anlatan bir sunum yapıldı.

 

“FUAR BİRÇOK İLKİ BÜNYESİNDE BARINDIRIYOR”

Sunumdan sonra bir konuşma yapan Başkan Kılıç, şunları kaydetti: “Fuar için Maltepe en uygun yer. Çünkü ulaşım imkânları çok gelişmiş. Bir defa E-5 ve TEM gibi iki otoyola çok yakın, Marmaray ve metro ile bağlantıları var, hızlı trenin ana istasyonlarından biri Maltepemizde olacak, havaalanına çok yakın ve ayrıca Havaray ile denizle bağlantısı da olan bir ilçe. Fuar alanı yaklaşık 1 milyon metrekare bir alan sahip olacak. Yapımına, şartlar sağlanırsa, 2015 yılı içerisinde başlamayı planlanıyoruz. İlk etapta 100 bin metrekarelik kapalı alan hizmete girecek. Daha sonra kapasite sırasıyla 150 bin ve 200 bin metrekare kapalı alana kadar yükseltilecek. Fuar tamamlandığında, 20-25 bin kişiye iş imkânı da sağlanacak. Fuar birçok ilki bünyesinde barındırıyor. Projenin en dikkat çeken özelliği, çevreci şekilde inşa edilecek olması. Fuar tamamlanırsa Türkiye’nin ve bölgenin ilk ve tek yeşil fuar ve kongre alanı olacak. Ayrıca bütün elektrik aksamı ve kablolar yer altına alınacak. TIR’ların da fuar alanlarına gireceği şekilde dizayn edilecek. M’Expo’ya Almanya, Çin, Hindistan başta olmak üzere birçok ülke büyük ilgi gösterdi. Fuar projemizle ilgili Almanya ile sürekli dirsek teması halindeyiz. Sony gibi uluslararası iş ortakları ve işadamlarımız da projeye destek veriyor. Ayrıca fuar alanına iki tane beş yıldızlı otel ve golf sahası yapacağız. Bundaki temel amaçsa, fuar için gelen işadamlarının bölgeyi hemen terk etmemesi ve bölgede kalarak harcamaları doğrultusunda, Türk ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamak. Yani sadece fuar ve kongre merkezi değil, yaşam merkezi de yapacağız. O yüzden adı Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi.”

 

TÜRKİYE PROJESİ

Öte yandan projenin, Maltepe’deki işsizlik ve uyuşturucu sorunu başta olmak üzere Türkiye’deki sorunların çözümüne de önemli katkılar sunacağını belirten Kılıç, projenin sadece bir Maltepe projesi değil Türkiye projesi olması gerektiğini söyledi. Oda başkanları, sanayiciler ve işadamları projenin önemli bir vizyon projesi olduğunu belirterek, bu kadar büyük bir projeyle ilgili eksiklerin giderilmesi ve projenin daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulması noktasında Maltepe Belediyesi ile dirsek temasında olacaklarını belirttiler. Toplantı sonrası GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım tarafından Başkan Kılıç’a çini tabak, İTO Başkanı İbrahim Çağlar’a da plaket takdim edildi.

📆 24 Aralık 2014 Çarşamba 12:56   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR