MENÜ ☰
Henüz anket yok.
Ekim 2020
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum » MEMLEKETİM BİNGÖL ERDAL ARIKAN’LA EMİN ELLERDE
MEMLEKETİM BİNGÖL ERDAL ARIKAN’LA EMİN ELLERDE

20 yıl sonra Bingöl’deyim… 

Her yaz etrafımdaki eş, dost, arkadaş memleketine giderdi biz gidemezdik; çünkü, memleketimizde güven, huzur yoktu ama şimdi… Muhteşem değişimi gözlerim dolarak, keyifle gezdim.  

Büyük değişime desteği olan Sn. Cumhurbaşkanımıza ve güzel değişimin her karesinde etkisi olan değerli isim vekilimiz Cevdet Yılmaz’a ve Terör illetinden büyük oranda temizlenmesinde büyük emekleri olan Tabii ki önce huzurumuz olan Mehmetçiğimize akabinde Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’ya gönül rahatlığıyla yıllar sonra Bingöl sokaklarında gezme keyfini yaşattığınız için teşekkür ederek başlamak istiyorum yazıma.

Muhteşem lezzet kavurmasının tadı hala damağımda… ”Dünya İkincisi” Binşifa Balı’na zaten diyecek yok. Doğal Kaynak Suları’yla ünlü il ve Dünyada eşi bulunmayan, üzerinde ağaç yetişebilen doğa harikası “Yüzenada”sıyla, Binbir derde deva termal sularıyla,

Kışın bu keyfi yaşamayı çok isterim…

Türkiye’deki en uzun kayak sezonlarından birine sahip ‘Haserek Kayak Merkezi’ne kışın oğlumla beraber kayak yapmaya gidebiliriz.

Ah şu ‘kilo alıyorum’ derdi olmasaydı keşke :) 

Yöresel yemek lezzetinin her birini aslında az çok biliyorum canım annem sağolsun, bize bu lezzetleri evimizde hep yapar ama tabii ki yerinde tüketim önemli… Gömme, Keldoş, Sorina Pel, Mastuva, Germ Çorbası, Zervet gibi yöresel yemeklerin lezzetini tecrübe edin derim.

Doğa harikası…

 Çır Şelalesi, Buban Bacaları, Bingöl Yaylaları, Peri Suyu, Murat Nehri, Tarbasan Gölü gibi doğa harikası yerleriyle;

Tarihi eser…

Kiğı Kalesi, Kral Kızı Kalesi, Zağ Mağarası, İsfahan Bey Camii gibi görülecek güzellikleri olan özel şehir…

Doğu halkına özgü sıcakkanlı ve misafirperver Bingöllüleri  tanıyın görün ve güzelim memleketimin devrim niteliğindeki gelişmişliğine ve değişimine şahit olun isterim.

Bingöl’deki ilçe sayısı merkez dahil 8, belediye sayısı 11, köy sayısı ise 325’tir.

‘Süper Vali’ Kadir Ekinci…

Yaklaşık 2 yıldır Memleketim için güzel çalışmaları olan değerli isim… Bingöl Valisi Kadir Ekinci size ‘Süper Vali’ diyeceğim. Bölge halkının bu denli sevdiği ve sahiplendiği sizin gibi  bir değer ile tanışmak benim için mutluluk verici. Güzel memleketimi bu kadar samimiyetle sahiplenip, gelişmesine katkıda bulunarak fikirler üretmeniz hayranlık uyandırıcı. 

MEMLEKETİM BİNGÖL EMİN ELLERDE…

“Memleketinizin sizin için ne yapacağını değil, sizin memleket için ne yapacağınızı düşünmenizin zamanıdır.” diyerek kolları sıvayan, başladığı ilk günden itibaren kısa sürede birçok olumsuzluk ve soruna çözümler üreten isim Erdal Arıkan; 

Aslen Bingöllü ve asıl mesleği beden eğitimi öğretmenliği olan, evli ve 3 çocuk babası memleketi Bingöl’e uzun süre hizmetler veren, yaklaşık 10 yıl gençlik spor il müdürü olarak görev alan çalışkan, azimli sayısız öğrencileriyle gençliğin abisi, öğretmenlikten belediye başkanlığına uzanan süreç hakkında  sohbet ettik.

– İLK SORUM… BİZ SİZİ TANIYORUZ AMA SİZİ TANIMAYANLAR İÇİN SORMAK İSTİYORUM; ERDAL ARIKAN KİMDİR..?

Arıkan: Bingöl doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Bingöl’de tamamladım. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde eğitimimi tamamladım. 1998 mezuniyetiyle yaklaşık 12 yıl milli eğitime bağlı farklı okullarda öğretmen olarak hizmet ettim. Öğretmenlik yaptığım zamanın 10 yılında Bingöl spor koordinatörü olarak önemli etkinlik ve projelerde çalıştım. 2010 yılında, değerli bakanımız Cevdet Yılmaz bey’in beni gençlik spor il müdürü olarak göreve layık görmesi, 9 yıl sonrasında  da belediye başkan aday adaylığı, adaylık ve başkanlık süresince bakanımızın ve vekilimiz Feyzi Berdibek ile desteklemesinin benim hayatımda çok önemli yeri vardır ve daha da önemlisi Bingöl halkının desteği ile buradayız.  Emanetin ve yetkinin farkındayız. Doğduğum, büyüdüğüm memleketimin sorunlarını bilen biri olarak memleketimize hizmet etmenin omuzlarımıza bindirdiği ağır sorumluluğun ve yükün farkındayım. Amaç; görev sürem boyunca hizmetlerimizle Bingöl halkını mutlu, huzurlu ve başarılı işlere imzalar atarak, farklılığımızı göstermek. 

– GEÇMİŞİNİZDE HEP GENÇLİĞE HİZMETLERİNİZ OLMUŞ, NİCE ÖĞRENCİLERİNİZ VAR; ÖYLE Kİ, BİNGÖL GENÇLİĞİNİN ABİSİSİNİZ. ŞİMDİLERDE İSE BİNGÖL HALKINA HİZMET AŞKI İLE ÇALIŞMAKTASINIZ. BELEDİYE BAŞKANLIK DÜŞÜNCENİZ VAR MIYDI?     

Arıkan: Belediye başkanlık düşüncem yoktu!

‘Bingöl belediye başkan adayı kimler olabilir?’ diye Bingöl’de bir anket düzenlendi. O ankete benim de adım yazılmış. Esnaf bir arkadaşım listede adımı görünce  beni aradı. ‘Senin de adın var bu listede’ dediği zaman çok şaşırmıştım! Ama çok da mutlu olmuştum. Sonrasında fikirlerine değer verdiğim, güvendiğim kişilerle istişarelerim oldu. Yanı sıra Sn. Bakanımız, vekilimizle de görüşmelerimiz oldu. Aday adaylığı, adaylık derken başkanlık serüvenim böyle başladı.

Cenabı Allah belediye başkanı olarak memleketime hizmet etmeyi nasip etti.

– SN. BAŞKAN, BİNGÖL’ÜN NEDEN BELEDİYE BİNASI YOK?

Arıkan: Göreve geldiğimden beri birçok zorlu, yarım kalmış işler vardı; bunlardan biri de belediye binası…

‘iki dönem önceki belediye yönetimi arkadaşlarımız, toki konutları yapılırken belediye binamızı da bir yere konumlandırmışlar, sonrasında konumlandırdıkları yerin doğru bir yer olmadığına vatandaşlarla yaptıkları istişareler doğrultusunda karar vererek vazgeçmişler. Sonrasında bu süreç tabii ki uzadı. En son askeri alan bölgesinde yapılmasına karar verildi. Tabii ki askeri alanla da sizin yaptığınız protokol hemen hayata geçmiyor. Göreve gelir gelmez ilk işim; askeri protokol ile yapılanları tekrar gözden geçirmek ve belediye binamızın yapımına başlamak oldu. 2021’de binamızı vatandaşımızın hizmetine açacağız.’

– GENÇLERİN ÖĞRETMENİ, SEVİLEN SAYILAN ABİSİ ŞİMDİLERDE İSE BELEDİYE BAŞKANLARISINIZ. GEÇMİŞ GÖREVİNİZDE GENÇLİĞE YÖNELİK ÇALIŞMALARINIZ OLDU. 

PEKİ ŞU ANDA GENÇLİĞE VE  İŞSİZLİĞE YÖNELİK ÇALIŞMALARINIZ VAR MI ?

Arıkan: Bingöl gençliğine yönelik çalışmalarımız elbette var ama malum pandemi sebebiyle birçok projemiz askıda kaldı. Gençlerin en önemli sorunu işsizlik ve istihdam. Bingöl ilimize yapılan önemli bir yatırımdan başlamak istiyorum. 

‘SÜTAŞ…’

12 Bingöl plakamız, 1012 insanımızın iş imkanının olacağı üretim- işsizlik ve istihdam noktasında sadece Bingöl için değil bölgesel bir yatırım. Bu önemli yatırımla yeni iş imkanlarının oluşacağı büyük bir özel sektör. Yatırım 2020 yılı içinde kısmen faaliyete geçecek, 2021 yılında tam kapasiteyle hizmete açılacak bu projeye yönelik yönlendirmelerimiz olacak. Hayvancılık ve yem bitkilerinin geliştirilmesi konusunda hem Bingöl’de hem de çevre illerde devletimizin vermiş olduğu teşvikten faydalanarak vatandaşlarımızın şimdiden iş kurma girişimleri var.  Biz de bu konuda şunu diyoruz; Valiliğimiz, Belediyemiz, Üniversitemiz, Tarım il müdürlüğümüz, ilgili odalarımız ve iş dünyamızla birlikte Bingöl ilimizi İstihdam ve üretim konusunda daha da hareketlendireceğiz. 

Değerli büyüklerimiz, Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bakanımız Cevdet Yılmaz bey ve emekleri geçen herkese  bu önemli yatırım kazanımını için teşekkür ederim. 

Tekstilde iş imkanı…

Valiliğimiz ve belediyemizin fırat kalkınma ajansı üzerinden proje hazırlıyoruz. Yanı sıra il özel idaremizin de katkılarıyla organize sanayi bölgesinde en az 700 kişilik tekstilde iş ortamı projemizi hazırlıyoruz. 

– GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNDEYKEN HASEREK KAYAK MERKEZİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARINIZI BİLİYORUM. BU PİST BÖLGE HALKI VE TURİZM İÇİN ÖNEMLİ. BELEDİYE OLARAK ‘HASEREK KAYAK MERKEZİ’NE YÖNELİK YENİ ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

Arıkan: Haserek kayak Merkezi ve Termal Turizminde bazı girişimlerimiz var.  Gençlik spor il müdürlüğünde çalışırken kayak merkezinin master planı bizim dönemimizde hazırlandı ve  sonuçlandı. Gençlik spor bakanlığı nezdinde bazı girişimlerimiz oldu. Buraya getirdiğimiz özel sektör yatırımcılarımız var; gerek yeni pistlerin oluşturulması, gerek konaklama ve ulaşım imkanlarıyla mevcut potansiyeli daha da geliştirip ileri noktalara taşıma hedefindeyiz.Yanı sıra memleketimizin termal turizm konusunda ciddi bir potansiyeli de var; şifalı suyumuzla, konforlu ortamlar eşliğinde kayak severler tarafından yoğun ilgi gören kayak merkezimizi beraberce entegre edersek burada ciddi bir istihdam oluşturmuş oluruz.

– SN. BAŞKAN, BUGÜN ÇARŞI İÇİNDE DOLAŞTIM. YAKLAŞIK 20 BİN ÖĞRENCİ KAPASİTELİ ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİMİZİN ŞEHİR MERKEZİNDE VAKİT GEÇİREBİLECEĞİ BİR AKTİVİTE MERKEZİNİN OLMADIĞINI GÖRDÜM. BUNA İLİŞKİN BİR ÇALIŞMANIZ VAR MI? 

Arıkan: Gençlik merkezi projemiz var…

Bingöl Üniversitemiz ile yani gençliğimizle beraber yapacağımız kütüphane, kültürel, sosyal ve sportif faaliyetler kapsamında çalışmalarımız var; spor bakanlığımızla yazılı iletişime geçtik. Yerimiz hazır; bakanlığımızdan bir destek alırsak kalan kısmı da biz tamamlayarak büyük bir gençlik merkezi projemizi hayata geçirme planımız var. Bu gençlik merkezinin içinde, mesleki becerilerin kazanılacağı atölyeler, gençliğin geleceğine yönelik çalışma ortamlarının olduğu bir merkez ve birçok etkinliğin yapılacağı alanları üniversite, belediye ve ilgili kurumların işbirliğiyle birlikte hayata geçirmeyi düşünüyoruz. 

– GENÇLİKLE DEVAM EDELİM… GENÇLİK MERKEZİ PROJELERİNİZİN YANI SIRA SPOR FAALİYETLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMANIZ VAR MI? VE ‘BİNGÖLSPOR FUTBOL KULÜBÜ’ NE DURUMDA ?

Arıkan: Gençliği spora teşvik etmekle ilgili ortamlar oluşturuyoruz…

Amatör spor kulübü ve futbol federasyonlarımızla görüşüyoruz; yanı sıra tesisin olacağı bir arsa problemimiz var, onu da çözersek ‘Bingölspor’a altyapı ve sosyal tesisler açarak gelir getirici kaynaklara zemin oluşturacak ve böylelikle kendi devamlılıklarını sürdürebilecekleri bir çalışma içindeyiz. 

 SN. BAŞKAN, ŞEHRİN KANGREN SORUNU ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM’…  BU SORUN UZUN YILLAR BÖLGE HALKINI YIPRATTI. BÖLGEYİ VE DURUMU TAKİP ETTİM; SİZ BU KONUYLA İLGİLİ GÖREVE GELDİĞİNİZ İLK GÜNDEN BERİ ÇOK MÜCADELE VERDİNİZ VE ÇÖZÜMLER İLE SONUÇLANDIRDINIZ; ÖNCELİKLE TEBRİK EDERİM. AYRINTILARI SİZDEN ALALIM?

Arıkan: Aslında Belediye bütçesiyle bu işe hiç girilmemeliydi… 

Bingöl’ün yaklaşık 5 yıldır çözüm bekleyen en öncelikli meselelerinin  başındaki konu ‘Kentsel Dönüşüm’dü, evleri yıkılan, mağdur olan onbinlerce insanımızın etkilendiği meselesiydi… 923 hak sahibimiz vardı. 1,5 yıldır bakanımız, vekilimiz, valimiz ve emeği geçen herkesle büyük uğraşlar vererek, inanılmaz bir mesai harcadık. Çevre ve şehircilik bakanımızı Bingöl’e davet ederek yerinde tespitlerle projeyi tekrar revize ettirerek, sonunda çözüme ulaştırdık. TOKİ aracılığıyla 14 katlı olan önceki projeyi tekrar güncelleyerek zemin+ 6 olarak yenilettik. 2 Ekim’de ihalesi yapılacak şekilde biz bu işi nihayete erdirdik. İnanın size o süreci anlatırken, her bir anı çok zahmetli ve sancılıydı yaşanmışlık… Düşünsenize belediyeyi her gün yüzlerce insan arayarak çözüm bekliyordu. Neyse ki zorlu süreç çözümle sonuçlandı. 

Bingöl halkı mutlu, biz mutlu…

– GELELİM BÖLGENİN İMAR KONUSUNA… YENİ GELİŞEN BÖLGEDE ÇEVRE YENİLİĞİ İNŞAASI KONUSUNDA ZORLUKLAR YAŞADINIZ MI? VE BU ZORLUK KARŞISINDA OMUZLARINIZDAKİ BU SORUMLULUĞUN YÜKÜ SİZİ HİÇ KORKUTTU MU ?

Arıkan: Omuzlarımdaki sorumluluk korkutmadı, bu göreve bu bilinç ve sorumlulukla geldim. Herkese aynı eşitlikle yaklaştık. 

İmar konusunda çok radikal kararlar aldık. 

Önceki idareci tecrübelerim olmasaydı şüphesiz zorlanabilirdim. Biz ilk günden bu zamana kadar bize yakışan mücadele etmek dedik,  bu millete, bu memlekete bir söz verdik. ‘Bunların hepsini çözeceğiz’ dedik. O anlayış ve bakış açısıyla ilerledik. 

İmar konusunda çok sıkıntılı günler yaşadık. Çünkü; insanların alışkanlıklarını değiştirmek çok zordu. Büyük kavga ve tartışmalar sonucunda iptal edilmesi gerekli olan işleri iptal ettik. Kaçak yapılaşma ile ilgili çok zor zamanlar yaşadık. Kararlı, net duruş, sıfır taviz ile kimsenin hatır gönül konusuna bakmadık  ve kimseye ayrıcalık da tanımadık. Şimdi ‘imar konusunda Türkiye’deki en iyi iliz’ diyorum ve iddia ediyorum. Vatandaş herkese aynı eşitlikle yaklaştığımızı ve net duruşumuzu görünce kabullendi. 

– ŞİMDİ SORACAĞIM SORU HER İL-İLÇE  BELEDİYELERİNDE GÖREVE YENİ GELEN BELEDİYE BAŞKANLARI, BELEDİYE BÜNYESİNE ‘İŞÇİ ALIMLARI’ KONUSUNDA SÖYLENEN ELEŞTİRİLER HAKKINDA… ‘BELEDİYE BAŞKANI BELEDİYEYE KENDİ AKRABALARINI ALDIRDI’ SÖYLEMLERİNE KULAK MİSAFİRİ OLDUM. SORMAK İSTİYORUM;

SİZ GÖREVE BAŞLADIĞINIZDAN BU ZAMANA KADAR BELEDİYE BÜNYESİNE ‘HAKSIZ’ ALIM YAPTINIZ MI?…

Arıkan:  Haksız alım yapmadım yapmam da…

Göreve başladığımdan bu zamana kadar belediyemize İhtiyaç doğrultusunda 5 vezneci ve zabıta ihtiyaçları oldu, bu alımları KPSS ile en yüksek puan alanları seçtik. Zabıta ihtiyacı da var; alım başvurularını aldık, alımları şu an beklemede. Bunun dışında belediyemize 16 sözleşmeli mühendis ve mimar alımı da yaptık. Alım yaparken kişilerde iş deneyimi ve en az 1 yıl çalışmışlığına baktık ama vatandaşlara yalan yanlış algıyla, 16 kişiden sadece 8 kişinin adını ifade edildi ve alınanların içinde benim akrabam olduğu haberini de yaptılar. Oysa o alımı olan kişi bingöl belediyesi’nde değil! Genç ilçe belediyemizde çalışıyor. Yalan algı ile insanlara yanlış aktarımlar yapmaya çalıştılar. Bir de Solhan ilçe belediyemizde 7 yıl fen işleri müdürü olarak çalışan bir arkadaşımızı Belediye bünyemize katarak tecrübelerinden yararlanmak yanlış olmasa gerek. Tabii ki ihtiyaç doğrultusunda yeni alımlar yapacağız. Kasıtlı algı oluşturuluyor. Akraba alımı kesinlikle olmamıştır. 

– ÖNEMLİ BİR DİĞER KONU ‘PANDEMİ’ BU KONUDA BİNGÖL NE DURUMDA?

Arıkan: COVİD-19 virüsü dünyanın çok ciddi sorunu! 

Devletimiz ve sağlık bakanımız bu mücadelede önemli ve ciddi tedbirler aldı. Öyle  ki sağlıkta ne kadar güçlü olduğumuzu tüm dünyaya kanıtladık ve dış ülkelere sağlık konusunda yardımlar yaparak örnek tek ülke olduk. 

Biz de ilimizde gerekli tüm tedbirlerimizi aldık ancak kurban bayramı sonrasında Türkiye genelinde olduğu gibi Bingöl’de de artışlar oldu. Taziye, düğün, toplu taşıma ve cafelerle ilgili yeni tedbirler aldık. Tüm vatandaşlarımız, SOSYAL MESAFE-TEDBİR-MASKE sorumluluğunu ihmal etmeden dikkat ederlerse inanıyorum ki, kısa sürede birlikte yeneceğiz. 

-DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGESİNİN GELİŞMESİNİ, KALKINMASINI ENGELLEYEN, BÖLGE HALKINA KORKULAR YAŞATAN, HATTA GEÇMİŞTE BÖLGEYE YATIRIM AMAÇLI GELMEK İSTEYENLERE MADDİ BELKİ DE MANEVİ ZARARLAR VEREN TERÖR…

BİNGÖL TAMAMEN TERÖRDEN ARINDI DİYEBİLİR MİYİZ?

Arıkan: Belki yüzde yüz değil ama büyük oranda terörden arındı diyebilirim. İnşallah bu huzur ortamımız devam eder ve daha iyi noktalara gideriz.

Sn. başkan; “Çalışmadaki devamlılık, her güçlüğü yener.” Siz mücadele sorumluluğunu almış ve bu sorumluluğu da layıkıyla yönetebilen bir isimsiniz… Sizin gibi tüm değerlerine sahip çıkmış ve günümüze taşıyabilip, aynı değerlerle görevini en iyi şekilde icra edebilen bir Bingöllü ile tanışma şansı bulmuş olmaktan son derece mutluyum. Doğu insanına ‘has’ üslubunuz ve sıcakkanlı, misafirperverliliğinizle  tüm sorularıma içtenlikle verdiğiniz her cevabınıza  ayrı ayrı teşekkür ederim.

Editör: Ebru Erbaş’a teşekkür ederim.

Suna ANAÇ

📆 19 Eylül 2020 Cumartesi 20:25   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

Sıra Takım O G B M A Y Av. P Eleme veya küme düşme
1 Başakşehir 34 20 9 5 65 34 +31 69 2020-21 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşaması
2 Trabzonspor[a] 34 18 11 5 76 42 +34 65
3 Beşiktaş 34 19 5 10 59 40 +19 62 2020-21 UEFA Şampiyonlar Ligi ikinci eleme turu
4 Sivasspor 34 17 9 8 55 38 +17 60 2020-21 UEFA Avrupa Ligi grup aşaması
5 Alanyaspor 34 16 9 9 61 37 +24 57 2020-21 UEFA Avrupa Ligi üçüncü eleme turu
6 Galatasaray 34 15 11 8 55 37 +18 56 2020-21 UEFA Avrupa Ligi ikinci eleme turu
7 Fenerbahçe 34 15 8 11 58 46 +12 53
8 Gaziantep 34 11 13 10 49 50 -1 46
9 Antalyaspor 34 11 12 11 41 52 -11 45
10 Kasımpaşa 34 12 7 15 53 58 -5 43
11 Göztepe 34 11 9 14 44 49 -5 42
12 Gençlerbirliği 34 9 9 16 39 56 -17 36[b]
13 Konyaspor 34 8 12 14 36 52 -16 36[b]
14 Denizlispor 34 9 8 17 31 48 -17 35[c]
15 Çaykur Rizespor 34 10 5 19 38 57 -19 35[c]
16 Yeni Malatyaspor 34 8 8 18 44 51 -7 32[d] Küme düşme kaldırıldığı için ligde kaldı.[2]
17 Kayserispor 34 8 8 18 40 72 -32 32[d]
18 MKE Ankaragücü 34 7 11 16 31 56 -25 32[d]