MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2022
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Etkinlikler, Gençlik, Genel, İlçeler, Manşet, Pendik, Toplum » minik savaşçıların eğlencesi
minik savaşçıların eğlencesi

Hayatta kalmanın mutluluğu

Türkiye’de yılda 1 milyonu aşkın doğum oluyor. Maalesef bunların yaklaşık 150 bini prematüre olarak hayata geliyor.

 

Son yıllarda bu sayı artıyor. Gittikçe çoğalan prematüre bebekler uzman hastanelerde yaşama şansı elde ediyorlar. Pendik Bölge Hastanesi, bu alanda gelişmiş bir yenidoğan ünitesine sahip. Hayata bu kurumda gözlerini açan bebekler anlamlı bir buluşma gerçekleştirdiler. Dünyayay bu kurumda gözlerin açan, hayatta kalmanın, büyümenin özgüvenini yaşayan bebeklerle anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Prematüre doğan bebekler doyasıya eğlendi. Yapılan etkinlikte, anneler geçirdikleri süreci paylaştı.

 

 

Bebeğin anne karnında tamamlanması gereken bir büyüme programı var. Bu süreci tamamlamadan doğan minikler, mesleğinde son derece uzman hekimler sayesinde hayatta kalıyor. “Pendik Bölge Hastanesi Prematüre Doğan Buluşması”nda hayata erken gelen minik savaşçıların ailelerine prematüre doğanların bakımı ve gelişimini amaçlayan bilgiler de aktarıldı.

 

 
Prematüre Bebeklerin küvozde yaşadıkları süreçte yaşama şansı düşük ama günümüzün bebekleri daha şanslı. Bu bebeklerin hayatta kalabilme olasılıkları bilim ve teknolojideki ilerlemelerle arttı. Pendik Bölge Hastanesi’nde Yenidoğan ünitesi’nde görevli uzman doktor ve hemşireler konularıyla ilgili özel eğitimlere sahipler.

 

 

Prematüre bebeğin evdeki bakımı

 
-Bu bebekler yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde uzmanların belirlediği sürede kalıp sağlıklı bir yapıya kavuştuktan sonra evlerine gidiyor. Hareketli, sesli, ışıklı ortamına alışkın olduklarından bir süre evlerini yadırgayabiliyor, huzursuz olabiliyorlar. Aileler bu konuda mutlaka bilinçlendirilmeli.

 

 

-Kaldıkları oda sıcak olmalı. Giysileri de yaşadıkları ortama uygunluk taşımalı.

 
-Bu bebekler enfeksiyonlara çok yatkındırlar. Onun için odasına fazla ziyaretçi kabul edilmemeli. Özellikle kış aylarında kalabalık ve sigara içilen ortamlarda asla bulunmamalı.

 
-Bebeklerde ateş, beslenme azlığı, aktivitesinde azalma, çok sık dışkılama gibi normalden farklı bir durum gözlendiğinde hemen doktora başvurulmalı.

 

 

Prematüre bebek hayatta kalmışsa güçlü bebektir! Annesi olmadan bir başına hayata tutunmaya çalışan bu minik savaşçılar, ebeynleri için büyük değer taşıyor.
Prematüre doğumların farkındalık ayı olan Kasım’da, bu alanla ilgili bir çok konu gündeme geliyor her yıl. Kamuya açık toplantılar yapılıyor, yeni anne adaylarının bilinçlendirilmesi sağlanıyor.

📆 20 Kasım 2014 Perşembe 15:34   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR