MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Kartal, Manşet, Toplum » NAYLON POŞETE KARŞI BEZ TORBA
NAYLON POŞETE KARŞI BEZ TORBA

Kartal Belediyesi, çevre bilinci ve geri dönüşüm konusundaki tüm çalışmaları Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde hayata geçirmeye devam ediyor. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü çalışanları, naylon poşet yerine geri dönüşümlü, çevre dostu, dayanıklı bez torba kullanımını teşvik etmek ve vatandaşları bilgilendirmek amacıyla pazar girişlerinde ücretsiz bez torba dağıttı.

 

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün yürüttüğü proje, ilk olarak Pazartesi ve Çarşamba pazarında hayata geçirildi. Geri dönüşümlü bez torbaların dağıtımı, Kartal Belediyesi çalışanları tarafından pazar girişlerine konulan stantlardan gerçekleştirildi. Bez torba kullanımını yaygınlaştırmak için ilk etapta bin 100 çevre dostu bez torba, vatandaş ve esnafa dağıtıldı. Bez torbalara pazar esnafı ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Pazarlar ve alışveriş yerlerinde naylon poşet kullanımının kaldırılması, yerine geri dönüşümü olan, doğal ortamda ayrışan, bio bozunur poşet, bez torba, file gibi malzemelerin kullanılması yönünde başlatılan bez torba dağıtımı, diğer halk pazarlarında da sürdürülecek.

 

 

Kartal Belediye Meclisi’nin 08.07.2015 tarihinde aldığı karar gereğince Kartal ilçe sınırları içerisinde naylon poşet kullanımına yasak getirilmiş,  Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından vatandaşlar konu ile alakalı bilgilendirilmişti. Marketlere bırakılan tebligat ile de ambalaj atıklarının ayrı toplanmasıyla ilgili bilgilendirmede bulunulmuştu. Kartal Belediyesi naylon poşet kullanımını  sınırlayarak; üreticilerin tüketicilerle  birlikte alternatif  ürünlere yönlendirilmesini, yeniden kullanılabilir nitelikteki file, bez torba, kese kağıdı ve çevre dostu bio-bozunur ( doğada 1-2 yl içerisinde %100 yok  olma niteliğine sahip) poşetlerin kullanımının  yaygınlaştırılmasını bu sayede de çevre kirliliğinin azaltılmasını amaçlıyor.

📆 20 Kasım 2015 Cuma 10:32   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR