MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Maltepe, Manşet, Toplum » Maltepe’nin “Stratejik Plan” sunumu gerçekleştirildi
Maltepe’nin “Stratejik Plan” sunumu gerçekleştirildi

Maltepe Belediyesi’nce hazırlanan 5 yıllık “Stratejik Planı”nın sunumu gerçekleştirildi. Stratejik planlamada Maltepe’nin vizyonu, mavi, yeşil, yaşanabilir, dünya standartlarında bir kent olmak şeklinde belirlendi. Öte yandan toplantıda Maltepe’nin en önemli sorunları da açıklandı.

 


Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz tarafından, Meclis Toplantı Salonu’nda, yaklaşık 4 ay önce başlatılan 2015-2019 yılları Stratejik Planı ile ilgili, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, şefleri ve amirleri bilgilendirildi. Toplantı sonrası Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından da bir toplantı düzenlendi.
ÜÇ AŞAMALI STRATEJİK PLAN
Maltepe Belediyesi’nin vizyon, misyon ve stratejik planının anlatıldığı toplantıda, stratejik plan ve dünya kentleri ölçeğinde üzerinde çalışılmış olan stratejik planlar üzerinde duruldu. Ayrıca, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün değişen İş Kontrol Yönetmeliği hakkında da katılımcılar bilgilendirildi. Bilgilendirme toplantısında bir sunum yapan Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz, “Stratejik planımız 3 aşamalı olarak oluşturduk. Önce kurum analizlerimizi yaptık, bizlere destek olacak bilgileri edindik. Daha sonra paydaşlarımızla belediyeler ölçeğinde bir ilk sayılabilecek şekilde bir arama konferansı düzenleyerek, Maltepe’nin öncelikli sorunlarını tespit ettik. Son olarak da, meclis üyelerimizle bir araya gelerek ve üzerinde tartışarak stratejik planımızı oluşturduk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maltepe’de 20 proje üzerinde çalışma yürütüyor. Bunları da planımıza dahil ettik” dedi.
“PLAN, VATANDAŞ ODAKLI OLMALI”
Vizyon, misyon ve stratejik plan kavramlarının sıkça tartışıldığı bunların yanı sıra, amaçlar, hedefler, faaliyet ve performans göstergeleri ile vizyon projelerinin katılımcılara anlatıldığı toplantıdaki konuşmasına katılımcılık ve paylaşımcılığın önemine vurgu yaparak devam eden Çetiz, şunları söyledi: “Sonuç ve hedef odaklı olmak, vatandaş odaklı olmak bir belediye için en önemli kavramlardır. Örneğin Walt Disney’in vizyonu ‘milyonları mutlu etmek için hayal gücümüzü kullanmak’tır. Başardı mı? Evet başardı. Microsoft’un ise, “Herkesin kullanabileceği bilgisayar yapmak” ve “her eve bir bilgisayar”dı. Onlar başardı mı? Başardılar. İşte böyle sonuca odaklanmamız lazım.”

BİLİMSEL, ŞEFFAF, GÜLER YÜZLÜ BİR BELEDİYE
Londra, New York, Paris, Tokyo, Hong Kong, Sidney, Toronto ve Johannesburg gibi dünyanın önde gelen şehirlerinin vizyon, misyon ve stratejik planlarının da anlatıldığı toplantıda İstanbul’un da stratejik planı tartışıldı. Maltepe Belediyesi’nin vizyon, misyon ve stratejik planlarının da ele alındığı toplantıda, Maltepe Belediyesi’nin vizyonu, mavi, yeşil, yaşanabilir, dünya standartlarında bir kent olmak; misyonu ise bilimsel, şeffaf, güler yüzlü, çevreci, koordinatör ve e katılımcı bir belediye olmak şeklinde belirlendi. 3 ana amaç etrafında ele alınan strateji planı, mavi-yeşil kentsel gelişim, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda yaşanabilir kent ve dünya standartlarında kurumsal yapı olarak şekillendi.

📆 09 Aralık 2014 Salı 15:19   ·   💬 1 yorum   ·  

“Maltepe’nin “Stratejik Plan” sunumu gerçekleştirildi” için bir cevap

  1. m-ali dedi ki:

    ne anlatıyor bu adam ya. dünya kenti, vizyon, stratejik plan… sen nerde yaşıyorsun bay çetiz… burası istanbul. burada daha canlı farklı planlamalar gerekli. neredeyse 15 yıldır uygulanan stratejiyi tekrarlamanın anlamı yok… devletim sana ne kadar ve hangi amaçla maaş ödüyor fazlasıyla merak içindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR