MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Genel, Sağlık, Toplum » Okul Kantinlerine Sıkı Denetim
Okul Kantinlerine Sıkı Denetim

Başakşehir Belediyesi, okulların açılmasıyla birlikte kantin denetimlerine hız verdi. Belediyede görevli gıda mühendisleri yaptığı denetimlerde işletmelerin hijyen koşullarını titizlikle inceledi.

 
2015-2016 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte, okul kantinlerinde denetimler başladı. Başakşehir Belediyesi bünyesinde görevli gıda mühendisleri ve zabıta ekipleri ilçedeki ilk ve orta dereceli okulların kantinlerini denetledi. Kantinlerin hijyen koşullarını titizlikle inceleyen ekipler, kantin işletmecilerine uyulması gereken konular hakkında bilgi verdi. Denetimlerde ürünlerin son kullanma tarihlerine bakılırken, okul kantinlerinde satışı yasak olan cips ve gazlı içecekler gibi gıdaların satılıp satılmadığı da dikkate alındı.

 
VELİLER DENETİMLERDEN MEMNUN
Çocuğunu Başakşehir’deki Oyakkent İlkokulunda eğitim gördüğünü belirten Aysen Horoz, yetkililer tarafından yapılan denetimlerin öğrencilerin sağlıklı beslenmeleri açısından önemli olduğunu belirterek, “Yaklaşık 4 yıldır kızım bu okulda okuyor. Hemen hergün kantinden besleniyor. Şuana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık. Bu şekilde de devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.

 
İŞLETMENİN HİJYEN KRİTERLERE UYGUNLUĞU KONTROL EDİLİYOR
Okul kantinlerindeki denetimleri gerçekleştiren Başakşehir Belediyesi’nde görevli Gıda Mühendisi Ataner Bozkurtlar, yapılan denetimlerde öncelikli olarak işletmenin genel hijyen kurallarına uygunluğunun göz önünde bulundurulduğunu belirtti.
Uyulması gereken kriterler hakkında bilgi veren Bozkurtlar, “Biz bu uygulamayı okulların açıldığı her sezon başında yapmaktayız. İlçemizdeki bütün kantinleri dolaşarak kontrolleri sağlayacağız.

 

Bu yaptığımız çalışmalarda işletmede hijyen eğitim belgesi, ruhsat belgesi, haşere ilaçlama belgesi gibi belgelerin inceledikten sonra iş yerindeki kontrolleri sağlıyoruz. Bu kontrollerde kişisel personel hijyeni, ekipman hijyeni, eldiven ve önlük gibi kriterleri kontrol ettikten sonra çocuklar için satılması uygun olan ve uygun olmayan ürünlerin kontrolünü sağlıyoruz. Mesela cips ve gazoz gibi ürünlerin satışına izin vermiyoruz” dedi.
Esmanur Coşkun isimli bir öğrenci, “Kantinden alışveriş yapıyorum. Hijyenik olduğunu düşünüyorum, paketlerde veriliyor” dedi.

📆 06 Ekim 2015 Salı 10:11   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR