MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum, Tuzla » Özümüzü Unutmadan Birlik ve Beraberlik İçinde Yaşıyoruz
Özümüzü Unutmadan Birlik ve Beraberlik İçinde Yaşıyoruz

Tuzla Belediyesi ve Hemşehri Dernekleri Platformu işbirliğiyle düzenlenen 7. Geleneksel Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşması’nda 26 Mart 2017 Pazar akşamı Kastamonulular bir araya geldi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı gecede yaptığı konuşmada “Özümüzü, kültürümüzü, gelenek-göreneğimizi, ananemizi unutmadan birlik ve beraberlik içerisinde yaşıyoruz” dedi.

 
Tuzla’dan Anadolu’ya Kastamonulular Gecesi, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci, MHP Tuzla İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu, AK Parti Tuzla Kadın Kolları Başkanı Derya Bacacı, muhtarlar, Tuzla ve çevresinde yaşayan Kastamonulular katıldı. Gecede, Kastamonu yöresi halk oyunları ve yemekleri tanıtıldı. Cide’den gelen Sarı Yazmalılar halk oyunları ekibi geceye renk kattı.

Elbüz: Başkanı Yazıcı Tuzla’da Bir İlki Gerçekleştirdi
KASDER Tuzla Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Elbüz, gecede yaptığı konuşmada Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti. Elbüz, “Tuzlamız’da huzur ve mutluluğu sağlama gayeli, Tuzlamız’ın şehri emini Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı beyefendi göreve geldiği günden bu yana ilçemizde kültürlerin kaynaşması, birlik ve beraberliğin sağlanması adına yapılan tüm çalışmaları destekleyerek Tuzlamız’da bir ilki gerçekleştirdi. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi. 

Tuzla’ya Birlik ve Beraberlik İçerisinde Sahip Çıkacağız
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı gecede yaptığı konuşmada kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması, yaşanılan ilçelerde sosyal hayatın içinde yer alınması çağrısında bulundu. Başkan Yazıcı, “İstanbul’da yaşayan Kastamonulular olarak İstanbul’a sahip çıkmanızı, Tuzla’da yaşayan Kastamonulular olarak Tuzla’nın sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi her türlü yapılanmasında mutlaka yer almanızı öneriyorum. Kastamonu’yu asla unutmayın ama yaşadığınız yere de sahip çıkın. Özümüzü, kültürümüzü, gelenek-göreneğimizi, ananemizi unutmadan birlik ve beraberlik içerisinde yaşıyoruz. Geçmişimizi, özümüzü, değerlerimizi unutmayacağız ama yaşadığımız yerde de biz varız diyeceğiz” dedi.

 

 

Ülkemizin Hak Ettiği Sistemi Arıyoruz
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, gecede yaptığı konuşmada Cumhuriyetin kuruluşu kadar önemli yeni bir anayasa değişikliğinin hazırlandığını, bununla Türkiye’nin tam bağımsız bir ülke konumuna geleceğini, egemenliğin de kayıtsız şartsız millete teslim edileceğini vurguladı. Halk oylamasının önemini milletin de kavradığına dikkat çeken Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: “Bizi hedefe götürecek, hiçbir sıkıntıya sokmayacak bir lider lazım. Bizi, çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkartacak bir lideri bulmamız için 16 Nisan’da ‘evet’ demeliyiz. 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması Cumhuriyetin kuruluşu kadar önemlidir. Evet o kadar önemlidir çünkü millet hükümetini kendi kuracak. Artık millet hükümeti sandıkta kuracak. Parlamenter sistem olmayacak. Hükümeti direkt millet sandıkta seçecek. Hükümeti sen kurmak ister misin? Bu yetki senin, ‘egemenlik kayıtsız milletindir’ dedik mi? O zaman halk gerekeni yapacak. Otel odalarında hükümet kurulduğu, tek adamın başbakan olarak atandığını gördük yıllarca. Hükümeti sandıkta milletin kurması lazım. Bu sistem için hep birlikte ‘evet’ diyoruz. Millet kendi adına sahip çıktığı için ‘evet’ diyoruz. Bu kurulacak hükümet demokrasiye ve milli iradeye daha uygundur.
Bu anayasa değişikliği kabul edilirse, millet kabul ederse kendi hükümetini kendisi kurmayı, artık en az yüzde 50’nin üzerinde oy almak lazım. Bu ülkeyi yüzde 30-40 oy alanların mı yönetmesi daha uygun, yoksa yüzde 50’nin üzerine oy alarak hükümet kurmak mı? Milli irademiz için ‘evet’ diyeceğiz. Demokrasiye uygun olan hangisi milletimiz buna ‘evet’ diyecek elbette. Bu sistem gelince şu ortaya çıkıyor yani artık sadece kendi partililerinin oyuyla değil, başka partililerin de oyunu alman gerekecek. Başkan olman mümkün değil, herkesi kucaklaman şart. Başka değerleri de kucaklaman gerekiyor. Hükümet olmak isteyenler sadece kendi oylarını alınca olmayacak. Başka partilerin de oyuna talip olman gerekecek. Farklı değerlerimizi zenginlik olarak görmemiz lazım. Bu uzlaşma dili işte. Bu anayasa

değişikliğini yapmamız lazım”

 
Yılmaz, yıllardır Türkiye’de zıt kutupların birbirleriyle çarpışmasının zararını halkın gördüğünü ve bu sistemin değişmesi gerektiğinin altını çizdi. Birlikte karar vermenin ve birlikte büyümenin, Türkiye’nin zararlarını ortadan kaldıracağına işaret eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sert, kırıcı, kutuplaştırıcı, bölücü, dağıtıcı olmak Türkiye’ye zarar veriyor. Birlik ve beraberlik için herkesin uzlaşması lazım. Tek parti iktidarı olduğu dönemlerde bu ülkeye istikrar gelmiştir, onun dışındakilere bakın neler olmuş ortada. Güven ve istikrarın olduğu yerde kalkınma olur, yatırım olur. Türkiye’nin kalkınma süreçleri her zaman tek başına iktidara gelmiş hükümetler döneminde olmuştur. Hükümette kalmanın yolu, doğru tercihleri yapmak ve ülkenin kaynaklarını doğru yerde kullanmaktan geçer. Ülkemizin hak ettiği sistemi arıyoruz. İstikrarlı hükümetin bu ülkeye faydası olur diyenlerin mutlaka ‘evet’ demesi lazım”
Konuşmaların ardından halk oyunları gösterileri yapıldı ve hatıra fotoğrafı çektirildi. Kastamonulular, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya yöresel hediyeler takdim etti.

Galeri
📆 29 Mart 2017 Çarşamba 09:33   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR