MENÜ ☰
.
Mart 2024
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Kartal, Manşet, Toplum » MUSTAFA YURTTAŞ: “ÇOCUĞUNUZUN HAYATINDAN TELEVİZYONU ÇIKARTIN”
MUSTAFA YURTTAŞ: “ÇOCUĞUNUZUN HAYATINDAN TELEVİZYONU ÇIKARTIN”

Eğitmen –Yazar Mustafa Yurttaş, “Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirme Yöntemleri” konulu söyleşide, ebeveynlerle bir araya geldi.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Söğütlüçeşme İlkokulu’nda gerçekleştirilen söyleşide Yurttaş, doğru eğitime dikkat çekti.

“ÇOCUKTA DİKKAT DAĞINIKLIĞININ SEBEPLERİ”

Çocuklarda dikkat eksikliğinin ön beyin faaliyetleriyle ilgili olduğunu söyleyen Yurttaş, “ Ön beyin kandan düzenli beslenmiyorsa, çocuk dikkatini derse veremez. Doğum sırasında beyin zarar görmüşse ve ateşli havaleler yaşanmışsa ya da çocuk kafa darbesi almışsa, dikkat dağınıklığı yaşar. Anne sütü almamak da bunun en önemli sebeplerinden bir tanesidir” diye konuştu.

“ÇOCUĞUNUZUN HAYATINDAN TELEVİZYONU ÇIKARTIN”

Televizyon ve görsel teknolojinin çocukları aptallaştırdığının altını çizen Mustafa Yurttaş, “ Çocuk televizyon izlerken izlediği şeyi gerçek zannediyor. Televizyondaki aksiyona göre bilinçaltı gelişiyor. Beyin manuel çalışır, hazıra konan beyin gerilemeye başlar. Mümkünse çocuklarınızın hayatından televizyonu çıkartın, ya da minimal seviyede izlemelerine müsaade edin” dedi.

“EĞİTİMDE SAĞ BEYİN KULLANILMALI”

Mustafa Yurttaş, yapılan araştırmalara göre çocuk yetiştiren anne babaların yüzde 10’unun başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirdiğini ifade ederek, “ Ülkemizde motivasyon ve çocuğa fıtratına göre öğretebilme sorunu var. Hafızamız basit şekilde, renklendirerek, hayal ederek, kurgulayarak öğrenmeyi seviyor. Sağ beyin tam da böyle kullanılıyor. Ülkemizde, fıtrata göre eğitim yok, şartlara göre eğitim var. Eğitim sistemimizde sol beyin daha çok kullanılıyor ezber yaptırılıyor. Oysak ki sağ beyin kullanılmalı. Sağ beyinde çocuk bilgiyi işler ve yaşayarak öğrenir. Sol beyinde çocuk ezberler ve eğitimde sıkıntılar yaşanır. Beynimiz daha  çok görselle çalışır, işitselle değil. Öğrenmeyen beyin yoktur, öğretmeyen kişi vardır” dedi.

5 Ek

📆 11 Aralık 2017 Pazartesi 12:34   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR