MENÜ ☰
.
Şubat 2024
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Kartal, Manşet, Toplum » ”ÖYLE BİR GÜÇTÜRKİ ÖĞRETMEN”
”ÖYLE BİR GÜÇTÜRKİ ÖĞRETMEN”

Denizlerden kıyıya vuran ahenkli bir dalgadan, bir romanın ortasında, insana heyecan ve şevk veren tasvirden daha etkili bir güçtür öğretmendeki…

Öyle bir güç bulunur ki öğretmende, gecenin acımasız ve ıssız karanlığını bozabilecek bir güçtür. Öyle bir güçtür ki, uygarlık yolunu bizlere açar. Senfonilerdeki etkili titrek bir notayı, romanlardaki bir temayı yaşarsınız bir öğretmen ile. Çocukken gençliğimi, gençken çocukluğumu yaşadım onda. Aramadım hiç ne annemi, ne babamı. Ezelden gelip, edebiyete giden bir alevdir. Bir alev ki, dağların buzunu eritir de o alev gücünden hiç bir şey eksilmez.

Dilimizden hiç düşmeyen asıl adı … Bir annenin öpücüğü, bağrına basışı kadar tatlıdır tadı. Var gücüyle uygarlığa adamış kendisini. İnsanlığın bu öz evladı. Eksilmez hiç, artar aksine ona olan bu sevgi. Çünkü bizi o yetiştirdi. O çekti derdimizi, hiç esirgemedi sevgisini, bilgisini. O, içi çocuklarının sevgisiyle çarpan bir kişidir. Köy olsun,kent olsun ne çıkar? Dolaşır köyü, şehiri. Öğretir bize A’yı, B’yi, her şeyi. Yağmurla birlikte sel olunca göğüsler, geçer nehri. Bir zincirin halkalarından daha kuvvetlidir çocuklarıyla arasındaki bağ. Daima el ele, omuz omuzadır çocuklarıyla … Kalkındırmak, güçlendirmek için ulusunu. Odur karda, kışta bu kutsal dört duvar arasına gelen, elinde meşalesiyle. Bir deryadır, maneviyatının keşfedilmesi zor olan.

Sensin elinde bir meşale ile arkasında bizleri toplayan. Bu kutsal meşale ardında emin adımlarla yürüyoruz inan. Eminiz doğru yolda olduğumuza. Çünkü sensin yol göstericimiz. Selam sana, karanlıkların dikeni, aydınlıkların gülü. Selam sana uygarlığın temsilcisi. Selam sana Atatürk’lerin. Arşimed’lerin. Pastör’lerin yaratıcısı. Sevgi sana, saygı sana … Sevgili Öğretmenim.

Öğretmen insanlara su gibi hava gibi hayat veren renk veren karakterini inşa eden bir güçtür. Öğretmenler önce insan sonra da bu toplum için varlardır. İnsanlığın en kötü anında dahi var olan öğretmenlerimizin kıymetini hep birlikte bilelim. Öğretmen sevgisi onları yaşama bağlayacak yegane güçtür.Mustafa Kemal, milleti için yaptığı devrimlerde en önem verdiklerinden biri de eğitimdi. Bunu kendisi de her fırsatta dile getirmiş ve sözleriyle öğretmenlerin bir ülke için ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar vurgulamıştı. Öğretmenlere düşen görevse her daim O’nun izinden yürümektir..

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Olmak üzere Tüm öğretmenlerimizin  24 Kasım gününü kutluyorum..

Saygılarımla…

📆 20 Kasım 2017 Pazartesi 15:44   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR